Головна > Черкаси та область / Головне / Наш край > Краєзнавець розповів про сліди природних катастроф на території Черкас

Краєзнавець розповів про сліди природних катастроф на території Черкас


11-05-2019, 14:27. Розмістив: Тетяна Стеценко

Черкаські будівельники знову відкопали сенсаційну знахідку [1].

Наприкінці квітня 2019 року вони зачепили екскаватором старовинні підземелля, які тягнуться від Музею Кобзаря (в минулому – будинок Цибульських) до приміщення «Альфа-банку» (раніше тут був готель «Слов’янський»).

Черкаські будівельники знову відкопали сенсаційну знахідку. Вони зачепили екскаватором старовинні підземелля, які тягнуться від Музею Кобзаря (в минулому – будинок Цибульських) до приміщення «Альфа-банку» (раніше тут був готель «Слов’янський»).

Джерело фото [2]

У цій знахідці дивовижне все: і сам факт наявності мережі підземних ходів в історичній частині міста, і ті незбагненні речі, на які занепокоєна громадськість міста поки що не звернула уваги.

Ось одна із таких речей: як добре видно на знімку, цегляні стіни обох суміжних будинків йдуть під землю до самого дна розкопу, а от фундаменту старовинної будівлі не видно. А так не буває, оскільки цього бути не може: стіни будинків завжди зводять на фундаментах.

Джерело фото [2]

Відповідно до будівельних норм Російської імперії багатоповерхові будинки, навіть дерев’яні, мали зводитися виключно на кам’яних фундаментах [3].

Будинок Цибульських (малюнок Олени Руднєвої)

Будинок Цибульських (малюнок Олени Руднєвої) [4]

Цілком очевидно, що фундамент у будівлі все-таки є, але розташований він ще глибше під землею.

Цілком очевидно, що фундамент у будівлі все-таки є, але розташований він ще глибше під землею.

Джерело фото [5]

Що ж могло трапитися такого в історії Черкас, що фундаменти старовинних будинків опинилися під кількома метрами землі, а перші поверхи стали підвалами?

Черкаська Атлантида

Ще в листопаді 2017 року інші (а, може, і ті самі) талановиті будівельники знайшли цікаві артефакти, які можуть свідчити про те, що у минулому Черкаси зазнали удару руйнівної повені. Постраждала навіть нагірна частина міста.

Відеосюжет телекомпанії «Антена»

Зверніть увагу на такі слова коментатора (початок відповідного фрагменту на відмітці часу 1 хв. 38 сек. відеосюжету): «Саме в цьому котловані під шаром чорнозему розташовані абсолютно рівні шари кристалічного піску, що може свідчити про те, що багато ... років ... тому землі, де нині розташовані Черкаси, накрила грандіозна повінь. Але ви можете уявити її масштабність, якщо місто розташоване на пагорбах, висота яких сягає 30-50 метрів? Можливо, хтось зараз згадає про Всесвітню повінь і про інші біблійні катаклізми, а ми лише припускаємо, що все сталося ... після прориву грандіозного озера, яке утворилося тоді на території північно-західної України та Білорусі» [6].

Автори сюжету припускають, що катастрофічна повінь у Черкасах трапилася у сиву, ба, навіть біблійну, давнину.

На нашу ж думку, Всесвітня повінь відбулося зовсім нещодавно за історичними мірками. Про що, зокрема свідчать занесені мулом старовинні будинки у Черкасах, а також у багатьох країнах світу.

Замулений центр Риму на малюнку Джовані Піранезі

Замулений центр Риму на малюнку Джовані Піранезі [7]

Відкопані підвали перші поверхи старих будинків у Казані

Відкопані підвали перші поверхи старих будинків у Казані [8]

Занесені ґрунтом «печерні будинки» у Китаї

Занесені ґрунтом «печерні будинки» у Китаї [9]

Джерело фото [10]

Занесені землею будинки

Будинок Цибульських – це не єдина старовинна будівля в Черкасах, чиї перші поверхи стали підвалами, а двері та вікна знаходяться під землею.

Ось кілька наочних прикладів.

У червні 2018 року під час виконання ремонтних робіт на подвір’ї школи №3 будівельники випадково знайшли залишки загадкової споруди [11]. Судячи з цегляних клейм, будівля була споруджена у 1830-х роках, але яким чином вона встигла так стрімко опинитися під землею, встановити поки що не вдалося, бо виконавці робіт з якогось дива вирішили, що там немає анічогісінько цікавого для істориків, і закопали знахідку назад. І чого було так поспішати?

У червні 2018 року під час виконання ремонтних робіт на подвір’ї школи №3 будівельники випадково знайшли залишки загадкової споруди [11]. Судячи з цегляних клейм, будівля була споруджена у 1830-х роках, але яким чином вона встигла так стрімко опинитися під землею, встановити поки що не вдалося, бо виконавці робіт з якогось дива вирішили, що там немає анічогісінько цікавого для істориків, і закопали знахідку назад. І чого було так поспішати?

