Канівський міський голова: «Ситуація напружена, але ми зробимо все, щоб наші вчителі були з зарплатами»

30 жовтня ц.р. по всіх головних вулицях Канева - Київській, Шевченка, Героїв Дніпра та Енергетиків - було перекрито дорожній рух. Так місцеві педагоги вимагали виплатити їм заборговані ще з літа заробітні плати та відпускні. Що змусило вчителів виходити на дороги, і як сьогодні складається ситуація із освітянськими зарплатами, пояснював Канівський міський голова Ігор Ренькас.

освіта, шкільні парти

- Ігоре Олександровичу, за останні 5, а то й усі 10 років, це, мабуть, вперше, що колективи бюджетних установ мають заборгованості із виплати заробітних плат. Як так сталося?

- Так, дійсно, ситуація склалася невесела і лякає поверненням до сумних 90-х. Справа в тім, що 21 грудня минулого року було прийнято бюджет Канева, а 30 грудня 2017-го Президент України підписав ухвалений Верховною Радою Закон «Про державний бюджет України на 2018 рік», яким, власне, було змінено підхід до нарахування заробітної плати освітян, так звану формулу для розрахунку освітньої субвенції, що виділяється з держави на зарплату вчителів. Відтак, цьогоріч в ній не враховуються години індивідуального навчання, потреби у збільшенні вчителів (асистентів вчителів у інклюзивних класах), видатки на тимчасово відсутніх вчителів, працівників інклюзивно-ресурсних центрів, вчителів закладів загальної середньої освіти в інклюзивних класах, вихователів груп продовженого дня, поділ класу на групи (іноземні мови), кваліфікаційні категорії педагогічних працівників та інші параметри нарахування зарплати. Таким чином на сьогодні субвенція приходить вчасно, але покриває лише 73,4% від потреби. Також варто зауважити, що протягом 2018 року вчителям було вдвічі піднято заробітну плату. Відтак, якщо минулого року освітня субвенція складала 26 млн.грн., то в 2018-у – лише 23 млн.грн. за потреби – 31 млн. грн. Тобто з початку року ми бачили, що дефіцит на зарплату вчителям складає 8 млн.грн.

- Які заходи вживалися, щоб учителі усе ж отримали вчасно та в повному обсязі свої зароблені?

- «Бити в набат» ми почали майже відразу до всіх рівнів влади. Зверталися неодноразово і від імені відділу освіти та організації Профспілки працівників освіти і науки, і від імені депутатів за рішенням сесії Канівської міської ради до Департаменту освіти і науки Черкаської ОДА, голови Черкаської ОДА, Міністерства освіти і науки, Міністерства фінансів, Кабінету міністрів та депутатів Верховної ради України. Нам обіцяли, що формулу, за якою розподіляється субвенція на зарплату педагогів, буде переглянуто, а відтак, кошти, яких бракує, виділять додатково. Це цілком очевидно, оскільки відповідна проблема утворилася не тільки в Каневі, а по всій області і країні в цілому. І вчителі, і ми слухняно чекали, коли формулу переглянуть.

- Але події, які були нещодавно, свідчать, що формулу переглянуто так і не було?

