Сєдова чи Новопречистенська: думка черкащан
- 19-01-2016, 12:31
- Черкаси та область / Відео
- опублікував Сергій Корнелюк
- 0
- 1191
14 січня депутати Черкаської міської ради проголосували за повернення історичних назв шести вулицям міста. Якщо міський голова Анатолій Бондаренко підпише документ, вулиця Мініна і Пожарського стане Соснівською; вулиця Піонерська – Митницька; провулок Герцена – Хижняківський; узвіз Клубний – Остріжний, вулиця Чкалова – Татинецька. Найбільше дискусій серед фахівців викликало перейменування вулиці Сєдова на Новопречистенську.
Журналіст Андрій Кравець вважає, що черкаська топонімічна комісія обрала таку назву поспішно.
«Батько Георгія Сєдова, видатного гідрографа, дослідника Карського і Каспійського морів та земель у Північному Льодовитому океані, Яків Сєдов – родом з Мойсинської волості Золотоніського повіту (сучасна Черкащина). Разом з іншими переселенцями із Золотоніщини переїхав на Криву Косу сучасної Донеччини. Вже тут, знов-таки в Україні, у Якова й народився син, якому судилося стати знаменитим полярником. А вулиця… Коли кажуть, що їй "повернули історичну назву Пречистенської" – не договорюють, що вона називалася спочатку Вередовською, потім Лисаківською і лише тоді – Новопречистенською. А після того була ще й просто Пречистенською, вулицею Блакитного, вулицею Карпенка-Карого, вулицею Папаніна… Назву Новопречистенської носила всього 23 роки, Пречистенської – ще 10 років. А назву Сєдова – 60», – написав він на своїй Фейсбук-сторінці.
Іншої думки черкаський історик та археолог Михайло Сиволап, який і запропонував змінити назву вулиці Сєдова на Новопречистенську:
«Я не вважаю, що топонімічна комісія помилилась. Я добре знаю, що Сєдов русифікований донецький нащадок вихідців із Черкащини, можливо, навіть мій далекий родич. Але таких вихідців, котрі служили іншій нації дуже багато, а нас, вважаю, повинні цікавити ті, що служили безпосередньо Україні, поклали для неї і за неї життя. А таких у нас значно більше (у кілька разів), ніж вулиць у місті. Щодо Новопречистенської (ще раніш Вередівська), то вона справді, отримала свою назву від храму Різдва Пресвятої Богородиці, у простомові – Нової Пречистої (стара Пречиста знаходилась на розі Шевченка і Пастерівської). Вибираючи між двома старовинними назвами, я все ж вибрав дещо молодшу, як більш значущу для Черкас».
Журналісти Громадського ТБ вирішили запитати у черкащан, як вони ставляться до нової назви.