Головна > Черкаси та область / Аналітика > Про соціально-економічний розвиток Уманського району

Про соціально-економічний розвиток Уманського району


6-10-2015, 12:15. Розмістив: Тетяна Стеценко

Враховуючи, що економіку Уманського району на 80% складає аграрний сектор, основним засобом виробництва якого є сільськогосподарські угіддя, тому досить актуальним залишається питання взаємовідносин між власниками землі та орендарями земельних наділів.

Основними користувачами земельних часток (паїв) в районі є 35 сільськогосподарських підприємств, які орендують 18,5 тисяч земельних паїв, загальною площею 55,5 тис. га ріллі, а це 87 % угідь, які обробляються даною категорією господарств.

Крім того, фермерські господарства орендують 2021 земельні паї загальною площею 5,7 тис. га, іншими приватними сільськогосподарськими структурами орендуються земельні паї площею в межах 3,4 тис. га.

Моніторинг розрахунків за оренду земельних ділянок показує, що орендна плата з кожним роком зростає. Так, якщо нарахування орендної плати на один пай в середньому по району на початку орендних відносин у 2000 році складав 289 грн., то в 2015 році за попередніми обрахунками – 4951 грн., що в середньому по району відповідає 4,7% від грошової оцінки вартості земельного паю. В розрахунку на 1 га орендна плата складає 1587 грн., що на 40% або на 454 грн. більше у порівнянні нарахування в 2014 році.

В загальному нарахування орендної плати за орендовані земельні частки (паї) у 2015 році складатиме більше 100 млн. грн. Станом на 01.10.2015 року сільськогосподарськими підприємствами , фермерськими господарствами району виплачено орендної плати власникам земельних паїв з відповідним перерахуванням податку на доходи з фізичних осіб та воєнного збору в загальному на 55 млн. грн.

У межах 5 % зібраного збіжжя орендарі земельних паїв видають в рахунок орендної плати, що складає близько 15 тисяч тонн зерна. В розрахунку на 1 га орендованої землі видача зерна складала від 300 до 800 кг. Станом на 1 жовтня сільськогосподарські товаровиробники вже видали 6125 тонн зерна пшениці, ячменю. З третьої декади жовтня розпочнеться другий етап –видачі натуральної форми виплати орендної плати, а саме: зерном кукурудзи та насіння соняшника.

Все більше поширюється грошова форма виплати орендної плати. Так, якщо за 2001 рік готівкою видавалось лише 0,1% орендної плати, то в 2014 році в структурі виплати орендної плати готівкова форма складає 61,8%. З виплаченої на звітну дату орендної плати за 2015 рік – готівкова форма склала 74,3%.

Проведення готівкової форми розрахунку орендної плати має свої переваги, адже орендодавець землі має можливість отримати орендну плату не чекаючи збору урожаю.

Провели повний розрахунок із своїми орендодавцями земельних паїв товариство „Берестівець” на завершальному етапі де відсоток виплати більше 75% проведено господарствами: ТОВ „Дубова” по селах Дубова, Вільшана Слобідка, Коржовий Кут, ТОв „Новий Світ Агро” с. Городниця, ПрАТ „Племпідприємство” по селах Дмитрушки, Пугачівка, ПП „Орієнтир Агро Б” с. Іванівка, ТОВ „Весна” с. Коржова Слобода, ТОВ „Агрофірма „Оксанино” с. Оксанино. В значній частині підприємств розрахунки проведенні на рівні 50%, так як зазначалось вище, в рахунок орендної плати буде видаватись кукурудза, соняшник, цукор, збирання урожаю даних культур на сьогодні триває.

Виплату орендної плати планується завершити до 1 грудня.

За інформацією управління агропромислового розвитку Уманської районної державної адміністрації


Повернутися назад