Головна > Україна > Прем’єра фільму «Голлівуд над Дніпром» закінчилася протестом

Прем’єра фільму «Голлівуд над Дніпром» закінчилася протестом


27-11-2014, 21:01. Розмістив: Сергій Корнелюк

Фільм «Голлівуд над Дніпром»26 листопада в одному з київських кінотеатрів відбувся прем’єрний показ документального фільму про роль і значення для кіномистецтва одного невеличкого українського села. Назва йому – Бучак і «загубилося» воно серед Канівських гір на березі Дніпра. З цим селом, у якому вже й жителів, після двох виселень через будівництво гідроелектростанцій, залишилося не більше десятка, пов’язана історія створення великого числа кінофільмів, що вже стали класикою кінематографа.

Фільм «Голлівуд над Дніпром» – документальний. З екрана зі спогадами про свою кіношну молодість до глядача звернулися відомі митці: Лариса Кадочнікова, Раїса Недашківська, Ніколай Бурляєв, Михайло Іллєнко… У 1950-1970-х роках село і околиці стали своєрідним Голлівудом над Дніпром: тут зняті класичні кінострічки – «Вечір на Івана Купала» Ю. Іллєнка, «Українська рапсодія» С. Параджанова, «Сон» В. Денисенка, «Бумбараш» М. Рашеєва та А. Народицького, «Іванове дитинство» А. Тарковського, «Поема про море» Ю. Солнцевої за сценарієм О. Довженка та інші.

Кіномитців приваблювали надзвичайні краєвиди, що поєднували і високі кручі, і широкі дніпрові простори з кілометровими піщаними косами та озерами. Та ці місця унікальні ще й через насиченість археологічними пам'ятками. Навколо села Бучак, на прибережній смузі завдовжки 6 і завширшки 2,5 км знаходиться 14 поселень, 5 городищ та 2 могильники, які представляють практично всі археологічні культури, відомі на Середньому Подніпров'ї – від трипільської культури (IV тис, до н.е.) до пізнього середньовіччя та козацької доби. Такий комплекс фактично не має аналогів на Подніпров'ї, та й в усій Україні. Причому більшість пам'яток досі повністю не досліджені.

Люди, що знаються на «місцях сили» регулярно відвідують околиці Бучака.

У 1994 році на цих землях було засновано Державний історико-культурний заповідник «Трахтемирів». Наказом міністра культури В. Вовкуна згаданий комплекс об'єктів мав бути віднесений до категорії пам'яток національного значення з включенням до Державного реєстру нерухомих пам'яток України.

Остання заява Президента України П. Порошенка 24 жовтня в Новодністровську про підтримку проекту Канівської гідроакумулюючої електростанції викликала занепокоєність громадськості щодо збереження місцевості, що має для українців сакральне значення. Адже ця гідроспоруда, будівництво якої закривали і переносили строки кілька разів ще з 80-х років минулого століття, за планом має угніздитися в самому центрі бучацьких ландшафтів.

Мешканці села Бучак, науковці та історики, представники Товариства Творчих ініціатив «Бучак» та Благодійний фонд ім. Володимира Затуливітра, інші небайдужі громадяни України будуть звертатися до Президента України та до новообраної Верховної Ради й уряду з вимогою: на підставі неспростовних та очевидних фактів остаточно заборонити будівництво Канівської ГАЕС. У разі, якщо це звернення адресатами не буде почуте, то у згаданих активістів залишиться один шлях – розгорнути міжнародну кампанію за заборону Канівської ГАЕС.

Збір підписів під листом до Президента, ВР та уряду розпочався відразу після прем'єри фільму «Голівуд на Дніпром або сни з Атлантиди».

Іван Кугно

 

Канів.net


Повернутися назад