Головна > Черкаси та область / Аналітика > Звенигородщина через засуху може втратити врожай?

Звенигородщина через засуху може втратити врожай?


11-06-2015, 16:43. Розмістив: Віктор Мельник

Оперативна інформація про засуху на Звенигородщині в першій декаді червня 2015 року.

Вже цілу декаду на Звенигородщині панує літня засушлива погода характерна більше для клімату Греції або Туреччини, що зв’язано з надходженням повітряних мас із нагрітого азійського континенту або із субтропіків.

Для Звенигородського району більш характерними є денні температури +24+26º. Проте, зараз спостерігається суха спекотна погода, яка нагадує погоду липня : у денні години максимальна температура повітря досягала +29.8º, при тому, що денна температура вище +30º, в нашій зоні помірного клімату вважається небезпечним погодним явищем. За коротку ніч повітря встигало охолоджуватися до +11+16º. Опадів випало лише 0.7мм, що складає лише 3 % від багаторічної норми(28мм).

Внаслідок тривалого утримання сухої та дуже теплої погоди, мінімальна відносна вологість повітря знижувалась до 28%, що є критичним для рослинності. Виручала рослини лише тривала роса , яка інколи тривала до 12 годин. Засуха виникає при тривалому періоді бездощів’я на підвищеному температурному фоні і створює високу пожежну небезпеку в лісах і на торфовищах та ускладнює умови вегетації сільськогосподарських культур.

Так, може спостерігатися підгоряння стебел зернових і зернобобових, затримка росту теплолюбних і технічних культур.

Запаси продуктивної вологи в ґрунті дуже знизились і складають під різними культурами:

Культура

0-10 см

0-20 см

Оцінка

0-50см

0-100 см

Оцінка

Пшениця озима

4

7

недостатні

25

71

оптимальні

Ячмінь ярий

4

8

недостатні

20

41

недостатні

Кукурудза

4

7

недостатні

18

37

недостатні

Горох

6

11

недостатні

27

77

оптимальні

Агрометеорологічний прогноз строків дозрівання озимих зернових культур в 2015 році в Звенигородському районі

Збирання хлібів, як і інші сільськогосподарські роботи, потрібно проводити в оптимально встановлені строки. Збір врожаю пшениці та ячменю в фазі повної стиглості призводить до втрат зерна через його висипання з колосків. Тому жнива потрібно проводити в фазі «воскова стиглість», коли зерно має хороші посівні якості та врожай отримується найвищий.

Для визначення початку жнив важливо знати дату настання воскової стиглості зернових культур. Тому щороку метеостанція Звенигородка складає прогнози дозрівання озимих та ярих хлібів у Звенигородському районі. Гідрометеорологічні умови для вирощування озимих зернових протягом осені 2014 року були складні та неоднорідні : спочатку спостерігалась грунтова засуха першої та другої декади вересня, потім дощова погода третьої декади вересня, холодна погода жовтня та аномально тепла першої декади листопада.

Зима 2014-2015 рр. виявилася короткою і значно теплішою (на 3°) від кліматичної норми. За три зимові місяці спостерігалося лише кілька холодних періодів з найнижчою температурою повітря мінус 19.8°. Мінімальна температура грунту на глибині кущіння озимої пшениці(3 см ) нижче 7.2° морозу не опускалась і була значно вищою за критичну температуру вимерзання. Таких небезпечних для рослин явищ, як притерта льодяна кірка, снігу насиченого водою та сильний мороз, за всю зиму не спостерігалося. Відлиги послаблювали зимостійкість рослин. Сніговий покрив на полях був нестійким. Максимальна висота снігу відмічена 12см.

Погодні умови весни 2015 року в температурному режимі та по вологозапасах були сприятливими для росту та розвитку пшениці озимої. Тому 26.05 відмічено початкову фазу „колосіння ”, на 3 дні раніше середньої багаторічної дати.

Враховуючи фактичні погодні умови та згідно розрахунків по методиці Чиркова А.І. „воскова стиглість” у пшениці озимої по Звенигородському районі настане з 28 червня 2015 року.

Начальник метеостанції «Звенигородка» Т.А. Лисенко


Повернутися назад