У Черкасах вшанували пам’ять загиблих в роки голодоморів та під час подій на Майдані
- 23-11-2014, 11:18
- Черкаси та область / Війна РФ проти України / Фото
- опублікував Сергій Корнелюк
- 0
- 1180
Учора в нашій державі пройшов День пам’яті жертв голодоморів, а також річниця Революції Гідності. У Черкасах з нагоди цих скорботних дат сьогодні відбулись масові заходи за участю громадськості міста, духовенства, а також представників міської та обласної влади.
У Соборному парку відбувся спільний молебень за всіх замучених у голодні роки 1921-1923, 1932-1933 та 1946-1947, а також усіх, хто ціною свого життя відвойовував нове майбутнє для нашої держави на Майдані.
Далі - черкащани із 30-метровим національним прапором пройшли почесною ходою до площі ім. Т.Г.Шевченка, де продовжились пам’ятні заходи.
Митрополит Черкаський і Чигиринський Іоан, прочитав поминальну молитву. Після цього усі присутні вшанували пам’ять загиблих хвилиною мовчання.
Традиційно, в День пам'яті жертв голодоморів і політичних репресій в Україні, українці проводять всеукраїнську акцію "Запаліть свічку пам'яті жертвам голодоморів".
Тож у суботу, 22 листопада, на площі ім. Т.Г.Шевченка із запалених лампадок черкасці створили величезний хрест.
Як розповіла директор департаменту організаційного забезпечення Черкаської міської ради Лілія Маліщук, міська влада Черкас активно долучилась до вшанування Дня пам’яті жертв голодоморів та річниці Революції Гідності.
Зокрема, було закуплено тисячу лампадок, які безкоштовно роздані містянам, які сьогодні завітали на площу ім. Т.Г.Шевченка, аби згадати усіх загиблих у страшні роки голодоморів та під час подій на Майдані.
Водночас владика Іоан зауважив, що голодомор приніс не лише страждання і смерть. Він посіяв страх серед людей. І тільки правда про геноцид українського народу і пам’ять про всіх полеглих здатні звільнити нас від мороку минулого.
Доктор історичних наук, професор ЧНУ ім. Богдана Хмельницького Віталій Масненко розповів, що у 20 столітті Україна пережила три голодомори: 1921-1923 років, 1932-1933 років та 1946-1947 років. Проте голодомор 1932-33 років був наймасовішим і найжорстокішим. Його визнано злочином проти людства.
– Голодомор став наслідком цілеспрямованої політики сталінського режиму проти українського селянства. Черкаси на початку 30-х років були типовим містечком – центром аграрного району. Тому голодомор тоді спричинив хвилю вимушеної міграції з голодного села до не менш голодного міста в пошуках хліба, в пошуках порятунку від лютої смерті. Але комуністичний режим свідомо ставив перепони на шляху голодних дітей та жінок, позбавляючи їх останнього шансу на виживання. Такі історії ще пам’ятають старожили Черкас, і ми не вправі не донести до нащадків страшну правду. Бо забутий урок історії означатиме можливість для повторення катастрофи світового значення, – наголосив Віталій Васильович.
Разом з тим, акцентував, що сьогодні важливо не лише пам'ятати про жертв голодоморів, а й не допускати до влади людей, які можуть призвести до подібних трагедій.
– У нас попереду кропітка робота з відновлення історичних відомостей про подробиці цих подій, про кількість жертв та про місця поховань. Ми прагнемо відновити кожне ім’я мучеників голодоморів. Над цим працюють вчені та краєзнавці міста, – відзначив Віталій Масненко.