На Черкащині навчали як упроваджувати енергосервіси та енергомоніторинг
- 21-06-2017, 17:00
- Черкаси та область / Суспільство
- опублікував Тетяна Стеценко
- 0
- 850
Енергоефективно заощаджувати з перспективою на майбутнє – в області вчили прибутково впроваджувати заходи з енергоменеджементу та залучати інвесторів для енергосервісів.
Про нові підходи з покращення енергетичної ефективності на Черкащині днями розповідали фахівці Держенергоефективності на семінарі в ОДА.
Постійне зростання вартості основних видів енергоносіїв вимагає нових рішень та підходів у галузі використання енергоносіїв, зауважив під час відкриття семінару заступник голови – керівник апарату Черкаської облдержадміністрації Сергій Овчаренко. Тож питання впровадження енергосервісу і енергоменеджменту є на сьогодні одним з провідних та пріоритетних напрямків діяльності.
– Ми приділяємо особливу увагу реалізації енергоефективних проектів та заходів на Черкащині, – відмітив заступник очільника області. – І маємо достатньо вагомі результати у цьому напрямку. Приміром, за неповні три роки нам вдалося заощадити майже 200 мільйонів кубів природного газу. Черкащина нині одинадцята серед інших областей України за активністю використання «теплих» кредитів. Та, однак, зростання вартості енергоносіїв, ставить перед нами нові виклики, для вирішення яких варто використовувати нові підходи. Зокрема енергоменеджмент та енергосервіс. У межах підписаного наприкінці квітня меморандуму наша область активно співпрацюватиме з Держенергоефективності у цьому напрямку. Переконаний, спільні зусилля на шляху до енергетичної безпеки нашої країни та обмін досвідом роботи у цьому напрямку повинні сприяти ефективному вирішенню актуального нині питання енергозбереження.
За словами радника голови Державного агентства енергоефективності та енергозбереження Олексія Корчміта, основне завдання сьогоднішнього семінару – навчати залучати інвесторів до Черкащини для запровадження механізму енергосервісу.
– Ідея енергосервісу дуже проста, – пояснив Олексій Корчміт. – Вже маємо досвід реалізації перших 20 проектів, втілених завдяки енергосервісу. Суть проекту проста: інвестор приходить, приміром, до бюджетної установи, впроваджує енергоефективні заходи за власний кошт. Прибуток отримує згодом протягом дії енергосервісного договору виключно з економії енергоресурсів, яка відбувається. Це, фактично, партнерство між міською, районною чи обласною владою та інвестором. Позитив у тому, що інвестор зацікавлений у впровадженні заходів, щоб досягнути певних показників енергоефективності.
За результатами впровадження цих заходів можна отримати скорочення від 20 до 40% споживання вугілля, газу, теплової енергії. Бюджет протягом дії енергосервісного контракту має економію 10-15%. Коли ж закінчується контракт, все обладнання та устаткування передаються в територіальну громаду на баланс відповідного управління.
Енергоменеджмент, на переконання начальника управління державної експертизи Держенергоефективності Романа Марецького, дозволяє заощаджувати від 8 до 15% на простих заходах. Відзначимо, першим в області впроваджено енергоменержмент у Черкасах. З 2012 року тут функціонує програма енергомоніторингу «Енергоплан», яка охопила 260 бюджетних установ. У 2013 році Золотоноша розпочала енергомоніторинг 18 об’єктів програмним продуктом «Енергоплан». Місто Канів долучилось у 2016 році з програмою «Енергобаланс» (18 бюджетних установ). Цьогоріч енергомоніторинг упровадили в Умані з програмою «ЕнергоСвіт» (95 бюджетних установ). Загалом на сьогодні енергомоніторингом охоплено близько 10 відсотків бюджетних установ Черкащини з понад 3 тисяч.
Крім того, в області підписано перший енергосервісний договір в області між Канівською міською радою та ТОВ «ЛЕД ЛАЙТ СОЛЮШН».