Черкаський краєзнавець Василь Страшевич видав книгу про мікрорайон «Митниця»
- 13-11-2016, 15:17
- Черкаси та область / Війна РФ проти України
- опублікував Тетяна Стеценко
- 0
- 1177
Про минуле й сучасне цього мікрорайону в Черкасах автор нової книги, лауреат премії імені М. Максимовича Василь Страшевич пише із захопленням, що йде від неприкритої закоханості до цього найдревнішого куточка нашого міста.
У назві книги «Митницький край» вочевидь бракує ще одного слова, адже так і просилося сказати б: «Мій митницький край». Де Василь Борисович народився, зростав, звідки корені давнього роду майстровитих людей, чиї вироби (лозоплетені меблі) розходилися з Черкаської Митниці всією Європою. До авторових спогадів дитинства домішується неминуча ностальгія, біль за втраченим назавжди…
Оповіді Василя Страшевича підкріплені міцними історичними відомостями. Про велике значення саме митницького краю в подальшій долі Черкас. Про постаті тих, хто проходив цими берегами чи то воєнним походом, чи утверджуючи індустріальний розвій, пише Черкаський край.
Приємно підкреслити, що багато чого з історичних розвідок Василя Страшевича з’явилися вперше саме на сторінках нашої газети. Це стосується й розповіді про дружбу черкащан братів Касяненків із однокурсником по київській політехніці Ігорем Сікорським. Саме тому майбутній видатний авіаконструктор проводив у Черкасах перші демонстраційні повітряні польоти. Про що збереглися свідчення сучасників Митниці. Й розповіді про героїзм моряків-дніпровців, до увічнення пам’яті яких безпосередньо причетний Василь Страшевич. Й описи про те, як на незначній за площею території могли вміститися заводи, кустарні майстерні, де вироблялася потрібна не тільки для Черкас продукція. Де жили люди різних національностей, між якими — жодних чвар і непорозуміння. Край романтики і романтиків, що було притаманне всім придніпровським містам.
Це у нас хлоп’ята, затиснувши в підняту вгору руку одяг, примудрялися долати плавом тодішній Дніпро. То було звичне молодецтво, про що батьки здогадувались і часом добряче сварили.
А ще про Митницю на все життя зберігся особливий погляд: коли розливався навесні Дніпро, ми, малі й дорослі мешканці горішньої частини міста, приходили в Комсомольський парк — поспостерігати, як від оселі до оселі внизу їздять люди човнами.
Митниця тепер інша, але саме із сторінок нашої газети палкий прихильник історичної назви Анатолій Сердюк висловив уперше пропозицію зберегти її історичну назву. За яку ще довелося поборотися, аби врешті вона повернулася на карту міста.
Для тих, хто хоче придбати книгу:
телефон автора 63-80-02 (у м. Черкаси)