Уманчани збирають гроші на пам’ятник Залізняку та Гонті
- 7-08-2015, 23:37
- Черкаси та область / Суспільство
- опублікував Віктор Мельник
- 0
- 1261
Уманські козаки зараз займаються організацією встановлення до Дня Незалежності у місті пам’ятника ватажкам повстання Максиму Залізняку та Івану Гонті.
Про це повідомив отаман Уманського козацтва Володимир Сивак, інформує в "Фейсбуці" журналіст Степан Вінярський.
Вже традиційно за декілька місяців до приїзду паломників в Умань, в місті піднімається питання щодо встановлення пам’ятника Максиму Залізняку та Івану Гонті. Протягом останніх років чимало активістів заявляли, що незабаром він буде встановлений. Проте вже 47 років крім каменя-обітниці на місті майбутнього постаменту нічого не стоїть.
Цього ж разу за справу взялися Уманські козаки. Вони вже збирали кошти на виготовлення пам’ятника у 2013 році. Тоді отаман Володимир Сивак повідомляв, що над 11-метровим пам’ятником уже працює київський скульптор, ім’я якого не називали.
Тепер же козаки заявляють, що планують встановити пам’ятник до Дня Незалежності. При умові, якщо вдасться зібрати кошти у розмірі 500 тисяч гривень.
За словами Володимира Сивака, за роботу верхньої частини – з кованої міді (на сьогодні коштує 2,5 мільйони гривень) – кошти проплачено спонсорами і днями окремі фрагменти вже монтуватимуть.
Нижня частина з чорного граніту виготовляється на Житомирщині.
– На сьогодні нам не вистачає коштів, щоб зробити площадку і облицювальні роботи. Це в межах 500 тисяч гривень. Частину ми зібрали, але все рівно бракує коштів. Тож сподіваємося на допомогу небайдужих українців, щоб до Дня Незалежності пам’ятник відкрити, – каже Володимир Сивак.
Довідка:
У 1968 році в Умані було встановлено камінь-обітницю – мовляв, тут постане пам’ятник Гонті й Залізняку. В 1989-91 р.р. до питання знову повернулися – скульптор Іван Гончар створив ескіз та модель пам’ятника Коліївщині, які були схвалені громадськістю і 4-ма урядовими комісіями, а українська діаспора почала було збирати кошти на його спорудження. У місцевому краєзнавчому музеї досі є цей макет За задумом Гончара висота пам’ятника має бути 11 метрів, а вершників – 4,5 метрів.