- Саме так. Ба, більше, в області ті ж посадовці, які спочатку говорили, що треба зачекати, - формулу переглянуть, кошти виділять, - наразі «заспівали» іншої. Мовляв, це на місцях винні, що не економили кошти міського бюджету, які можна було виділити на зарплати вчителям. Нам закидають, що ці 8 млн. грн., яких бракує освіті, ми спрямували в бюджет розвитку міста. Тобто напряму заявляють, що не потрібно ремонтувати дороги, проводити вуличне освітлення, не потрібно ремонтувати покрівлі, туалети, спортзали в школах… При тому, що ми не будуємо нічого нового, а лише намагаємося відремонтувати те, що виходить з ладу, адже приміщення далеко не нові. Ми просто «латаємо», де рветься, щоб створити тим же вчителям та учням більш-менш комфортні для навчального процесу умови. Вважаю, це - наш прямий обов’язок. Так, цього року на виконання ремонтних робіт та придбання обладнання, меблів, комп’ютерної техніки у заклади освіти з міського бюджету в цілому було виділено 2 млн. 396 тис.грн. Зокрема, було проведено капітальний ремонт спортивного залу ЗОШ №4, частковий ремонт підлоги СШ №6. В рамках співфінансування для перших класів всіх шкіл міста придбано парти, комп’ютерну техніку, мультимедійні комплекси, дидактичні матеріали тощо. Тому такі повідомлення вищого керівництва не тільки не вирішують проблему, а навпаки, загострюють її, збурюючи і без того збентежених вчителів та хвилюючи населення.

- До речі, які сьогодні настрої у канівських освітян, чи не втомилися вони чекати?

- Я був у школах міста, зустрічався з педагогічними колективами. Зізнаюся, ситуація напружена. Учителі стурбовані і налаштовані категорично. Я не знімаю з себе чи з начальника відділу освіти відповідальності. Утім, начальник відділу освіти відповідає за все – навчальний процес, організацію харчування, проведення тендерів, ремонтні роботи… А чим займаються в тому ж Департаменті освіти і науки Черкаської ОДА? Статистику збирають? Консультують? Ситуація, що склалася з заборгованістю в Каневі, не єдина по Черкащині та країні в цілому. В області бачили картинку, як то кажуть, «згори». Чому ж вони як спеціалісти жодного разу до нас не приїхали, не сіли разом зі мною і начальником відділу освіти за стіл і не почали думати, як вийти з ситуації, що склалася? Легко просто сказати: «приведіть мережу навчальних закладів до відповідності», але необхідно враховувати особливості та фактори кожного населеного пункту. Звичайно, в Каневі велика проблема з наповнюваністю класів. Певною мірою це залежить від географічного розташування навчальних закладів. В той час як школа, що розташована в центрі міста, переповнена, бо це зручно для жителів міста, заклади, що розташовані на околицях, страждають від недобору дітей. Окрім того, є ще багато інших проблем і нюансів, які треба враховувати. Тому нам потрібна фахова допомога, а не пусті слова критики та звинувачень.

Хочу також відзначити, що ми своїх вчителів «не ображали», навпаки. За даними інформаційно-аналітичного збірника «Освіта Черкащини» середньомісячна заробітна плата канівських педагогів найвища в усій області і складає 8100 грн. Це все завдяки тому, що складові зарплати (доплати за престижність, індивідуальне навчання, викладання в спеціалізованих закладах) ставилися за найвищими показниками, в той час, коли законодавством дозволяється їх коригувати – зменшуючи чи збільшуючи до певного відсотка.

- Канівці насамперед хвилюються, чи не призведуть відповідні зміни в законодавстві до закриття чи об’єднання шкіл?

- В області нас закликають проводити оптимізацію. Але я хочу цим «оптимізаторам» заперечити. Канів уже має таку історію і знає, чим тоді закінчилося бажання об’єднати дві школи в одну (йдеться про намір об’єднання Канівської гімназії ім.І.Франка і спеціалізованої школи №6 у 2011 р. – авт.). Я особисто вважаю, що закриття школи – це вже крайні міри. Тому на сьогодні такі дії ми не розглядаємо. Хоч в гімназії і бракує місця, корпуси розкидані, немає спортзалу, маленький актовий зал, але вони сидять там як в «рукавичці» - в теплі, в добрі. Я не можу насильно їх закрити і перевести в іншу школу, де, хоч і достатньо площі, але багато інших проблем. Вважаю, треба спочатку створювати необхідні умови, а вже потім проводити роботу щодо об’єднання. Так, наприклад, сьогодні розглядаємо можливість взяти гривневий кредит під 3% на проведення повної термомодернізації дитсадка «Теремок» та школи №6. Якщо це, дійсно, вдасться реалізувати, і в цій школі будуть створені всі умови, тоді матимемо привід розглянути варіант об’єднання двох начальних закладів.

