Головна > Черкаси та область / Релігія > На Нечуєвій батьківщині відновили церкву

На Нечуєвій батьківщині відновили церкву


23-12-2014, 10:34. Розмістив: Сергій Корнелюк

Стеблів

У день Святителя Миколая відбулось перше богослужіння у новозбудованому Свято-Вознесенському храмі у Стеблеві Корсунь-Шевченківського району. Людей зібралося повний храм, адже селище чекало цієї події багато десятиліть.

На високій скелі над Россю, де нині височить храм,півтора століття тому стояв інший, історія якого пов’язана з іменем класика української літератури Івана Нечуя-Левицького. В ній у дев’ятнадцятому столітті служили священиками дід та батько письменника, до неї малим водила його на молитви мати. Ця дерев’яна церква була спалена в безбожно-буремному 1923 році. Але жителі Стеблева, а особливо покійний директор літературно-меморіального музею І.С.Нечуя-Левицького Сергій Хаврусь,у народних переказах та експонатах музею берегли пам’ять про храм і як святиню оберігали могили Нечуєвих діда та батька біля церкви . Ці могили й тепер доглянуті , шановані прихожанами і знаходяться біля церковної вівтарної стіни.

Незважаючи на те, що у Стеблеві діють побудований стараннями протоієрея Миколи Прикотенка Спасо-Преображенський храм і монастир, він давно мріяв відновити церкву на місці, яке має таке важливе історичне значення. Будівництво тривало п’ять років. Споруджений унікальний храм за проектом митрополита Черкаського і Канівського Софронія. Унікальність його полягає в особливих архітектурних формах: у храму немає звичних для споруди кутів, стіни плавно переходять овалами та закругленнями. Отець Микола Прикотенко сказав, що архітектурний задум має глибоке філософське значення: між людьми, які при ходять до храму, не повинно бути «гострих кутів», вони мають знаходити порозуміння, керуючись Христовою заповіддю любові до ближнього.

Коли у 2009 році під нову церкву копали котлован фундаменту, натрапили на цікаву знахідку: металеву капсулу, що була закладена в фундаменті спаленої церкви. У капсулі відкрили писаний рукою священиків Семена і Стефана Левицьких лист, в якому значилося, що ця церква була закладена у 1853 році. Тепер капсула і документ зберігаються в музеї І.Нечуя-Левицького.

Перше богослужіння у новому храмі очолив благочинний Корсунь-Шевченківського району протоієрей Іоанн Налапко. З ним служили представники нової стеблівської династії священнослужителів- батько протоієрей Микола, син ієрей Іоанн та другий син диякон Сергій Прикотенки. Отець Микола розповів про цікаве явище під час служби: коли під час читання шестипсалмія погасили світло, люди помітили спалахи голубого вогню, що літали в храмі. Він вважає це виявом Господньої благодаті, адже цієї служби чекали 90 років.

Людмила Моренко

Черкаський край

 


Повернутися назад