Головна > Україна / Економіка > Бізнес очікує на реформу ринку залізничних перевезень

Бізнес очікує на реформу ринку залізничних перевезень


29-03-2021, 20:02. Розмістив: Сергій Корнелюк

залізницяБізнес-спільнота Європейської Бізнес Асоціації уважно слідкує за ситуацією довкола Укрзалізниці та відмічає критичну важливість продовження реформування ринку залізничного транспорту. Для успішної реформи корпоративного управління Укрзалізниці необхідна чітка та послідовна візія та стратегія, а також ефективне управління. Тому сподіваємося, що Уряд не зволікатиме з обранням нового керівника Укрзалізниці та паузи у розпочатій реформі не відбудеться. Тож ми були раді почути такі запевнення від Владислава Криклія, Міністра інфраструктури України, під час вчорашньої зустрічі з Асоціацією, а також підтвердження можливості продовження пілотного проєкту з приватної тяги ще на два роки.

Серед головних очікувань галузевої спільноти до реформи Укрзалізниці, зокрема представників Комітету з логістики Асоціації, – зростання ефективності роботи залізничного транспорту, залучення інвестицій до розвитку залізничного транспорту усіх форм власності за сприяння Уряду та щонайшвидший старт перевезень приватними локомотивами. Крім того, до зобов’язань України в рамках Угоди про Асоціацію з ЄС входить імплементація низки директив з реформування транспортного сектору, яку також варто пришвидшити.

Залізничні перевезення – важлива складова інфраструктури та економічної системи України, яка за останні двадцять років накопичила значний перелік проблем та дисбалансів. Для ефективного реформування ринку залізничних перевезень, на переконання експертів Комітету з логістики Асоціації, потрібно невідкладно здійснити такі кроки:

Реформувати структуру Укрзалізниці. Для ефективного процесу реформування ринку залізничних перевезень має продовжуватись розпочата структурна реформа Укрзалізниці, а саме відокремлення вертикалей UZ Сargo та UZ Infra. Очікуваним кроком також є відкриття ринку приватної тяги, що обумовлено перспективою ухвалення Закону України «Про залізничний транспорт».

Відмовитись від субсидування пасажирських перевезень за рахунок вантажних. Традиційно в Україні пасажирські перевезення є збитковими та витрати на їх здійснення покриваються Укрзалізницею внаслідок перехресного субсидування за рахунок прибуткових вантажних, що негативно впливає на фінансовий стан залізничної галузі та на її розвиток, і, по суті, є непрямим додатковим фінансовим навантаженням для представників бізнесу з метою перекриття збитків Укрзалізниці.

Створити прозорий механізму тарифоутворення. Чинна тарифна система непрозора та економічно необґрунтована, крім цього відсутня прив’язка до типу затрат, що унеможливлює чітке цільове використання тарифів: тяга, вагон, інфраструктура, інвестиції. Необхідно розподілити залізничний тариф на локомотивну, інфраструктурну та вагонну складову (остання вже дерегульована), а також повністю переглянути систему тарифоутворення.

Посилити боротьбу із крадіжками деталей вагонів та локомотивів. У результаті дій зловмисників компанії зазнають великий обсяг збитків. Важливо посилити відповідальність за розукомплектування елементів залізничного рухомого складу та інфраструктури, зробити публічною інформацію щодо найкритичніших точок, де виявляються розукомплектування вагонів та розміщувати таку інформацію на офіційних ресурсах Укрзалізниці.

Гарантувати безпеку та збереження вантажів під час транспортування. Ситуація на залізницях України залишається досить несприятливою, адже представники бізнесу постійно потерпають від випадків крадіжок вантажів всіх видів (зернові, вантажі гірничо-металургійного комплексу) під час їх транспортування та зазнають значних фінансових збитків.

Забезпечити капітальний ремонт та реконструкцію залізничних колій на найближчі п’ять років до 1000 км в рік. На сьогоднішній день, вже по одній третій всієї протяжності залізничних колій, а це близько 8,5 тис. км, прострочені планові ремонти, а на 1,1 тис. км діють обмеження швидкості.

Створити залізничний фонд, який буде наповнюватися з акцизу на дизельне паливо. Укрзалізниця для перевезення вантажів і пасажирів використовує близько 330 тис. тон дизельного палива в рік, в ціну якого входить акциз, а це близько 1,5 млрд. на рік. Ці кошти з залізничного фонду необхідно направити на утримання залізничної інфраструктури, що дозволить створити здорову конкуренцію між різними видами транспорту, від чого виграє і споживач, і держава.

«Логістична спільнота позитивно оцінює початок довгоочікуваної структурної реформи Укрзалізниці, а також зрушення в роботі компанії протягом останнього часу, зокрема скорочення термінів доставки вантажів та зростання швидкості руху. Ми сподіваємося, що з продовженням реформи залізничного транспорту не буде зволікань і відкриті до співпраці над важливими реформами, наведеними вище», - говорить Дар’я Січкар, менеджер Комітету з логістики Європейської Бізнес Асоціації.

Ми сподіваємося, що розпочаті реформи Укрзалізниці продовжаться та ефект від їх реалізації буде помітним бізнесу та населенню вже найближчим часом!


Повернутися назад