У Шполі відбулася зустріч з учасниками історичного клубу «Холодний Яр» та його президентом, письменником Романом Ковалем
- 20-03-2017, 12:35
- Черкаси та область / Війна РФ проти України
- опублікував Сергій Корнелюк
- 0
- 1041
2017 рік проголошено Роком Української революції 1917-1921 років. Цим Указом одним із пріоритетів діяльності органів державної влади на 2017-2021 роки визначено вшанування подій та видатних учасників Української революції 1917-1921 років.
18 березня 2017 року в концертній залі Шполянської школи мистецтв відбулась зустріч з письменником, президентом історичного клубу «Холодний яр» Романом Ковалем. Він являється президентом історичного клубу “Холодний Яр”, заснованого 3 січня 1997 р., 20 років досліджує нашу історію, намагається повернути до нашого буття борців за волю України, зневажених нами безпам’ятством. Популяризує Визвольний ідеал, за який поклали життя мільйони наших земляків, за який іде в бій нове покоління. На заході було представлено його багато нових і вже знайомих книг, з ними могли познайомитись учасники заходу та придбати для власного користування. Деякі книги письменник подарував для Товмацької та районної бібліотек.
Історичний клуб «Холодний яр» - це об'єднання вчених, краєзнавців, митців, письменників, журналістів, кінорежисерів, літературних критиків, громадських діячів, учасників та нащадків учасників Національно-визвольних змагань українського народу. Повстанці воювали з чорним бойовим прапором, на якому срібною ниткою було вишите гасло: «Воля України або смерть», а республіка Холодного Яру проіснувала до 1922 року. Сам факт її існування спростовує міф про позитивне сприйняття населенням встановлення радянської влади на території України. А прапор холодноярівських повстанців майорів на Євромайдані в Києві як свідчення незламності та свободолюбивості українського народу.
Письменник познайомив учасників заходу зі своїми унікальними історичними дослідження Холодноярської республіки, відкрив для нас невідомі, героїчні сторінки боротьби українського народу за державність, познайомив з портретами ватажків повстанського руху, які кинули виклик радянській імперській політиці ще у роки громадянської війни на початку ХХ ст.
Вперше Роман Коваль презентував для шполян книгу «Чорні перемагають. Спомин про прадідів козацтва 72-ї бригади». У спогадах козаків та старшин Армії УНР розповідається про збройну боротьбу за Українську державу в 1918 – 1920 роках, про бої полку Чорних запорожців з більшовиками і денікінцями. Епіграфом до книжки стали слова легендарного командира полку Чорних запорожців Петра Дяченка – «Сміливі завжди мають щастя». Автор висловив військовослужбовцям 72-ї Окремої механізованої бригади глибоку пошану і щиру подяку за захист нашої Батьківщини від лютого московського ворога, які в наш час стали українськими героями, подвиг яких ми повинні пам’ятати і передавати нащадкам.
Разом з Романом Ковалем до Шполи завітали члени історичного клубу «Холодний яр»: кобзар, заслужений артист України Тарас Силенко; бандурист, композитор, наш земляк із Звенигородки Василь Лютий; поет, композитор і співак, власник фермерського господарства і активний волонтер Валерій Мартишко; лідер молодіжного гурту «Тінь сонця» Сергій Василюк. Всі вони виконали свої власні твори де поєднувались та оспівувались події повстанської української армії та події сучасні, такі як «Авдіївський вальс». Разом із гостями свята співали й глядачі пісню «За світ встали козаченьки», гімн «Ще не вмерла Україна». Квіти та сувеніри гостям вручив перший заступник голови райдержадміністрації Юрій Козоріз. З вітаннями також виступили керівник ГР «Товмацький курінь», заступник голови Громадської ради при Шполянській райдержадміністрації Дмитро Вовк та співзасновник ГР «Товмацький курінь», голова села Товмач Сергій Коваль.
Воскрешаючи борців за волю України, вшановуючи їх, ми не тільки відновлюємо до них справедливість, а й ошляхетнюємо і посилюємо себе!
Бо усвідомлюємо, що ми є нащадками холодноярців, чорношличників, запорожців Петра Болбочана! І серце наповнюється гордістю й самоповагою.
Слава вірним синам України!
Новини Черкас, за інформацією Ніни Кравченко, методиста районної бібліотеки