У Черкасах набирає обертів валютна паніка
- 21-11-2014, 11:48
- Черкаси та область / Економіка
- опублікував Сергій Корнелюк
- 0
- 1060
У Черкасах обертів набирає валютна паніка. За долар у деяких обмінниках міста вже просять майже 16 гривень. Та їх там і днем із вогнем не знайти. Продавці міняють цінники мало не щодня, а черкасці тугіше затягують паски. Кредити, взяті в американській валюті кілька років тому, стають непосильним тягарем сьогодні. Які прогнози дають фінансові експерти – допитувалися наші журналісти.
Коли валюта стає загрозою для бізнесу добре знає Олена. Жінка має власну справу. Через постійне здорожчання долара вона втрачає клієнтів.
Олена Курдалова, підприємець: "Снизилась покупательская способность. Снизился объем закупок товара. Потому, что каждый закупаемый товар ты просчитываешь и понимаешь, что не сможешь поставить адекватную цену на этот товар. Соответственно меньше покупаем товар. Меньше ассортимент".
У Ніни Сидорчук стосунки із доларом інші – кредитні. Вісім років тому вона із чоловіком придбали у кредит квартиру. Тоді долар коштував 5 гривень. Зараз молода сім'я з двома дітьми у відчаї. У банк ходять, як на роботу, але безрезультатно.
Ніна Сидорчук, жителька м. Черкаси: "Нету помощи ни от банка. Они не предлагают механизмы решения вопросов никаких. А если и предлагают, то это только долговая яма. Которая вообще непонятно как будет решаться через, допустим, пару месяцев. Потому, что неизвестно, что будет. Государство вообще бросило нас. Оно не участвует совершенно, кроме как лезет в наш карман".
Спокійно спостерігати за стрімким знеціненням гривні не можуть і ті, хто не має кредитних зобов’язань. Черкасці намагаються не зберігати заощадження у національній валюті. Але обміняти вітчизняні гроші на іноземні щастить одиницям.
в обміннику: "Здравствуйте. А доллары есть купить? На данный момент нету".
в обміннику: "Доллары есть купить? Есть 100 долларов. А больше вы и не сможете…Ну, чуть-чуть больше. Но на 3000 гривен.
Така валютна паніка, коли черкаські будь-що намагаються обміняти гривні на євро чи долари, попереджають в НБУ, ситуацію тільки погіршує.
Сергій Забудський, начальник Управління НБУ в Черкаській області: "Люди починали масово знімати кошти в гривні і переводити їх в валюту. Панічний настрій людей є основною причиною нагнітання от такого курсу. Штучного курсу. Хоча є і економічні причини".
Головна, говорить Сергій Забудський, – це нестабільність у країні. Війна на Сході зруйнувала ті підприємства, які поповнювали скарбницю валютою. Та попри це, прогнози Нацбанк має оптимістичні.
Сергій Забудський, начальник Управління НБУ в Черкаській області: "Курс не буде такий. Я сподіваюсь, я глибоко переконаний, що він буде там 13".
Це економічно обґрунтована вартість. З цим погоджуються і фахівці з економіки. Але є пені умови.
Юрій Пасічник, доктор економічних наук: "Я думаю, що при виконанні усіх своїх необхідних дій, і Уряду, і Кабінету міністрів, зокрема і Міністерства фінансів, Міністерства нашої економіки і торгівлі, то безумовно є всі підстави для того, щоб саме цей саме курс набув ось таких меж".
От тільки ніхто із експертів не береться прогнозувати, коли ж ситуація стабілізується і долар почне падати у ціні. Для того, говорять, головне, щоб закінчилася війна. Потім – ще тривалий процес реанімації економіки. Тож поки радять єдине – не піддаватися паніці. Це, власне, єдине, що залишається, говорить черкаська підприємниця Олена. І намагається не втрачати оптимізму.
Олена Курдалова, підприємець: "По-другому никак. Но работать все равно надо".