Автомайдан з квадрокоптером проти браконьєрів з екологічної інспекції, водної міліції та рибоохорони
- 23-12-2015, 11:28
- Черкаси та область / Головне
- опублікував Тетяна Стеценко
- 0
- 1139
«Автомайдан-Черкаси» десятками виловлює браконьєрів, що сотнями кілограмів нищать рибу – і планує робити це ще ефективніше, придбавши квадрокоптер.
Два дні тому громадські активісти на Липівському заказнику затримали колишнього начальника «водної» міліції Дем’яненка - із сітками та 720 кілограмами риби у човні. А наступного дня – вже й нинішнього, т.в.о. начальника Якимчука - із 230 кілограмами риби.
Загалом же, за два тижні автомайданівці «наловили» десятки браконьєрів, що сотнями кілограмів нищать рибу у заказнику. Про це та багато іншого активісти ГО «Автомайдан-Черкаси» розповіли під час прес-конференції 21 грудня, присвяченій підсумкам роботи за рік та планам роботи на рік наступний.
- Найзліснішими браконьєрами є якраз ті, хто має охороняти ці природні ресурси, - констатував голова ГО «Автомайдан-Черкаси» Сергій Яковенко. - На Липівському заказнику – або, як його в народі ще називають – «Чорна яма», де пластами зимує риба, і який ми патрулюємо, із 200 кг риби було затримано представника екологічної інспекції пана Оржехівського. Він діяв просто: виставлялись сітки, з них діставалась риба – а, про всяк випадок, із собою були акти, де написано, що ця риба начебто у когось вилучена. Але ж ці акти підробні, і як доказ того - кілька екземплярів пустих бланків, які ми у «еколога» виявили, було з однаковою нумерацією, зроблені на ксероксі. Наступного дня було затримано начальника відділу екологічної інспекції пана Рибку - у нього на двох катерах було вилучено 1400 кг риби, яку начебто він десь «знайшов». .. Неодноразово були помічені - але їх ми не змогли затримати - представники водної міліції, які також займалися браконьєрством і «кришували» це все - замість того, щоб ловити таких порушників, складати адмінпротоколи і притягувати до відповідальності. Ви можете собі уявити: на «Чорній ямі» стоїть 12 човнів - і, коли наші активісти з представниками Рибінспекції туди під’їжджають - усі розбігаються, а швидше за всіх тікають на своїх катерах «водні» міліціонери. Так само, ми помітили, але не змогли затримати на браконьєрстві начальника оперативного відділу Черкасирибохорони пана Драя, який - на службовому човні та службовому бензині - вивозив свого товариша з «драчами» на риболовлю. Крім того, поблизу на островах було знайдено 20, начебто безхозних, сіток, 20 ятерів, рибу та крадені човни. Це все - лише за 2 тижні виявив тільки 1 екіпаж у складі 2 наших активістів та 1 рибінспектора. Йому, до речі, постійно надходять погрози щодо звільнення, фізичної розправи, а буквально вчора йому пробили човна. Чиниться шалений тиск - і на нас також.
20 грудня у Липівському заказнику нашими активістами було затримано колишнього начальника водної міліції пана Дем’яненка - із сітками та 720 кілограмами риби у човні. Намагався «домовитись», але нашими активістами були викликані співробітники міліції та інспекції, які задокументували рибу, сітки, плавзасіб та все це вилучили. Але, як правило, браконьєри не ставлять тільки одну сітку (не завжди рентабельно), тому наш екіпаж повернувся до «Чорної ями» і виявив там ще одну сітку, таку ж саму, як вилучили у Дем’яненка, та організував там засідку. Але, найцікавіше було на наступного дня - коли за цією сіткою приїхав не хто інший, як т.в.о. начальника водної поліції Якимчук із своїм підлеглим Краснюком. Витягнувши сітку з рибою, «водні» поліцаї рушили на обласну рятувальну станцію, де їх вже чекав… той самий Дем’яненко – власник сітки. Там їх і застали на гарячому наші активісти – під час вивантажування із човна сіток та риби (як потім виявилось, її було 230 кг). На місце події був викликаний начальник обласного управління поліції пан Пустовар та працівники внутрішньої безпеки цього відомства. Відповідні протоколи було оформлено, рибу та знаряддя лову було вилучено – а пан Пустовар пообіцяв нам, що цю справу вони передадуть до прокуратури.
Нами викрито кілька схем – як винищуються наші водні ресурси, як під прикриттям екологічної інспекції, водної міліції, рибоохорони заробляються гроші – за нашими підрахунками, приблизно 40 тис. грн. в день. Мова йде не просто про браконьєрство – а про браконьєрство у промислових масштабах!
