Результати виборів у Черкасах визначають не виборці, а «великі дяді» з Києва, – колишній голова ТВК
- 10-11-2015, 10:42
- Черкаси та область / Вибори
- опублікував Віктор Мельник
- 0
- 1643
Члени Черкаської міської виборчої комісії минулого складу скликали вчора прес-конференцію і заявили, що не збираються більше мовчати. Зазначають, що підштовхнув їх до цього факт виявлення Придніпровською ТВК бюлетенів без відповідного ступеню захисту та взагалі розпуск цієї комісії.
Передусім, екс-голова міської ТВК Анатолій Кошовий зробив гучну заяву про те, що результати виборів у Черкасах визначають не черкасці, а «великі дяді, які сидять в Києві та бігають по ЦВК і вирішують там питання».
– Коли в списках певних партій ми виявляли невідповідність закону, ми не реєстрували ці партії. Але зразу піднімався «вой» в ЦВК. Сама секретар ЦВК мені дзвонила і в грубій формі казала: «Я тобою конкретно займусь». Було відчуття, що в її кабінеті хтось сидить і вона на ту людину працює. З таким брутальним ставленням ЦВК я зіштовхнувся вперше. ЦВК не хвилювала Партія простих людей чи Народно-трудовий союз, цікавила тільки одна партія, – пригадує колишній голова ТВК.
Розповіли члени комісії і про скандал із бюлетенями, наголошуючи, що в них відсутній потрійний захист. Анатолій Кошовий розповів, що свого часу очолювана ним комісія встановила як ступінь захисту ключові слова «Влада Черкаси 2015».
– Член комісії часто брала з собою внучку Владу. І я запропонував взяти це ім’я для виборчого бюлетеня. То я запитую: а де це ключове слово на виборчих бюлетенях? Якщо нашу постанову про виборчі бюлетені із ключовими словами нова комісія не відмінили, то звідки ж тоді на бюлетенях взявся тризуб? – дивується Кошовий. – Тепер подумайте про те, кому це вигідно.
Юрист ТВК Людмила Бордунос додає, що захист робиться для того, щоб документ не можна було фальсифікувати. А нова комісія, за її словами, змін у вибір ступенів захисту бюлетенів опісля не вносила.
Розповіли члени колишньої комісії і про те, як самі бюлетені доставляли до Черкас. Їздив їх забирати у складі трьох осіб колишній заступник черкаської міської виборчої комісії Станіслав Метельський.
– Бюлетені були вже складені в заводську упаковку. Тобто ми їх прийняли вже по факту, звіривши лише самі пакунки, – зазначає Метельський. – А коли ми привезли вантаж мені було повідомлено, що я відсторонений, і я навіть не міг потрапити на засідання комісії. Коли вже пізніше я побачив по телевізору вміст цих бюлетенів, то я жахнувся і мені стало соромно за те, що ми це привезли.
Водночас, як розповів Анатолій Кошовий, друкарня також мала спрямувати до Черкас ще й спецпакет, заклеєний сургучем із зразками надрукованих бюлетенів. Він стає в нагоді під час підозр на фальсифікації. Та до Черкас такий пакунок не привезли.
– Пакет передається слідчим органам і потім вони звіряють, чи є на бюлетенях ступені захисту, – тлумачить Анатолій Кошовий. – У цьому пакеті зазначається, де розміщено ключове слово, які ступені захисту.
Тобто, як наголошують члени колишньої комісії, не було зроблено необхідного контролю за самим процесом друку бюлетенів. До того ж нинішня комісія не дотримувалася календарного плану, розробленого ЦВК.
– Календарні терміни вже давно пройшли, а результатів виборів й досі немає, – зауважує екс-голова комісії.
Коли є такі серйозні порушення закону, то результат виборів може бути сумнівним, переконаний Анатолій Кошовий. Виявлення бюлетенів з тризубом замість напису, визначеного як захисного в постанові ТВК, наголошують члени комісії, пояснює появу на дільницях бюлетенів різної довжини. Анатолій Кошовий узагальнює, зауважуючи, що в Черкасах дуже гарно працює принцип Гебельса – чим відвертіша брехня, тим більша ймовірність, що в неї повірять.
– Факт фальсифікації, – додає юрист Людмила Бордунос, – можна було б встановити єдиним чином – шляхом перерахунку голосів на дільницях. Однак такому процесу, що в Придніпровській, що в Соснівській комісії сильно перешкоджають. А черкаська міська виборча комісія скасувала усі рішення про будь-який перерахунок.
Згадали присутні на прес-конференції і події на Придніпровській районній. Як повідомлялося раніше, вона не змогла зробити перерахунок бюлетенів, а потім взагалі була розпущена міською виборчою комісією.
– Нам не давали зробити повторний підрахунок, хоча було рішення колегіальної комісії. Чому так відбувалося ми зрозуміли, коли провели повторний підрахунок і виявили фальсифікацію. Однак після цього нас розпустили. Підставою для цього міська комісія назвала систематичні порушення закону, мовляв, ми некомпетентна комісія, – розповіла член Придніпровської ТВК Ірина Журавльова. – Нам взагалі заборонили доторкатися до виборчої документації. Двері до сейфу з документацією заблокували правоохоронці.
Юрист Людмила Бордунос також розповіла, що постанову про розпуск комісії ТВК ухвалила без необхідного кворуму. Додає, що докази цього є на відео. З приводу правопорушень, зафіксованих членами комісії, подані заяви до ЦВК та міліції.