Велика інвестиція чи грандіозна “приватизація”: куди місто віддасть 8 га прибережної смуги?
- 19-04-2016, 18:11
- Черкаси та область / Головне
- опублікував Тетяна Стеценко
- 0
- 700
П’ять футбольних полів, офісно-готельний комплекс із конференц-залом, фітнес-центр, аквапарк, яхт-клуб, тенісні корти, медичний центр для обслуговування спортсменів – ось на що найближчим часом може перетворитися берег черкаського Дніпра. Черкащанам таке будівництво подають під солодким соусом без присмаку комерції: буцімто, нарешті занедбані території стануть базою для навчань молодих футбольних талантів, підготовки резерву команди «Черкаський Дніпро» та відпочинку для містян. Втім, насправді ж не все так смачно. Адже вже ходять розмови, що будівництво такого комплексу може бути спробою «приватизувати» під комерційні цілі майже 8 гектарів земель міста по сусідству із Долиною троянд. У результаті чого берегова зона може перетворитися з місця для відпочинку містян у приватну територію, а місто – втратити комунальне підприємство «Центральний стадіон».
Наскільки реальні такі побоювання, з’ясовувало видання Про все.
Місяць тому міський голова Черкас Анатолій Бондаренко повідомив, що КП «Центральний стадіон» спільно з Академією футболу реалізовуватимуть масштабний проект по будівництву 5 футбольних полів від Долини Троянд до бази «Динамо», які будуть доступні для всіх містян. Інвестувати у таке будівництво виявив бажання президент футбольного клубу «Черкаський Дніпро», депутат обласної ради Володимир Лашкул. Проте згодом стало відомо, що на береговій зоні з’явиться не просто 5 полів, а цілий розважальний комплекс з фітнес-центром, аквапарком, яхт-клубом та готелем.
Для такого будівництва спочатку землі по вул. Гагаріна (між Долиною троянд і стадіоном Динамо) збираються передати в оренду комунальному підприємству «Черкаський стадіон» – як призначені під спорудження стадіонів. А далі відбувається підписання угоди, що комунальне підприємство не заперечує проти будівництва на цих землях.
– Там дійсно буде стадіон, а також – тенісні корти, яхт-клуб, готель і аквапарк – цілком комерційний комплекс, під який місто абсолютно безкоштовно віддасть землю, мінімальна вартість якої – 4 мільйони доларів, – вважає член комісії з питань земельних відносин, архітектури, містобудування, реклами та комунальної власності Черкаської міської ради, депутат від ВО “Черкащани” Іван Сухарьков.
Великі питання щодо цього проекту і в його колеги по фракції Павла Карася. На його думку, схеми, за якими хочуть побудувати комплекс на береговій зоні досить дивні і більше нагадують маскування звичайного комерційного проекту.
– На цю хвилину я не готовий підтримати цей проект рішення. У цьому випадку – це прихована приватизація. Я не проти будівництва розважального комплексу на берегу Дніпра, це абсолютно нормально. Просто це маскування звичайного комерційно проекту. Це мене і насторожує. Називайте речі своїми іменами. У мене внутрішнє відчуття, що там щось не чисто, – вважає Павло Карась.
Важко зрозуміти, чому для забудови приватним інвестором земельну ділянку хочуть віддавати Центральному стадіону, і депутату від ВО «Свобода» Ярославу Нищику. Адже цим самим місто ризикує втратити не лише 8 га берегової зони, а й КП «Центральний стадіон».
– Сам по собі проект доволі цікавий та привабливий, але, якщо ми віддаємо в оренду землі КП і там будується приватний інвестор, є пряма загроза того, що ми можемо втратити не тільки ці 8 га берегової зони, а й все майно Центрального стадіону. За рахунок того, що майно, збудоване інвестором, буде знаходитись на території Центрального стадіону і по своїй вартості буде перевищувати майновий комплекс КП. Відповідно створюються умови для приватизації, для виводу з комунальної власності майна КП «Центральний стадіон», – вважає депутат.
На його думку, щоб Центральному стадіону нічого не загрожувало, потрібно створити окреме КП під умовною назвою «Черкасидніпрозабудова», яке не має комунального майна, і вже на це підприємство виділяти земельну ділянку.
– У разі, якщо раптом інвестор виявиться непорядним, місто ризикує втратити 8 га землі, але не втратити інше майно, – зазначає Ярослав Нищик.
