У Черкасах мають намір закрити храм при військовій частині
- 28-02-2017, 18:16
- Черкаси та область / Релігія
- опублікував Віктор Мельник
- 0
- 1332
У Черкасах військовослужбовців позбавили можливості отримувати духовну опіку. Вперше з часів періоду радянських гонінь храм при військовій частині вирішили закрити, а не побудувати.
Про це повідомляє Інформаційно-просвітницький відділ УПЦ, пише Прочерк.
Церква Іоанна Воїна на території військової частини
Свою стурбованість таким ініціативам адміністративного апарату при Міністерстві оборони висловили відразу ж у Душпастирській раді при Міноборони.
– Представники різних конфесій підтримали нас і висловили свою стурбованість тим фактом, що в період введення капеланства в Україні у військових частинах почали закривати храми, – зазначив заступник голови Синодального відділу по взаємодії зі Збройними Силами та іншими військовими формуваннями України архімандрит Лука (Винарчук). – Це що ж виходить, однією рукою ми будуємо, а іншою руйнуємо? При тому, руйнуємо те, що було багатьма роками напрацьовано. Адже храм обладнати у військовій частині – це робота не одного дня. Якщо священик вже багато років там служить, це означає, що у нього є авторитет серед військовослужбовців, йому довіряють.
На початку лютого 2017 року громада храму мученика Іоанна Воїна, що розташований у військовій частині Черкас, отримала лист від Квартирно-експлуатаційного відділу при Міністерстві оборони, в якому повідомлялося, що дане управління в односторонньому порядку розриває договір оренди й вимагає протягом 30 днів звільнити приміщення. У листі вказали, що «у зв’язку з настанням особливого періоду в Україні» приміщення необхідно «для використання за призначенням».
Як розповів настоятель протоієрей Олександр Смик (сам – колишній офіцер, – ред.), храм діяв на території військової частини десять років в спеціально переобладнаному руками самих солдатів приміщенні казарми, яке у свій час призначалося для знесення.
– Ініціатором створення храму при частині став колишній командир полковник Валерій Седлецький, – розповів отець Олександр. – Спочатку він мене запрошував для духовних бесід з солдатами. Одного разу полковник попросив відслужити молебень і окропити їдальню. Через пару місяців він підходить і каже: “Ви знаєте, батюшка, а я побачив, що тільки у вас благодать”. Його вразило те, що після освячення, вода в акваріумі, який стояв у їдальні, залишалася чистою увесь цей час. “До мене приходили священики різних конфесій, пропонували свої послуги, але я нічого не відчув і не побачив в них”. Так він почав приходити до віри сам, потім поїхав у Почаїв і незабаром вирішив обладнати в частині храм. Він розповів мені, що йому з’явилася Богородиця і сказала побудувати Їй храм. “У мене є одна казарма, яку потрібно списувати й зносити, але я хочу обладнати в ній приміщення під церкву, допоможете?”. Так, після отримання благословення у владики Софронія, зусилями полковника, офіцерів, солдатів і вірян буквально за пару місяців був створений храм в ім’я мученика Іоанна воїна. То був період, коли вся частина ходила на богослужіння, в хорі співали самі солдати.
З часом ситуація трохи змінилася. Все залежить від командира, вважає отець Олександр. Теперішній командир частини не особливо релігійний, але ніяких конфліктом з ним не було, а навпаки: «Все було настільки добре, командир з задоволенням приймав освячення техніки, благословення для солдатів. І Господь беріг усіх».
На думку настоятеля, вказівка про закриття храму прийшла від вищого керівництва, можливо під тиском інших конфесій, які зараз, як і багато років тому, намагаються «нав’язати свої релігійні послуги». Своє хвилювання з приводу цього факту священик не приховує:
– Річ у тім, що, займаючись політикою, люди часто не думають про тих, кого вони позбавляють допомоги Божої. Ви, знаєте, багато хлопці перед вирушенням в АТО приходили за благословенням – вони всі як один повернулися. Нещодавно командир однієї роти прийшов і каже: “батюшка, я щоразу привозив з собою «двохсотих», а зараз, спасибі Вашим молитвам, жодної людини не втратив — всі живі, здорові”. Це радісно. Вони це все бачать, але тільки чи бачать це інші, чи хочуть бачити?
У Військовому відділі підкреслюють, що це вже не перша спроба позбавити УПЦ можливості опікуватися українськими військовослужбовцями.
Днями відбулася зустріч Міністра оборони України Степана Полторака з головою Синодального відділу Української Православної Церкви по взаємодії зі Збройними Силами та іншими військовими формуваннями України митрополитом Білоцерківським і Богуславським Августином.
В ході розмови Міністр оборони наголосив на неприпустимості розпалювання міжконфесійної ворожнечі у військовому середовищі, а також на тому, що військовослужбовці мають право на духовний супровід у війську і ходити до тієї Церкви, до якої належать. За наведеними фактами, були дані відповідні доручення для всебічного вивчення і прийняття обґрунтованих рішень.
Митрополит Августин подякував Міністру оборони України за його державницьку позицію у цьому питанні та запевнив, що військові священики УПЦ і надалі будуть самовіддано служити на користь Святої Церкви, українського народу та його війська.