Джерело фото [12]

Втім, незважаючи на моторність робітників, пильні черкащани встигли помітити у розкопі щонайменше три виходи арочного типу, які знаходилися на значній глибині під поверхнею землі (вище на знімку заступник міського голови Ігор Коломоєць якраз і показує рукою на один із таких виходів).

Старожили міста пригадали, що на цьому місці був приватний сектор, де проживали заможні городяни [13]. Але навіщо їм було влаштовувати двері арочного типу на такій глибині? Для чого такі архітектурні надмірності у звичайному погребі?

Так що, на погріб приватної садиби це не схоже, а ось на залишки будівлі – цілком.

Серед підозрілих будинків варто згадати Черкаський театр ляльок (колишній будинок Лісничого), який насправді є багатоповерхівкою: «Споруда, взагалі-то, двоповерхова… Перший поверх будинку наполовину вріс в землю і тепер виглядає півтора поверховим» [14].

Серед підозрілих будинків варто згадати Черкаський театр ляльок (колишній будинок Лісничого), який насправді є багатоповерхівкою: «Споруда, взагалі-то, двоповерхова… Перший поверх будинку наполовину вріс в землю і тепер виглядає півтора поверховим»

Джерело фото [15]

Зануреними у землю вікнами та глибокими «підвалами» нас також дивують колишня тютюнова фабрика (нині – Центр надання адміністративних послуг) і казенний винний склад (сьогодні – політехнічний технікум).

Зверніть увагу на рівень вікон першого поверху в обох будівлях на фотознімках початку 20 століття.

Житловий будинок тютюнової фабрики на вулиці Надпільній

Житловий будинок тютюнової фабрики на вулиці Надпільній

Джерело фото [16]

Коли встигли зануритися у землю ці фактично новозбудовані на той час споруди? Вважається, що тютюнова фабрика була побудована у 1878 р., а казенний винний склад – у 1905 р. (за іншими даними – в 1887 р.) [17].

Причому, в обох будівлях це вікна саме першого поверху, а не віконця у підвалі.

Щоб переконатися у цьому, достатньо порівняти одне і те ж саме вікно (позначене червоною стрілкою) на старих знімках споруд-близнюків – дореволюційних винних складів у Черкасах та місті Єфремові.

Про дивні «підвали» тютюнової фабрики розповідає очевидець: «Коли будували останній (тютюновий) цех тютюнової фабрики на вулиці Ільїна напроти Будинку офіцерів, то його зводили на старому фундаменті будинку Зарицького. Так там підвал на три метри під землю занурений. Навіщо було так будували? Фундамент, потім триметровий підвал/напівпідвал, і тільки після цього йдуть поверхи» [18].

Виявляється, старовинні підземелля тягнуться з обох боків нинішньої вулиці Хрещатик.

Колишній міський голова Сергій Одарич навіть мріяв облаштувати у підвалі (!) Рибного ряду джаз-клуб та ресторан, де щовечора давали б концерти, а відвідувачі розміщувалися на галереях за окремими столиками [19].

Багато хто навіть і не здогадувався, що під непоказною старенькою спорудою прихований такий потенціал.

Рибний ряд у Черкасах

Рибний ряд [20]

Далі буде…

Вадим Мишаков, спеціально для сайту «Новини Черкас»

Використані джерела:

1. Публікація «Краєзнавці б’ють на сполох: у центрі Черкас можуть зруйнувати історичну пам’ятку»

2. Повідомлення Сергія Ганницького у соціальній мережі «Фейсбук»

3. Будівельний статут Російської імперії (видання 1900 року)

4. Повідомлення Юрія Мезенцева у соціальній мережі «Фейсбук»

5. Повідомлення Сергія Ганницького у соціальній мережі «Фейсбук»

6. Публікація «Будівельники знайшли артефакти в середмісті Черкас (відео)»

7. Публікація «РИМ. РИМСКИЙ ФОРУМ. ЧАСТЬ 1»

8. Публікація «Засыпанная Казань»

9. Публікація «Яодун: Китайские пещерные дома (11 фото)»

10. Публікація «Выставка Музей архитектуры. Новое пространство» 

11. Публікація «Коли з’явився Чорний яр – версія краєзнавця»

12. Публікація «У центрі Черкас відкопали катівні НКВС (ФОТО)»

13. Коментарі до повідомлення сторінці Юрія Мезенцева у соціальній мережі «Фейсбук»

14. Публікація «Будинок Лісничого» http://history.cherkassy.ua/index.php/arkhitektura-mista/44-budynok-lisnychoho

15. Публікація «Черкаський академічний театр ляльок»

16. Публікація «Історія Черкаського політехнічного технікуму»

17. Публікація «Казенний винний склад у Черкасах»

18. Повідомлення на Черкаському міському форумі

19. Публікація «Сергій Одарич хоче зробити Хрещатик серцем Черкас»

20. Публікація «Доступ до пам’ятки архітектури – заборонено!»


Повернутися назад