На Черкащині триває операція «Первоцвіт»
- 10-03-2017, 09:10
- Черкаси та область / Суспільство
- опублікував Тетяна Стеценко
- 0
- 691
Щороку у весняний період проводиться операція «Первоцвіт», метою якої є збереження існуючих популяцій ранньоквітучих видів рослин шляхом їх безпосередньої охорони, боротьби із незаконним збиранням та торгівлею, проведення широкої інформаційної кампанії.
Про це онлайн-газеті Новини Черкас повідомили в Управлінні екології та природних ресурсів Черкаської ОДА.
Розпускання квітів первоцвітів відбувається до появи листя на деревах. Підсніжник складчастий, підсніжник звичайний (білосніжний), сон-трава, шафран сітчастий, цибуля ведмежа, вовчі ягоди пахучі, тюльпан дібровний, проліски дволиста та сибірська, ряст Маршала, ряст порожнистий та ущільнений, горицвіт весняний, конвалія травнева – це не повний перелік первоцвітів, що зустрічаються в області. Усі ці рослини знаходяться на межі зникнення, більшість з них занесена до Червоної книги України.
Збирання первоцвітів шкідливе тим, що, крім фактично знищення власне рослин, це не дає можливості їм утворити насіння. До того ж пошкоджуються сусідні рослини, ламаються стебла та бруньки. Масовий збір первоцвітів знижує чисельність їх популяцій.
Крім того, ці ранньоквітучі рослини є єдиними джерелом живлення для багатьох видів комах.
Згідно з чинним законодавством, здійснюючи збирання та торгівлю рідкісними та зникаючими видами рослин та їх частинами, громадяни порушують закони України: "Про рослинний світ", "Про охорону навколишнього природного середовища", "Про Червону Книгу України".
Відповідальність за порушення законодавства в сфері охорони, використання та відтворення рідкісних і таких, що перебувають під загрозою зникнення, видів рослинного світу, занесених до Червоної книги України тягне за собою відповідальність. Зокрема, порушення порядку придбання, збуту чи розповсюдження об’єктів рослинного світу тягне за собою накладення штрафу на громадян від тридцяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Ті самі дії, вчинені щодо об’єктів рослинного світу, які перебували в межах територій та об’єктів природно-заповідного фонду, занесених до Червоної книги України, або які охороняються відповідно до міжнародних договорів України, тягнуть за собою накладення штрафу від ста до двохсот п’ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією об’єктів рослинного світу.