- Яким чином цього року усе ж таки покриватимуться заборгованості?

- 3,4 млн.грн. нам усе ж пообіцяли виділити внаслідок перерозподілу освітньої субвенції, але цього все одно недостатньо. Решту доведеться вишуковувати в місцевій скарбниці. Зараз над цим працюємо.

- Найімовірніше, що наступного року ситуація із субвенцією повториться, чи передбачатимете в бюджеті міста на 2019 рік кошти на зарплату вчителям?

- Так, тому будемо вживати заходи, щоб оптимізувати витрати на освіту, зокрема, поділ на класи, перегляд закріплених територій за навчальними закладами, що буде спрямовано на збільшення наповнюваності класів. Можливо, доведеться йти і на такі непопулярні кроки як переведення фінансування груп продовженого дня за рахунок батьків, як це вже давно практикується в інших містах. Будемо шукати всі можливі шляхи, щоб такої ситуації як цього річ не повторилося, і наші вчителі були з зарплатами.

Підготувала Катерина Прудка

Теги: Канів

Коментарі

 • Я
Я, мабуть,пропустив щось: коли це було зарплпту вдвічі піднято зарплату в 2018 році...
26 ноября 2018 21:26
Додати коментарій
Ваше ім'я:
Ваш E-Mail:

Питання:
Відповідь:
Введіть код:
ІНШІ НОВИНИ
НАЙПОПУЛЯРНІШЕ / ЩО КОМЕНТУЮТЬ
 1. VIN-коди зареєстрованих транспортних засобів відтепер відкриті. Перевірити авто стало ще легше
 2. На Черкащині виявлено 53 працівників без належного оформлення трудових відносин
 3. На Черкащині вдруге відбудуться Чемпіонати світу й України з багатоборства тілоохоронців
 4. Відеоблогерка з Монастирища зайняла перше місце в конкурсі короткометражних фільмів
 5. Жителі Золотоніської ОТГ отримали 82 попередження за складування будматеріалів та інші порушення
 6. У Смілі за розтрату судитимуть колишнього в.о. міського голови – прокуратура
 7. У Золотоноші заборонили продаж алкоголю у нічний час та на розлив
 8. 10 овочів, які повинні бути на вашому столі в липні
 9. Житель Городища забруднив 3000 квадратних метрів земель небезпечними відходами
 10. Шкарлет розповів про новації та терміни вступної кампанії 2021 року
ОПИТУВАННЯ

Оцініть наш портал


 
Минкульт Украины включил Филиппа Киркорова в перечень лиц, которые угрожают нацбезопасности
Минкульт Украины включил Филиппа Киркорова в перечень лиц, которые угрожают нацбезопасности
Министерство культуры и информационной политики Украины включило российского артиста Филиппа Киркорова в перечень людей, которые Читати далі
Я громадянин світу: проєкт TANA презентує новий сингл після повернення в Україну
Я громадянин світу: проєкт TANA презентує новий сингл після повернення в Україну
У 2017-му році український проєкт TANA розпочав підкорювати слухачів Британії. Вже за два роки, проєкт повернувся в Україну та Читати далі
Krechet випускає кліп на трек «Засинай»
Krechet випускає кліп на трек «Засинай»
Ідея відео – відображення настрою сучасного суспільства: безкарність, несправедливість, відірваність влади від народу. В Читати далі
Snoop Dogg записав спільний трек з популярною українською співачкою
Snoop Dogg записав спільний трек з популярною українською співачкою
Вражаючою новиною поділилася 35-річна українська співачка Тіна Кароль. Народна артистка України запостила публікацію в Instagram, Читати далі
Всі новини шоу-бізнесу
КУРЙОЗИ