- Два тижні у Черкасах перебуває такий собі Яків Коваленко, головний інспектор «Держрибагентства», який «закріплений» за Черкаською областю. Він повинен слідкувати за діями рибгоспу, екологічної інспекції, водної міліції. За увесь час, що пробув тут, він не зафіксував жодного порушення – принаймні, так він учора доповів на Київ. І в ту ж ніч наші активісти затримують одразу 2 човни на «Чорній ямі»!- обурюється член координаційної ради ГО «Автомайдан-Черкаси» Олег Фогель. - Це яскраво ілюструє, як у нас працює екологічна інспекція, рибінспекція та водна поліція – всі в одному котлі варяться. Додам - того ж дня, коли було затримано начальника оперативного відділу Черкасирибоохрони Драя В.Б., почалися погрози рибінспектору, із яким ми інспектуємо – за те, що посмів піти на перекір начальству. Буквально через 2 дні, черкаським «Правим сектором» уночі було затримано мікроавтобус риббригади «Флагман-фіш», у якому знайшли біля 2 тонн риби. Держрибінспекцією збитки оцінюються у майже 2 млн. грн. Було викликано міліцію, рибу описали і вилучили, але ми боїмося, що цю справу можуть «спустити на гальмах», а тому ми звернулися до Черкаського управління СБУ, щоб вони здійснили оперативне супроводження цієї справи. За найскромнішими підрахунками, за місяць такої «риболовлі» область зазнає збитків на 20-30 млн. грн.
Один із браконьєрів поділився тим, що робиться на «Чорній ямі» під стягами рибінспекції. Із кожного човна, що заходить на «Чорну яму», стягується по 600-700 грн. Якщо туди запускають із сітками, розподіл інший: 40% - рибінспекції, 60% - браконьєрам. Якщо туди заходять з «волоком» - то 50 на 50. І так – щодня. Уявіть, які мільйонні злочинні прибутки отримують керівники тих служб, які повинні оберігати зимувальну яму для риби - а скільки в області загалом місць, де так само незаконно виловлюють рибу?..
- Боротьбу із браконьєрством ми проводимо із весни минулого року, коли затримували порушників як на воді, так і на суші, коли вони перевозили виловлену рибу, що на час нересту, взагалі не могла бути у продажу, - констатує голова ГО «Автомайдан-Черкаси» Сергій Яковенко. – Протягом цього року ми також проводили спільне патрулювання із нашою міліцією, особливо у вихідні та святкові дні, на вулицях міста. Завдяки нашій спільній роботі, кількість виявлених правопорушень лише за статтею 130 (керування у нетверезому стані) збільшилась більше, ніж утричі! Як відомо, із початку року всі ці штрафи йдуть до місцевого бюджету. І, якщо мінімальний штраф по цій статті складає 3500 грн., ви можете самі порахувати, скільки коштів надійшло до бюджету. На ці патрулювання ми виїжджали на власних авто, на своєму бензині. Наприкінці минулого року обласна рада проголосувала за виділення для нашої організації 70000 грн. для закупівлі пального для патрулювань. На жаль, в силу різних бюрократичних процедур, це пальне ми так і не отримали…
Один із головних напрямків роботи черкаського «Автомайдану», чим займаємось фактично від самого створення, із березня 2014 року - це волонтерство. За увесь цей час нами зібрано і направлено допомоги нашим військовим у зону АТО допомоги приблизно на 3 млн. грн. Ми повністю забезпечили всім необхідним, від господарчих потреб до військового обладнання, один із дивізіонів надпотужної артилерії. Буквально на тому тижні ми були у наших артилеристів, а зараз плануємо поїздку в 93 механізовану бригаду, яка стоїть на найбільш передових позиціях у районі донецького аеропорту - уже 11 місяців без ротації - у найважчих умовах, де немає можливості поставити навіть намети і люди живуть в окопах. Тож ми повеземо їм 5 тон дров, які передав нам золотоніський підприємець.
Крім волонтерської діяльності, у наступному році ми плануємо продовжити практику відстоювання перед владою інтересів громади - громадського контролю за діями виконкому, куди від громадськості цьогоріч було делеговано члена координаційної ради ГО «Автомайдан-Черкаси» Романа Ганзевича. Плануємо контроль бюджетними тендерами, контроль за якістю ремонту доріг. Готові допомагати патрульній поліції, що із січня 2016 року стане до роботи. Також, плануємо продовжити боротися із браконьєрством і плануємо купити квадрокоптер для більш детального спостереження за акваторією Дніпра. Сподіваємося зробити це до весни, якраз до початку нересту.