Головна > Україна / Суспільство > Пенсійне забезпечення учасників антитерористичної операції

Пенсійне забезпечення учасників антитерористичної операції


13-08-2015, 16:30. Розмістив: Сергій Корнелюк

Військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які брали участь у бойових діях, а також ті, що стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті чи виконанням інтернаціонального обов'язку, мають право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років для чоловіків і не менше 20 років для жінок (п.3 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»).

Розмір пенсії за віком визначається за нормами ст.27,28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» і залежить від страхового стажу і заробітку особи. За наявності страхового стажу 35 років – для чоловіків і 30 – для жінок розмір пенсії не може бути менше прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб. Якщо страховий стаж перевищує відповідно 35 і 30 років, установлюється доплата за понаднормовий стаж.

До пенсії учасників бойових дій установлюються підвищення в розмірі 25% прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб (ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту») та цільова грошова допомога в розмірі 40 грн. (Закон України «Про поліпшення матеріального становища учасників бойових дій та інвалідів війни»).

Крім того, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.07.2010 №656 учасникам бойових дій, у яких щомісячний розмір пенсійної виплати (з урахуванням передбачених законодавством надбавок і доплат до пенсії, крім пенсії за особливі заслуги перед Україною) не досягає 165% прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб, виплачується щомісячна державна адресна допомога до пенсії у сумі, що не вистачає до зазначеного розміру.

Пенсія по інвалідності призначається або за нормами Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», або за нормами Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (в залежності від статусу особи та/або за вибором інваліда).

До пенсії встановлюється підвищення як інваліду війни відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»: для інвалідів війни 1 групи – 50%, інвалідів війни 2 групи – 40%, інвалідів війни 3 групи – 30% прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб.

Розмір цільової грошової допомоги до пенсії інвалідам війни 1 групи становить 70 грн., інвалідам війни 2 та 3 групи – 50 грн.

Розміри пенсії інвалідам війни, обчислені відповідно до ст.27 та ч.2 ст.42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», ст.13 і 21 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», збільшуються на 25% (постанова Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 №1381).

Крім того, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.07.2010 №656 (із змінами) інвалідам війни, у яких щомісячний розмір пенсійної виплати (з урахуванням передбачених законодавством надбавок і доплат до пенсії, крім пенсії за особливі заслуги перед Україною) не досягає: в інвалідів війни 1 групи – 285%, інвалідів війни 2 групи – 255%, інвалідів війни 3 групи – 225% прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб, виплачується щомісячна державна адресна допомога до пенсії у сумі, що не вистачає до зазначених розмірів.

До заяви про призначення пенсії за віком учасники бойових дій та для призначення пенсії по інвалідності інваліди війни надають наступні документи:

а) довідку податкової адміністрації про присвоєння ідентифікаційного номера заявнику;

б) документи про стаж (трудова книжка, довідки, виписки з наказів, військовий квіток, диплом про навчання та ін.);

в) за бажанням у період до 1 січня 2016 року довідку про заробітну плату особи за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 01.07.2000 незалежно від перерв (за бажанням особи або якщо страховий стаж після 01.07.2000 становить менше 60 місяців);

г) документи про місце проживання (реєстрації) особи (паспорт або довідка з місця проживання (реєстрації);

ґ) документи, які засвідчують особливий статус особи:

посвідчення учасника бойових дій та довідка військового комісаріату про період (періоди) участі у бойових діях;

д) довідку МСЕК про визнання особи інвалідом унаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків).

 


Повернутися назад