Головна > Черкаси та область / Війна РФ проти України > У Шполі вшанували пам’ять розстріляних євреїв

У Шполі вшанували пам’ять розстріляних євреїв


18-07-2017, 13:56. Розмістив: Тетяна Стеценко

75 років тому, 16 липня на окраїні Дар’ївського лісу відбувся масовий розстріл євреїв із Шполянського гетто. Від рук німецьких загарбників в той день загинуло близько тисячі людей.75 років тому, 16 липня на окраїні Дар’ївського лісу відбувся масовий розстріл євреїв із Шполянського гетто. Від рук німецьких загарбників в той день загинуло близько тисячі людей.

Аби вшанувати пам’ять невинно закатованих єврейських жителів в роки Другої світової війни, біля пам’ятного знаку «Жертвам фашизму» зібрались представники від міської та районної влади, єврейської національної меншини та містяни.

Про це повідомляє кореспондент онлайн-газети Новини Черкас.

Під час мітингу-реквієму перед громадою виступила голова районної єврейської організації Олена Близнюк. Вона нагадала присутнім, як німці у Шполі здійснювали розстріли та знищували мирне єврейське населення.

Про жахливі події того далекого часу присутнім розповіла заступник голови Шполянської районної державної адміністрації Ольга Шпиця. Вона, зокрема, зазначила: «16 липня 1942 року на окраїні Дар’ївського лісу було розстріляно євреїв із Шполянського гетто, створеного з приходом німців у місто. Це був окремий квартал у районі сучасних вулиць Степана Бена, Щедріна та Коцюбинського. У травні 1942 року євреїв перегнали в ліс в районі Верхньої Дар’ївки і деякий час тримали в таборі за колючим дротом, а 16 липня всіх, а це близько 1000 осіб, розстріляли.

Всього на Шполянщині фашистами в роки Другої світової війни знищено більше трьох тисяч євреїв різного віку.

Було проведено не людські дії щодо винищення єврейського населення на Шполянщині, які проживали мирно, дружно, працювали, господарювали на землі, виховували діток. І, на жаль, так склалося, що тільки із-за нелюдської нацистської ідеології не мали вони майбутнього».

Про трагедію голокосту єврейського народу  йшлося і у виступах голови Шполянської районної ради Олександра Кузуба, голови районної організації єврейської громади Олени  Близнюк, голови районної організації ветеранів війни та праці Володимира Пустовіта.

Шполянське гетто було створене з приходом загарбників у місто. Це був окремий квартал у районі сучасних вулиць Степана Бена, Щедріна та Коцюбинського. У травні 1942 р. євреїв перегнали в ліс в районі Верхньої Дар’ївки і деякий час тримали в таборі за колючим дротом, а 16 липня цьогож року всіх жорстоко розстріляли.

Згодом, вчитель історії Шполянської школи-інтернату Володимир Кузьмін запропонував навести лад на місці поховання закатованих єврейських жителів. Таку ініціативу беззаперечно підтримала міська та районна влада, і в 1965 році на братській могилі встановили меморіал з надписом «Жертвам фашизму – 1942 рік».

Пам'ять невинно страчених земляків  представники влади району, міста, єврейської громади, установ, організацій, громадськість вшанували хвилиною мовчання, а до пам’ятного знаку безневинно убієнним землякам єврейської національності в роки фашистської окупації поклали вінки та квіти.

Шполяни бережуть пам’ять про страхи, які пережили люди у тій жахливій сторінці історії, передають її наступним поколінням.

Містяни щороку збираються біля славнозвісної могили, аби покласти квіти та схилити голову у вічній скорботі.


Повернутися назад