«Kanos» і «Смілянські обрії» – найбільш гендерночутливі видання червня: результати моніторингу гіперлокальних медіа Черкащини

«Kanos» і «Смілянські обрії» – найбільш гендерночутливі видання червня: результати моніторингу гіперлокальних медіа ЧеркащиниЗа період 11-17 червня 2020 року було досліджено 49 публікацій у 5 друкованих ЗМІ Черкаської області («Вісник Городищини», «Дніпрова зірка», «Златокрай», «Надросся» та «Смілянські обрії», що видаються у м. Городище, Канів, Золотоноша, Корсунь-Шевченківський та Сміла, відповідно). Було досліджено 54 публікації у 4 інтернет-виданнях («Городище», «Золотоноша», «Kanos» (м. Канів), «Сміла.ua»). Це – третя хвиля моніторингу.
Його метою було відстежити кількість жінок і чоловіків як героїнь чи героїв, експерток та експертів (тих, хто коментує, чию думку запитують) журналістських матеріалів, частоту вживання у ЗМІ фемінітивів, появу у публікаціях сексистських образів і стереотипів.
У друкованих медіа у 34% жінки є експертками журналістських матеріалів і значно частіше (навіть трохи частіше, ніж чоловіки) – героїнями (в 51%).
Найбільше експерток було виявлено у публікаціях на тему «соцполітика/ соцзахист» (60%) та «кримінал/дтп/НС» (50%). Відсутні вони у матеріалах про культуру/релігію, екологію/довкілля та, що дивно, інших темах, які зазвичай стосуються життєвих історій.
В 1/3 випадків жінки є експертками й героїнями публікацій про політику/діяльність ОМС (по 33%), трохи більше – економіку/бізнес (по 38%). Переважно «жіночою» виявилася тема освіти (що типово для черкаських медіа) – 33% експерток і 83% героїнь. Майже паритетна кількість жінок і чоловіків – у медичній тематиці.
Найбільше експерток і героїнь виявлено у публікаціях газети «Златокрай» (41% і 70% відповідно), проте видання найрідше використовує фемінітиви (всього 11%). Найбільше дотримано гендерного балансу в матеріалах «Надросся» - 40% експерток і 60% експертів, 55% героїнь і 45% героїв. Кількість фемінітивів тут дещо більша, ніж у «Златокраю», проте абсолютно недостатня для того, аби вважатися гендернонайчутливішим виданням.
100% фемінітивів – у публікаціях «Вімнка Городоччини», проте видання майже не приділяло уваги жінкам – усього 17% експерток і 0% героїнь.
Згідно цих даних найбільш гендерночутливим друкованим виданням Черкащини у червні стала газета «Смілянські обрії» (42%). Сподіваємося, що колеги почнуть більшу увагу звертати на жінок і цей показник зросте.
У черкаських інтернет-виданнях відсоток експерток менший – 31%, як і героїнь - 35%. Найчастіше жінки коментували теми освіти/науки (60%) та культури/релігії (50% - стільки ж, як і чоловіки). За експертною думкою до чоловіків медіа зверталися переважно при висвітленні політичних питань (69%), економіки/бізнесу (73%), соцполітики (75%). Зовсім не виявлено експерток у матеріалах про війну/армію (однак тут 75% героїнь) та екологію/довкілля.

У 100% випадків жінки були експертками публікацій видання «Kanos», тоді як експертів – 0%, а героїв – 73%. Зовсім відсутні експертки – в новинах «Золотоноша.City». Також видання не використовує фемінітиви.
Зважаючи на кількість експерток/експертів, героїнь/героїв і фемінітивів у публікаціях зазначених інтернет-видань, найбільш гендерночутливим у червні став сайт «Kanos» (40%). Однак звертаємо увагу колег на дисбаланс чоловіків і жінок у новинах. На другій позиції – «Городище.info» (35%).
ЗМІ Черкащини досить вільно обходяться зі вживанням маскулінітивів і фемінітивів, у одному і тому ж тексті називаючи жінок то «вчителька», то «вчитель». Найбільше і маскулінітивів і фемінітивів стосуються сфер культури та освіти.
Загалом друковані медіа Черкащини послуговуються фемінітивами у 30%, а інтернет-видання – у 33%.