Неоднозначне ставлення до цього будівництва і в депутата від партії «Укроп» Руслана Зорі. Його не влаштовує наявність лише ескізного проекту будівництва, відсутності чітких меж та розуміння того, хто утримуватиме новобудову.
– Я розумію, що в місті має розвиватися інфраструктура, тому з одного боку я з цим погоджуюсь, а з іншого – мені не зрозуміло, яким буде остаточний проект. Відсутні містобудівні умови та обмеження. Те, що ми наразі бачимо – це просто ескізний проект. Де саме будуть ці поля? Вони можуть зміститися, їх може стати менше, може зменшитися їхня площа. До того ж це берегова смуга. А чітких меж теж немає. Намалювали картинку і все. А взагалі ідея непогана. Хотілося б чіткого розуміння, як цей стадіон буде утримуватися, хто за нього буде платити та хто буде його обслуговувати, – зазначив Зоря.
Утримуються від підтримки проекту такого будівництва і представники Партії Вільних демократів. У них виникає багато запитань до інвестора, які поки залишаються без відповідей.
– Наша фракція завжди виступає за розвиток спорту у місті. Але ми – за повну прозорість цього процесу. На сьогодні проект повністю не пройшов обговорення у депутатських комісіях. Також масштабне будівництво не обговорювала громадськість. Виникає запитання: а чи буде вільний доступ черкащан до пляжу? Невідомо, а чи нададуть містобудівні умови саме під цей проект? Також не зрозуміло, чому у береговій зоні будувати 5 полів для футболу? Чому не зробити багатофункціональну базу, щоб розвивати різні види спорту? Це нераціональне використання берегової зони. Ми провели консультації з депутатами Київської міськради. Було наведено приклади, коли землю виділяли під один проект, а потім на тому місці будувалося інше. Яскравий приклад зміни проекту – це будівництво за драмтеатром. Надавали дозвіл на будівництво ТЦ “Фонтан Сіті” із фонтанами всередині та пам’ятником Нарбуту, а зараз будують багатоповерховий житловий комплекс, – заявив депутат від Партії Вільних демократів Тарас Коломієць.
Таке будівництво потрібно місту – так вважає секретар міської ради, представник БПП «Солідарність» Олександр Радуцький.
– Я ставлюся до цього проекту як до інвестиції. Це те, що ми маємо робити – створювати умови, щоб люди інвестували в нашу інфраструктуру. Земля рішенням сесії надаватиметься в постійне користування КП «Центральний стадіон», цим самим ми перестраховуємось і відводимо землі нашому КП. Саме у такий законний спосіб це відбувається в Європі, коли заходить інвестор, – повідомив Олександр Радуцький.
Підтримує його позицію і представник ВО «Батьківщина» Олексій Мельник.
– Я підтримую інвестиції, які люди хочуть внести у наше місто і впорядкувати «бомжатню», територію пляжу, яка вже багато років схожа на «рюмочну» чи місце для поцілунків. Але, по-перше, щоб це все було зроблено відповідно до закону, по-друге, щоб ця територія була відкритою для черкащан, адже це рекреаційна зона, – зазначив він
Попри розбіжність думок щодо будівництва на берегах Дніпра спортивно-розважального комплексу, усі депутати в курсі чуток щодо передачі КП «Черкаський стадіон» в оренду. І якщо ці чутки виправдаються, то територія з новеньким комплексом автоматично стане приватною, а місто втратить контроль над комунальним підприємством.
– Чув про те, що стадіон збираються передати в оренду. І, наскільки я зрозумів, мова йде про одних і тих самих людей. Вважаю це неприпустимим. ВО «Черкащани» не буде підтримувати передачу стадіону в оренду будь-кому. Стадіон – це міський об’єкт, і його повинно утримувати місто, – наголосив Павло Карась.
Натомість секретар міської ради Олександр Радуцький наголошує, що без рішення міської ради Центральний стадіон ніхто в оренду віддавати не буде. Тож у разі, якщо питання про передачу КП в оренду з’явиться в порядку денному на сесії міської ради, його подальшу долю вирішуватимуть депутати.
– Мені здається, що це 100% власність міста повинна бути. Але у зв’язку зі складною ситуацією в країні, місто не може підтримувати діяльність деяких комунальних підприємств, тому можливо на якихось вигідних для міста умовах КП потрібно передавати. Для того, щоб за ними хтось дивився. Але взагалі-то не підтримую роздачу КП комусь у власність, – у свою чергу зазначає Олексій Мельник.