Головна > Черкаси та область / Люди > Геній кібернетики Юрій Мітулінський

Геній кібернетики Юрій Мітулінський


14-07-2022, 17:49. Розмістив: Віктор Мельник

По книгах організатора та розробника у сфері автоматизації проектування, кандидата технічних наук, заслуженого машинобудівника України Юрія Тарасовича Мітулінського вивчилося не одне покоління інженерів.

По книгах організатора та розробника у сфері автоматизації проектування, кандидата технічних наук, заслуженого машинобудівника України Юрія Тарасовича Мітулінського вивчилося не одне покоління інженерів.

Народився він 23 грудня 1926 році в Золотоноші. Батьки проживали в будинку навпроти лікеро-горілчаного заводу (нині – вулиця Січова). Батько Юрія Тарасовича, Тарас Спиридонович, працював на керівних посадах на Черкащині, міським головою Києва. Радянська репресивна машина знищила талановитого керівника і організатора. 18 листопада 1937 року він був розстріляний. Не оминули сталінські репресії й дружину Тараса Спиридоновича Віру Євстахіївну (дівоче прізвище Скаржинська), яка на момент арешту чекала дитину. Її заарештували, завели справу, але, зважаючи на вагітність, через місяць відпустили. Не легко жилося Юрію Тарасовичу з тавром «син ворога народу». Однак він зумів отримати з відзнакою вищу освіту, працював у Інституті кібернетики Академії наук України. Тут пройшов шлях від інженера до директора Спеціального конструкторського бюро математичних машин і систем, яке створив у 1963 році під керівництвом академіка В.М. Глушкова. Тут пройшов шлях від інженера до директора Спеціального конструкторського бюро (СКБ) математичних машин і систем. Цією організацією, яка налічувала 3,5 тисячі співробітників, керував упродовж 20 років. То був потужний автономний комплекс із власними науковими підрозділами, конструкторським бюро та дослідним заводом. Саме у стінах цього СКБ побачили світ перші українські ЕОМ (електронно-обчислювальні машини), що надали відчутного імпульсу автоматизації народного господарства колишнього Союзу.

У 1968 році Юрій Тарасович захистив кандидатську дисертацію на тему «Мова для опису конструктивних елементів і механізмів». На початку 70-х почалося масштабне будівництво нового кібернетичного центру. Під його керівництвом в СКБ проведено конструювання і створення дослідних зразків серій обчислювальних машин. Опубліковано 22 роботи у сфері обчислювальної техніки.

Мав орден «Знак пошани» і медалі, був лауреатом державних премій.

Юрій Тарасович Мітулінський творив українську кібернетику і славу вітчизняної науки. Його ім’ям варто назвати одну з вулиць нашого міста, адже саме Золотоноші судилося стати колискою генія-кібернетика.

Віталій Побиванець


Повернутися назад