Окремим аспектом дослідження стало висвітлення теми COVID-19. Загалом цій темі було присвячено в червні всього 9% публікацій в інтернет-виданнях і 8% - у друкованих ЗМІ. Жінки і чоловіки у цій тематиці присутні в обох виданнях по-різному. Якщо в друкованих спостерігаємо рівну кількість експерток і експертів та вдвічі меншу кількість героїнь (33%) аніж героїв (67%), то в інтернет-виданнях жінки присутні всього в 17%. Чи немає про що писати в цьому контексті про жінок? А як же працівниці соцслужб і листоноші, які щодня наражають себе на небезпеку.
Гендерних стереотипів за моніторинговий період виявлено не було, як, на жаль, і публікацій на гендерну тематику.
Загальний Індекс гендерної чутливості гіперлокальних медіа Черкащини у червні – 36% Це – середній показник по Україні. Він значно вищий, ніж у квітні (29%) і на 1%, ніж у лютому (35%). Ознайомитися із результатами моніторингу друкованих та інтернет-видань 24 областей можна на сайті Волинського прес-клубу.
__________________
Гендерний моніторинг журналістських матеріалів гіперлокальних медіа відбувається в межах проєкту «Гендерночутливий простір сучасної журналістики», який реалізовується Волинським прес-клубом у партнерстві з Гендерним центром, Незалежною громадською мережею прес-клубів України за підтримки «Медійної програми в Україні», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews

 

Коментарі

Додати коментарій
Ваше ім'я:
Ваш E-Mail:

Питання:
Відповідь:
Введіть код:
ІНШІ НОВИНИ
НАЙПОПУЛЯРНІШЕ / ЩО КОМЕНТУЮТЬ
  1. На Шполянщині через негоду замулило дорогу (фото)
  2. У Червонослобідській ОТГ з’явиться своя «стежка Робіна Гуда»
  3. У Балаклеї відбудуться змагання на Кубок пам’яті Євгена Войцехівського
  4. В зоні ООС помер учасник бойових дій, житель Шполянського району Олександр Маньківський
  5. У Червонослобідській громаді започаткували новий формат конкурсів для дітей та молоді
  6. На лаві підсудних у Черкасах опинилася «серійна» викрадачка дитячих велосипедів та самокатів
  7. Черкащан запросили на зірковий концерт до Дня Конституції України
  8. У Черкаському районі планують побудувати сміттєпереробний комплекс
  9. Неіснуючий борг вимагали у черкащанина бандити
  10. Понад півтисячі дипломованих медиків готується випустити Черкаська медична академія
ОПИТУВАННЯ

Оцініть наш портал


 
Черкащан запросили на зірковий концерт до Дня Конституції України
Черкащан запросили на зірковий концерт до Дня Конституції України
У суботу, 27 червня, дорослих і молодь запрошують на святковий вечірній онлайн-концерт до Дня Конституції України. За словами Читати далі
А ти підготувався до найочікуванішої події літа 2020?
А ти підготувався до найочікуванішої події літа 2020?
Цей фестиваль є одним з найжаданіших та найочікуваніших у Східній Європі. П’ять років поспіль Atlas Weekend щиро розкриває Читати далі
Святослав Вакарчук з камерним оркестром завершив Всеукраїнський тур у Черкасах
Святослав Вакарчук з камерним оркестром завершив Всеукраїнський тур у Черкасах
2 квітня 2019 року з Одеси розпочався Всеукраїнський тур Святослава Вакарчука з камерним оркестром «Віртуози Києва» Читати далі
Святослав Вакарчук виступить у Черкасах
Святослав Вакарчук виступить у Черкасах
24 травня у Черкаському палаці культури відбудеться головна музична подія весни - концерт Святослава Вакарчука з оркестром. До Читати далі
Всі новини шоу-бізнесу
КУРЙОЗИ