Головна > Україна / Партії > У четвер Комітет розгляне ветований Зеленським законопроєкт про відновлення звітування для партій

У четвер Комітет розгляне ветований Зеленським законопроєкт про відновлення звітування для партій


24-11-2021, 21:04. Розмістив: Тетяна Стеценко

У четвер, 25-го листопада 2021 року, Комітет Верховної Ради України з питань правової політики повторно розгляне законопроєкт, який має, зокрема, повернути звітування політичних партій.

Комітет Верховної Ради України з питань правової політики повторно розгляне законопроєкт, який має, зокрема, повернути звітування політичних партій

Законопроєкт № 5253-1 повернули на доопрацювання після того, як 19-го листопада його ветував президент.

Цим законопроєктом парламент декларував намір відновити для політичних партій обов'язок подавати фінансову звітність. Але через конфлікт підтриманих правок та чинної редакції закону “Про політичні партії в Україні” насправді цього не зробив, запровадивши натомість низку корупціогенних норм.

Засідання Комітету відбудеться у режимі відеоконференції о 12:00. Трансляція засідання буде доступна за посиланням.

За ветування цього законопроєкту й повернення на доопрацювання для повноцінного відновлення звітування виступав Рух ЧЕСНО та ще понад 60 громадських організацій, журналістських редакцій та ініціатив.

Провалене відновлення звітування стало основною, але не єдиною причиною, через яку громадськість звернулася до президента з проханням ветувати законопроєкт та повернути його на доопрацювання. Окрім відновлення звітування, у зверненні йшлося також про необхідність обмежити в часі дії норми, яка пропонує не вважати внесками на користь партій товари, роботи та послуги, які поширюють треті особи від імені чи під брендом партії з метою боротьби з пандемією COVID-19 (так звана “ковідна благодійність” партій). Ще одна норма, у разі підписання президентом, дозволяла б партіям не звітувати про значну частину своїх фінансових зобов'язань.

Нагадаємо, з 2016 до початку 2020 року політичні партії звітували про свої надходження та видатки на щоквартальній основі. Ці звіти також — єдине джерело інформації про те, на що партії витрачають кошти державного фінансування. Втім, пояснюючи свої дії боротьбою з наслідками пандемії у березні 2020 року, нардепи прийняли низку змін до законодавства, якими, з одного боку, надали короткочасні послаблення для бізнесу (звітування, сплата податків), а з іншого — дозволили політичним партіям не подавати фінзвітності аж до завершення карантину. Зважаючи на тривалість пандемії та невизначеність з тим, коли вона закінчиться, партії отримали можливість не подавати фінзвітності на роки вперед.

Як наслідок, навіть через рік після місцевих виборів громадяни не мають доступу до інформації про те, хто фінансував виборчі кампанії та підготовку до них. Згідно з даними податкової звітності, йдеться щонайменше про 1,4 мільярда гривень приватних надходжень на партійні рахунки торік. Крім цього, залишається невідомим те, куди партії витрачають майже 1,5 мільярда гривень, отриманих з держбюджету у 2020 та 2021 роках.

Україна є єдиною країною Європи, де пандемія стала причиною фактичної відмови від фінзвітності партій. У разі оперативної реакції парламентарів до 28 лютого 2022 року політичні партії будуть зобов'язані подати до НАЗК всі фінансові звіти, які не подавали ще з березня 2020 року.


Повернутися назад