Головна > Черкаси та область / Економіка / Фото > Поблизу Руської Поляни проходитиме санітарна вирубка лісу

Поблизу Руської Поляни проходитиме санітарна вирубка лісу


12-02-2015, 11:11. Розмістив: Тетяна Стеценко

гнилое деревоУ Руськополянському лісництві Черкаського лісгоспу в кварталі 138, виділі 2 навесні проводитиметься суцільна санітарна вирубка лісу. Ці лісові насадження, неподалік села Руська Поляна, є одним з улюблених місць для відпочинку громадян, – так зване урочище «Матусове». Проте все частіше багато хто почав помічати, що сосновий ліс тут всихає, а насадження стає зовсім непривабливим для відпочинку.

Головний лісничий Черкаського лісгоспу В’ячеслав Шако розповідає, що в кварталі 138 соснові насадження є перестійними і вік їх становить 145 років, в той час як вік стиглості для такого лісу в нашому регіоні становить 101 рік. Таких насаджень, в яких заплановано провести суцільні санітарні рубки, близько 10 гектарів. А той невеликий процент на перший погляд життєздатних дерев на цих ділянках, вже давно насправді всередині ушкоджений хворобами.

– Тут проводилися вибіркові санітарні рубки і поступово повнота життєздатних дерев знизилася, – наголошує начальник відділу лісового та мисливського господарства управління Валентин Швець. – Дерево, як і людина, має свій вік, свої хвороби… Зараз тут ослаблені сосни та сухостій вже видно неозброєним оком. Враховуючи те, що ці насадження знаходяться поблизу населеного пункту, вони були виключені з розрахунку головного користування, вважаються оздоровчо-рекреаційними лісами, тобто планова рубка тут не проводилася. Нині ж залишати ці насадження немає сенсу, адже вони не відіграють функцій лісу, а лише призводять до захаращення та є розсадником шкідників і хвороб.

Загалом головні причини всихання та масового ослаблення насаджень «Черкаського бору» – загальний вологодефіцит внаслідок атмосферних посух, пониження ґрунтових вод, в цілому глобальна зміна кліматичних умов. Крім того, до всихання сосон призводить заселення їх крон омелою австрійською – паразитом, який проростає в дерево і живиться його соком, що призводить до ослаблення або ж загибелі деревостану.

Начальник обласного управління лісового та мисливського господарства Олександр Дзюбенко наголошує, що всі суцільні санітарні рубки здійснюються після обстеження ділянок комісією у складі фахівців Державного спеціалізованого лісозахисного підприємства «Київлісозахист», спеціалістів управління та лісгоспу, відповідно до «Санітарних правил в лісах України». Комісія встановлює: якщо повнота життєздатних дерев нижча за критичну, тоді вибіркова санітарна рубка є недоцільною. В такому випадку призначається суцільна санітарна рубка.

Тобто вирубка лісу на вищевказаних ділянках буде здійснена згідно оформлених лісорубних квитків, законно та відповідно до діючого законодавства. На жаль, іншого способу очистити ділянки від хворого та всохлого лісу немає, проте вже через рік на зрубах будуть створені нові стійкі насадження.

– Можна провести паралель між лісовим господарством та сільським господарством, – зазначає Олександр Дзюбенко. – Сільськогосподарський врожай збирають двічі на рік. В лісовому ж господарстві врожай потрібно збирати в середньому раз у сто років. Крім того, наголошую, що лісівники Черкащини зберігають позитивну тенденцію, коли щорічна площа лісовідновлення по області перевищує площу зрубів майже в 1,2 рази.

Поблизу Руської Поляни проходитиме санітарна вирубка лісуПоблизу Руської Поляни проходитиме санітарна вирубка лісу


Повернутися назад