Вікентій Хвойка – археолог із світовим ім’ям, що не став агрономом

Уродженець Австрійської імперії Чеслав-Вікент тривалий час досліджував поселення трипільців на Черкащині.

Уродженець Австрійської імперії Чеслав-Вікент тривалий час досліджував поселення трипільців на Черкащині.

9 (21) лютого 1850 року в с. Семин (Австрійська імперія, сучасна Чехія), в старовинній шляхетській родині народився син Чеслав. Навчався в комерційному училищі м. Прага, з юних літ цікавився історичними пам’ятками, вивчав мови. В 1876 році переїхав до Києва, де вчителював – викладав математику і малювання. Також займався агротехнічною справою ( вирощування проса та хмелю). Все було більш-менш розмірено і зрозуміло. І усе вирішив випадок. Раптова пожежа знищила лабораторію: із записами, матеріалами, результатами досліджень, навіть нагородами…, але на згарищі Хвойка знайшов рештки цікавих старовинних прикрас – знавці старовини повідомили, що то речі періоду Київської Русі.

Чеслав – Вікент Хвойка в 43 роки (1893 р.) вирішив присвятити себе цікавій науці – археології. «Все, що було сховане повинно бути знайдене». Перші розкопки археолог-самоучка проводить в Києві, досліджує Кирилівську стоянку, де знаходить багато кісток мамонта, також працює на Черкащині, досліджує палеолітичні стоянки, зарубинецьку, черняхівську культуру. Вже знаний археолог-Хвойка став хранителем археологічного відділу Київського музею старожитностей і мистецтв, дійсним членом 11 наукових товариств.

У 1896 році – Вікентій Хвойка відкриває пам’ятки невідомої до цього часу культури. За назвою населеного пункту, с. Трипілля (Київщина), культура названа трипільською, (деякі дослідники зазначають, що перші знахідки «мальованої кераміки» були розкопані археологом за рік-два раніше в Києві). Розкопки, та наука археологія – досить затратна справа. Меценати – спонсори науковця – родини Ханенків і Терещенків.

Археолог-самоук ідентифікував трипільську культуру як самобутню і багатогранну, з часовим проміжком – IV – ІІІ тис. до н.е. Трипільці селились на берегах річок. Поселення з 600-700 чоловік єднались в протоміста по кілька тисяч жителів. Залишили в спадок багатоорнаментовану кераміку з фантастичними, зооморфними зображеннями, солярними знаками. Знайдена велика кількість глиняних жіночих статуеток, що вказувало на культ жінки – берегині. Основним заняттям було землеробство та скотарство. Цікаво, що після 50-100 років проживання на одному місці, після виснаження ґрунтів, жителі поселення здійснювали велике переселення на інші території, часто перед тим спалюючи свої житла. Трипільці проживали на території сучасної України, Румунії, Молдови. Ареал розповсюдження трипільської культури на території нашої держави – долини Дніпра, Дністра, Бугу. На Черкащині найбільш досліджені відомі поселення трипільців – с. Легедзине, Тальянки, Майданецьке. Трипільці проживали в двоповерхових дерев’яних, обмазаних глиною будинках, головне місце займала глинобитна піч. Будинки мали довжину 9-20 метрів, ширину – до 5 метрів.

Хвойка зазначав, що трипільці – предки слов’ян, арійські племена, що були першими землеробами на Середньому Придніпров’ї. У них було розвинене землеробство, скотарство, ткацтво , гончарна справа. Помер знаний археолог, Вікентій Хвойка 20 жовтня (2 листопада) 1914 року. Похований в Києві на Байковому кладовищі.

Віта Ямборська,

директор Золотоніського краєзнавчого музею ім. М.Ф. Пономаренка

ІНШІ НОВИНИ

Коментарі

Додати коментарій
Ваше ім'я:
Ваш E-Mail:

Питання:
Відповідь:
Введіть код:
НАЙПОПУЛЯРНІШЕ / ЩО КОМЕНТУЮТЬ
  1. Церква Святих Жон-мироносиць – маловідома духовна сторінка Золотоноші
  2. Павло Алеппський, мандрівник, краєзнавець 1654–1656 років
  3. Міського голову на Черкащині судитимуть за отримання хабара
  4. Матвій Донцов (26.11.1877, м. Золотоноша – 24.06.197, м. Ірпінь)
  5. Василь Дрючило (12 січня 1935 р., с. Щербинівка – 30 січня 2008 р., с. Щербинівка)
  6. Золотоніська школярка стала найкращим знавцем рідної мови в Україні (відео)
  7. Міська рада Черкас придбала військові облігації на 50 млн грн
  8. Любов Уланова – характер людини найкраще пізнається в повітрі
  9. Вікентій Хвойка – археолог із світовим ім’ям, що не став агрономом
  10. Черкаський спортсмен отримав чергову перемогу на змаганнях у Люксембургу
ОПИТУВАННЯ

Оцініть наш портал


 
У мережі набуває популярності нова пісня переможця «Голосу країни» Сергія Лазановського
У мережі набуває популярності нова пісня переможця «Голосу країни» Сергія Лазановського
Нова пісня "Геть з України" від українського співака, переможця «Голосу країни-11» Сергія Лазановського |RIDNYI стала Читати далі
Благодійний джаз-концерт для підтримки воїнів-«азовців» проведуть у Черкасах
Благодійний джаз-концерт для підтримки воїнів-«азовців» проведуть у Черкасах
10 червня о 19:00 у Черкаському ТРЦ Pioneer проведуть благодійний джаз-концерт. Мета проекту – збір коштів на потреби Читати далі
Українські зірки виступили перед військовослужбовцями в Золотоноші (фото)
Українські зірки виступили перед військовослужбовцями в Золотоноші (фото)
Сьогодні до Золотоноші завітали улюбленці публіки, зірки телешоу «Квартал – 95» Євген Кошовий та Олександр Читати далі
Маша Єфросиніна розповіла про ставлення до Івана Дорна та LOBODA
Маша Єфросиніна розповіла про ставлення до Івана Дорна та LOBODA
Українська ведуча Маша Єфросиніна в інтерв'ю "Радіо НВ" розповіла, як ставиться до українських артистів Івана Дорна та LOBODA, Читати далі
Всі новини шоу-бізнесу
КУРЙОЗИ