Через відмову оформити картку банку, батькам пригрозили відмовою харчування дітей в школі
- 13-12-2014, 20:26
- Черкаси та область / Суспільство
- опублікував Сергій Корнелюк
- 0
- 1054
Через добровільно-примусове впровадження програми фінансової грамотності «Юніорбанк» в школах Черкащини батькам пригрозили відмовою у можливості харчування їх дітей.
Зокрема в одній з Черкаських шкіл, зокрема №25, батьків школярів у добровільно-примусовому порядку намагаються залучити до участі у одній з програм Приватбанку.
За словами мами школярки, дітям хочуть видати картки для безготівкового розрахунку за харчування. При цьому класний керівник пояснила, що це вимога директора школи.
В Черкаському відділенні Приватбанку нам пояснили, що дійсно діє програма «Юніор банку», яка спрямована на формування фінансової грамотності дітей ще з шкільних років, вона включає в себе проведення уроків фінансової грамотності, конкурсів, отримання спеціальної картки яка розкриває широкі можливості як для школярів та їх батьків.
- ЮніорБанк є активним партнером з фінансового навчання учнів шкіл м. Черкасси й Черкаської області. Завдяки рекомендаційному листу місцевих органів освіти і керівництву шкіл, учні отримують важливе фінансове навчання від фахівців фінансового ринку, практикують граючи та вчаться вільно планувати свої статки.
Картка ЮНІОРА є гарним помічником у засвоєнні фінансових азів на практиці. Вона випускається за згодою і під контролем батьків, дає змогу безготівково розраховуватися не тільки у шкільній столовій, купуючи обід, а й у магазинах міста. Додатковою перевагою картки Юніора є безпека. Для цього в школах нашого міста встановлюється пропускна система з турнікетом. Вхід до школи здійснюється за допомогою картки Юніора, в той же час батьки отримують смс-повідомлення, де зазначається, точна година, коли дитина ввійшла у школу. Так само фіксується и вихід, - пояснюють у прес-службі Черкаського відділення Приватбанку.
В банку наголошують, що оформлення картки є суто добровільним, а інформацію про примус батьків до її оформлення пояснюють нерозумінням принципу добровільності окремими директорами шкіл, які очевидно таким способом намагаються збільшити шанси школи на перемогу в конкурсі «Клас майбутнього». За умовами конкурсу клас отримує та школа яка оформить найбільше таких карт.
- 15 грудня конкурс «Клас майбутнього» (це отримання сучасного комп’ютерного класу з інтерактивною дошкою – ред.) закінчується і буде названо школу-переможця. В акції перемагає та школа, в якій кількість карток найбільша, - пояснюють у прес-службі Приватбанку.
Начальник управління освіти Черкаського міськвиконкому Євгеній Степко також пояснив, що ніякого примусу не може бути, а якщо він і був то батькам нічого боятися і плату за харчування у готівковій формі ніхто не буде відміняти і оформляти чи не оформляти карту – це має бути рішення суто батьків.
- Діти і далі матимуть можливість платити за харчування як готівкою так і за безготівковим розрахунком і ніхто не може примусити здійснювати оформлення карток. Ініціатива для підвищення фінансової грамотності дітей я вважаю досить корисна, але ще раз підкреслюю, ніхто не може змушувати до обов’язкової в ній участі. Цілком очевидно, що таким способом школа намагалася збільшити свої шанси на отримання перемоги в конкурсі «Клас майбутнього», - розповідає Євгеній Петрович.
В юридичній фірмі «Результат» пояснили нашому виданню, що будь-які форми примусу у даному випадку незаконні.
В даному випадку саме батьки, а не школа чи діти, несуть відповідальність, а отже вони мають право самостійно приймати рішення. Керівництво школи не має права спонукати батьків до такого правочину, оскільки керівництво школи не набуває жодних обов’язків. Батьки мають право відмовитися від даної пропозиції або взяти участь незалежно від бажання школи. (частина 3 ст. 203 ЦКУ) Крім того, батьки як фізичні особи мають право обирати спосіб розрахунків: готівковий чи безготівковий. Для фізичних осіб не вимагається проводити розрахунки безготівково (розрахунки до 150 тис. грн.) Отже, потреби у застосуванні терміналів, якими змушують користуватися, немає, адже розрахунки за оплату за шкільні послуги можна здійснити у будь-якій формі передбаченій чинним законодавством, зокрема готівковій, - пояснює юрист.
Більше того, в такій реалізації програми «Юніорбанк» та посадових осіб освітніх закладів і управління освіти які сприяють її реалізації вбачаються ознаки недобросовісної конкуренції.
Відповідно до Закону «Про захист прав споживачів» держава забезпечує споживачам захист їх прав, надає можливість вільного вибору продукції та послуг, здобуття знань щодо послуг, необхідних для прийняття самостійних рішень відповідно до їх потреб. На нашу думку, діяльність з залучення додаткових клієнтів за допомогою закладів середньої освіти вважається нечесною підприємницькою практикою.
Насамкінець варто відзначити, що практика одного з найбільших банків країни по прихованій рекламі та популяризації своїх послуг ще на рівні школи є досить ефективним піар-кроком, який безперечно дає хороші результати у довгостроковій перспективі.
З іншого боку діти отримують певний рівень фінансової грамотності від цього теж є очевидний позитивний момент. Проте залучення адміністрацією до участі в таких програмах – це явний пережиток радянщини.