Ректори обговорили напрямки реформи в галузі освіти
- 23-12-2015, 10:50
- Черкаси та область / Війна РФ проти України
- опублікував Тетяна Стеценко
- 0
- 977
Засідання обласної підсумкової ради ректорів ВНЗ Черкащини І-IV рівнів акредитації відбулося на базі Черкаського національного університету ім. Б. Хмельницького. До участі у роботі долучилися заступник голови-керівник апарату облдержадміністрації Віталій Коваль, директор Департаменту освіти і науки ОДА Валерій Данилевський, директор Департаменту фінансів ОДА Наталія Кравченко.
Відкрив захід Віталій Коваль, який відзначив необхідність та перспективність співпраці навчальних закладів області з роботодавцями. У цьому аспекті Віталій Володимирович закцентував увагу присутніх на підписаному в жовтні Меморандумі між Державним концерном «Укроборонпром» та облдержадміністрацією щодо розширення співробітництва з підприємствами області у рамках виконання державного оборонного замовлення та програм соціально-економічного розвитку. Нагадаємо, що в кінці жовтня за ініціативи облдержадміністрації відбулася зустріч керівників професійно-технічних, вищих навчальних закладів з представниками підприємств Черкащини, що є потенційними замовниками робітничих та інженерно-технічних кадрів.
Окремо Віталій Коваль підтримав ініціативу проведення патріотичного гуманітарного форуму з метою формування засад державної політики щодо патріотичного виховання.
На завершення свого виступу він нагадав вислів провідника Організації Українських Націоналістів Степана Бандери, що лише той є патріотом, хто дієво, на власному прикладі, послідовно, щоденно робить українську справу. «Тож, давайте разом робити українську справу», – резюмував Віталій Коваль.
Ректор Черкаського національного університету ім. Б. Хмельницького Олександр Черевко зупинився на питанні виконання Стратегії національно-патріотичного виховання на 2016-2020 рр. Окремо Олександр Володимирович відзначив необхідність підвищення рівня національної ідентичності громадян: «Навіть в умовах глобалізації завжди виграє тільки згуртована, єдина нація. Самобутність нації визначає її майбутнє».
Також ректор ЧНУ ім. Б. Хмельницького визначив основні засади впровадження національно-патріотичного виховання, яке є, по суті, «реалізацією української національної ідеї, що ґрунтується на таких базових цінностях, як незалежність Української держави, українська мова, національна культура, прагнення до духовної єдності».
Директор Департаменту фінансів ОДА Наталія Кравченко прокоментувала поточне бюджетне законодавство, що регламентує обсяг та механізми фінансування вищих навчальних закладів.
Керівники вищих навчальних закладів активно долучилися до обговорення означених питань.
На завершення заходу учасники погодили план роботи ради ректорів на наступний рік.
ВНЗ області є гідними учасниками загальноукраїнського освітньо-наукового поступу
Директор Департаменту освіти і науки облдержадміністрації Валерій Данилевський під час засідання обласної підсумкової ради ректорів ВНЗ Черкащини відзначив досягнення вищих навчальних закладів області.
– Приємно констатувати, – сказав освітянин, – що ВНЗ області є гідними учасниками загальноукраїнського освітньо-наукового поступу. Тенденції, що продемонструвала цьогорічна вступна кампанія, засвідчили затребуваність та достойний рейтинг освітніх послуг, що пропонують навчальні заклади Черкащини. А відтак, ми маємо всі шанси закріпити та покращити результати у прийдешньому році.
Щодо процесу реформування освітньої галузі, Валерій Вікторович зазначив: «Зміни, на котрих наполягає Міністерство освіти і науки України, є основоположним інтеґруючим чинником, запорукою адаптації вищої школи України у європейський освітній простір. Реформи спонукають до конкуренції, до становлення дійсного ринку освітніх послуг, а отже покладають на нас обов’язки щодо забезпечення нового рівня якості освіти».
Також директор Департаменту освіти і науки прокоментував нововведення в цьогорічній вступній кампанії:
– У цілому зміни Вступної кампанії 2016 року варто умовно вважати «перехідними». Нас очікує адаптаційний період, в якому паралельно продовжать функціонувати 2 старих освітньо-кваліфікаційних рівні: молодшого спеціаліста і спеціаліста, та існуватимуть 4 освітні рівні, передбачені новим законодавством, а саме: молодший бакалавр, бакалавр, магістр та доктор філософії.
Отож, вперше умови прийому до ВНЗ України охоплюють ступені молодшого бакалавра та доктора філософії, а набір на освітньо-кваліфікаційні рівні вищої освіти молодшого спеціаліста та спеціаліста в 2016 році відбуватиметься востаннє.
Також Закон України «Про вищу освіту» передбачає деякі зміни моделі держзамовлення, згідно з якими МОН визначатиме загальну кількість бюджетних місць за спеціальностями та спеціалізаціями окремих спеціальностей. Водночас вищі навчальні заклади встановлюватимуть мінімальні та максимальні обсяги вступників, які вони можуть і готові прийняти.
У 2016 році Міністерство освіти і науки пропонує зберегти систему пріоритетності заяв абітурієнта, яка виправдала себе цього року. Зокрема, під час подання заяв про участь у конкурсному відборі на денну форму навчання вступник зазначатиме пріоритетність кожної заяви відносно інших поданих ним заяв. Розподіл вступників по ВНЗ, з урахуванням їх пріоритетів, здійснюватиме Єдина державна електронна база з питань освіти».