Чому можна захворіти на коронавірус після вакцинації

Вакцинація від COVID-19 набирає обертів в усьому світі. Але українське суспільство по відношенню до цієї теми все ще залишається поляризованим. Противники щеплення як аргумент наводять повідомлення про випадки захворюваності на COVID-19 серед тих, хто вже вакцинувався.

COVID-19

Як формується імунітет, що може вплинути на ефективність вакцини та чому виникає повторне інфікування, пояснює Ірина Липчак, головний лікар клініко-діагностичної лабораторії «Інвітро».

Вже є зафіксовані випадки захворювання на коронавірусну інфекцію після щеплення. Чи означає це, що вакцини недостатньо ефективні?

По-перше, для повноцінної імунної відповіді потрібен час. Якщо людина стикнулася з вірусом відразу після введення вакцини, її імунітет міг просто не встигнути сформуватися.

Крім того, вакцина — складний імуномодулюючий препарат, ефективність якого багато в чому залежить від імунної системи людини. Частина людей, в силу індивідуальних особливостей організму, не реагує на вакцину так, як очікується. Тому і вчені, і фармвиробники завжди відкрито говорять про те, що жодна вакцина не забезпечує стовідсотковий захист. Її основна задача — зменшити кількість летальних випадків та тяжких наслідків хвороби. Це можна сказати про будь-яку вакцину — від коронавіруса, грипу, кліщового енцефаліту і т. д.

Щодо нової коронавірусної інфекції, вже є дані, що після вакцинації люди, навіть якщо інфікуються, хворіють набагато легше — без ураження легень, цитокінових штормів (потенційно летальних реакцій імунної системи), тромбозів крупних судин. У них COVID-19 проходить максимально наближено до звичайного ГРВІ з невеликим астенічним синдромом. Зрозуміло, навіть така форма захворювання неприємна, але вона, принаймні, не так небезпечна, що вже можна розцінювати як великий плюс.

Як формується імунітет до COVID-19 після вакцинації?

Спочатку виникають імуноглобуліни (антитіла) М, які потім замінюються на антитіла G. Та коли імунна відповідь вже сформована, декілька ланок ланцюга первинної імунної відповіді виключаються. Наш організм вже не потребує «презентації» клітин з антигеном, при повторному попаданні вірусу через слизові оболонки організм швидко активує первинну ланку клітин. Ця первинна ланка бачить знайомий вірус та сигналізує В-лімфоцитам, які відразу ж виробляють високо специфічні глобуліни G, здатні ефективно боротися з вірусом. Таким чином, навіть при великому вірусному навантаженні імунний процес запуститься швидко, і організм зможе ефективно протистояти вірусу. А якщо захворювання все ж розів'ється, воно буде протікати легко, без серйозних наслідків для здоров’я.

Чому все ж таки виникає зараження?

Процес формування імунітету складний сам по собі і протікає у людей по-різному. Для конкретної людини антиген, який вводиться в вакцинах, може не бути настільки імуногенним, щоб виробити на нього повноцінну імунну відповідь. У людини може бути слабка (або резистентна) імунна система, тому для повноцінної імунної відповіді їй потрібне підвищене антигенне навантаження.

Імунологічний захист в чималому ступені залежить і від інфікуючої дози. Саме тому медики найбільш уразливі: вони працюють в осередках захворювання, де вірусне навантаження перевищує те, яке ми отримуємо у побуті. Коронавірус SARS-CoV-2 у величезній кількості виділяється в зовнішнє середовище, а велика інфікуюча доза здатна пробити навіть дуже хороший імунний захист. Тому і тим, хто вакцинувався, бажано не нехтувати мірами профілактики, як мінімум, дотримуватися соціальної дистанції та уникати місць скупчення людей.

Як можна визначити, чи сформувався імунітет після щеплення?

Сьогодні українцям доступний тест світового лідера у діагностиці інфекційних захворювань компанії Abbott Diagnostics (США) для кількісного визначення рівню нейтралізуючих (захисних) антитіл класу G (IgG) до спайкового S-білку вірусу SARS-CoV-2. Цей тест дозволяє визначити рівень антитільного, або гуморального, імунітету до COVID-19 (а незважаючи на певну інформаційну кампанію щодо недоцільності дослідження гуморального імунітету, на сьогоднішній день це єдиний доступний широкому загалу механізм об’єктивної оцінки реакції організму на контакт з вірусом). У тому числі рівень імунної відповіді на вакцину, у виробництві якої використовується стратегія виникнення специфічного імунітету до S-білку (а саме з ним пов’язують основні патогенні властивості вірусу SARS-CoV-2). До речі, наша лабораторія за допомогою кількісного тесту Abbott проводить власне дослідження ефективності однієї з таких вакцин — CoviShield/AstraZeneca, і дані, які сьогодні отримала «Інвітро», цілком співпадають з результатами масштабного дослідження компанії Abbott. Це дослідження, зокрема, показало, що після перенесеної хвороби рівень імунного захисту у більшості пацієнтів є недостатнім. Так що вакцинація на сьогоднішній день залишається найбільш ефективним захистом від COVID-19.

Коментарі

Додати коментарій
Ваше ім'я:
Ваш E-Mail:

Питання:
Відповідь:
Введіть код:
ІНШІ НОВИНИ
НАЙПОПУЛЯРНІШЕ / ЩО КОМЕНТУЮТЬ
  1. Десятирічна уманчанка представила Черкащину на сторінках енциклопедії «Найвидатніші діти України»
  2. У Смілі підприємець завдав державі збитків на мільйон гривень під час ремонту переливної греблі
  3. Черкащина отримала інноваційні ліки прямої дії на коронавірус
  4. На Черкащині розпочато масштабний проєкт «Трипільська пектораль»
  5. Озброєний пістолетом уродженець Вірменії вчинив розбійний напад і грабіж на Черкащині
  6. У Черкасах пройде Всеукраїнський марш за тварин
  7. За наїзд на пішохода жителька Сміли постане перед судом
  8. В Золотоноші затримано групу серійних злодіїв
  9. У Черкасах вночі горіла прибудова до магазину
  10. У Смілі відбулася чергова 22 сесія міської ради
ОПИТУВАННЯ

Чи треба Україні вступати в НАТО?


 
Минкульт Украины включил Филиппа Киркорова в перечень лиц, которые угрожают нацбезопасности
Минкульт Украины включил Филиппа Киркорова в перечень лиц, которые угрожают нацбезопасности
Министерство культуры и информационной политики Украины включило российского артиста Филиппа Киркорова в перечень людей, которые Читати далі
Я громадянин світу: проєкт TANA презентує новий сингл після повернення в Україну
Я громадянин світу: проєкт TANA презентує новий сингл після повернення в Україну
У 2017-му році український проєкт TANA розпочав підкорювати слухачів Британії. Вже за два роки, проєкт повернувся в Україну та Читати далі
Krechet випускає кліп на трек «Засинай»
Krechet випускає кліп на трек «Засинай»
Ідея відео – відображення настрою сучасного суспільства: безкарність, несправедливість, відірваність влади від народу. В Читати далі
Snoop Dogg записав спільний трек з популярною українською співачкою
Snoop Dogg записав спільний трек з популярною українською співачкою
Вражаючою новиною поділилася 35-річна українська співачка Тіна Кароль. Народна артистка України запостила публікацію в Instagram, Читати далі
Всі новини шоу-бізнесу
КУРЙОЗИ