На Черкащині тривають заходи щодо вшанування Данила Нарбута
- 23-01-2016, 13:23
- Черкаси та область / Війна РФ проти України / Культура
- опублікував Сергій Корнелюк
- 0
- 1416
22 січня 2016 року виповнилося 100 років з дня народження Народного художника України, лауреата Національної премії України імені Т.Г. Шевченка, почесного громадянина міста Данила Нарбута.
Про це повідомляє онлайн-газета Новини Черкас.
Вшанування пам’яті видатного митця розпочалися заходами в обласному художньому музеї, де днями з нагоди ювілею було урочисто відкрито виставку його творів, а також учнівських робіт Черкаської дитячої художньої школи, яка носить ім’я Данила Нарбута, та Art-студії «Глорія».
Сьогодні ж у Свято-Троїцькому соборі Української православної церкви проведено панахиду, в якій взяли участь голова облдержадміністрації Юрій Ткаченко, перший заступник голови обласної ради Валентин Тарасенко, заступник голови ОДА Юрій Сас, рідні, їхні друзі.
Згодом керівники області – голова обласної ради Олександр Вельбівець, голова облдержадміністрації Юрій Ткаченко, заступник голови ОДА Юрій Сас, відвідали могилу Данила Георгійовича.
Біля місця вічного спочинку вшанувати пам'ять видатного художника зібралися разом з рідними і митці зі Спілки художників, і артисти музично-драматичного театру ім. Т.Г. Шевченка, якому майстер присвятив не один десяток років своєї праці.
Звертаючись до присутніх, голова обласної державної адміністрації Юрій Ткаченко зазначив, що Данило Нарбут увійшов в історію образотворчого мистецтва як один із самобутніх майстрів українського малярства.
– На жаль, мені не довелося особисто знати і спілкуватися з Данилом Георгійовичем, – зауважив Юрій Олегович. – Та пізнати його і його характер я зміг через картини. Коли дивишся на них, відчуваєш душу України. В його полотнах можна побачити історію, в них закарбовано грані поколінь в боротьбі за волю України. Я вважаю, що 2016 рік на Черкащині пройде під ознаменуванням Данила Нарбута. Адже інтелігенція, відомі митці вносять пропозиції щодо увіковічення пам’яті художника в назві вулиці чи скверу, встановлення пам’ятника в обласному центрі.
Голова обласної ради Олександр Вельбівець також зазначив, що всі, хто мав можливість ознайомитися з творчим доробком художника, не можуть не відзначити унікальності його полотен, вимальованих ним постатей.
– Картини відрізняються оригінальністю, неповторністю. Западають глибоко в душу. Вони пронизані і передають нам ту особливу творчу енергію, яка притаманна лише Данилу Нарбуту, – наголосив Олександр Вельбівець. – Його творчість зросла на українському ґрунті. Нащадкам митець залишив роботи, присвячені історії Київської Русі, життю волелюбного козацтва, природі України, полотна на теми українських свят і обрядів, народного побуту та історичних героїв.
«Черкащанам пощастило, як і гостям міста, адже вони мають змогу наочно бачити творчий доробок художника на постійно діючій виставці його творів та з експозиції музею, – зауважив голова обласної ради. – Варто підкреслити і те, що справу митця продовжують юні вихованці дитячої художньої школи, названої на честь Данила Нарбута».
Начальник управління культури департаменту освіти та гуманітарної політики Валентина Шепецька наголосила на геніальності глибинної постаті Данила Нарбута, яка об’єднувала навколо себе творчих людей міста.
– Місто шанує і пишається тим, що на нашій черкаській землі жив і творив великий художник, – зазначила вона.
У 2008 році за вклад Данила Георгійовича у культурну спадщину міста Черкаською міською радою було присвоєне почесне звання «За заслуги перед містом», на жаль, посмертно. Валентина Петрівна відзначила, що й сьогодні творчі діти, які навчаються в дитячій художній школі ім. Данила Нарбута продовжують справу його життя та традиції його творчості.
А спогадами про роки спільної роботи в обласному театрі ім. Т. Г. Шевченка поділилася заслужена артистка України Лідія Попова, яка звернула увагу присутніх на колоритність характеру Данила Георгійовича.
– Він був інтелектуалом, але не снобом, доступним, але не вульгарним, енергійною людиною, яка переймалася роботою та завжди міг сказати гостре слівце, але без злості. А тому він згуртовував коло себе людей, а пам’ять про нього завжди світла, – наголосила вона.
Потім присутні вклонилися світлій пам’яті художника-патріота і поклали на його могилу квіти.
До ювілейної дати у Черкаському обласному художньому музеї відкрили виставку робіт Данила Нарбута. Виставка вражає різноманітністю та багатогранністю творів художника, майстра сценографії і майстра театрального костюма. Зауважимо, що в експозиції демонструються картини, які досі майже ніде не показувались.
До відома:
Данило Георгійович Нарбут (09.01.1916 – 03.03.1998) – син видатного художника-графіка Георгія Нарбута, Народний художник України, лауреат Національної премії України імені Т.Г. Шевченка, почесний громадянин Черкас.
Провідний майстер сценографії. Він оформив близько 250 вистав у різних театрах України, із них п’ята частина – на черкаській сцені. Саме черкаський період творчості Данила Нарбута є найбільш плідним і яскравим у біографії художника. Ідея театру і особисте бачення сцени – головна риса його творчості. Він приніс до черкаського театру високу національну образотворчу ідею.
У творчому доробку художника – оформлення сценічних творів вітчизняної і зарубіжної класики, сучасних драматургів. Грамотами Міністерства культури УРСР були відзначені декорації Д.Нарбута до вистав «На світанку», «У неділю рано зілля копала», «Сорочинський ярмарок», «Лють», «Люди, яких я бачив», «Тарас Шевченко», «Генерал Ватутін».
Своїм нащадкам митець залишив роботи, присвячені стародавній історії, життю волелюбного козацтва, природі України, полотна на теми українських свят і обрядів, народного побуту та окремих героїв. Його картини розкривають самобутність та велич Київської Русі. На полотнах «Облога міста Родень монголо-татарською навалою», «Звенигород», «Іду на ви», «Тут жили росичі», «Пристань на Дніпрі», «Старі Черкаси» передана історія в художніх образах з найдавніших часів.
Картини Данила Нарбута з народознавчо-етнографічної тематики демонструють знання автора давньої міфології, демонології, обрядів і звичаїв. До таких робіт відносяться полотна «Колядки», «Щедрий вечір», «Скоморохи». Бережливе ставлення до рідної землі, до багатовікової історії представлене у триптихах «Затоплена слава» і «Совість».
Остання серія картин «Квіти України» вдало поєднує символіку образів, утверджує перемогу добра на Землі, що є головним лейтмотивом творчих надбань художника.