На Драбівщині сьогодні згадують Олександру Шулежко
- 28-05-2017, 10:12
- Черкаси та область / Війна РФ проти України
- опублікував Тетяна Стеценко
- 0
- 1490
28 травня 2017 року виповнюється 114 років з дня народження Праведниці народів світу з Михайлівки Олександри Максимівни Шулежко. До цієї дати у Драбівській районній бібліотеці влаштована виставка-спогад «Не згасне пам’яті свіча», на якій представлені документи та матеріали з фондів районної бібліотеки, присвячені нашій видатній землячці.
Про це онлайн-газеті Новини Черкас повідомили у Драбівській РДА.
Про Олександру Максимівну Шулежко у 2008 році видана книга Раїси Загоріної і Таміли Шапіро «Пам’яті славетної землячки». Раїса Загоріна – дослідниця життя Олександри Шулежко, а Таміла Шапіро – ініціатор вшанування її пам’яті.
5 серпня 2013 року у Черкасах по вул. Хрещатик, 200 (з боку вулиці Смілянської) з’явилася нова меморіальна дошка. Її появі передувало 10 років роботи та великого бажання зацікавлених людей увічнити пам’ять незвичайної черкащанки — праведниці світу Олександри Шулежко.
Меморіальну дошку встановили на фасаді будинку на місці, де в період фашистської окупації працював дитячий будинок на чолі з Олександрою Максимівною Шулежко.
На дошці зроблено напис: «Шулежко Олександра Максимівна Праведниця народів Світу»; «На цьому місці знаходилось приміщення дитсадка №4, в якому за часів фашистської окупації 1941-1943 року було створено дитячий притулок для сиріт. Ризикуючи життям, виявляючи християнське милосердя, О.М. Шулежко та колектив притулку врятували понад 90 дітей від голодної смерті, а серед них 25 єврейських дітей – від страти».
9 травня 2015 року Перший національний канал презентував документальну стрічку «Олександра Шулежко. Доля праведниці», присвячену українській героїні часів Другої світової війни, яку на Черкащині називають черкаським Шиндлером.
Над створенням фільму працювала команда документалістів телеканалу, яким вдалося поспілкуватися і записати розповіді доньки Олександри Шулежко та свідків деяких подій з її життя часів Другої світової. Автор сценарію та режисер стрічки Володимир Качур розповідає:
«Створення фільму розпочалося ще в 2011 році, а головний лейтмотив кіноісторії – перемога людяності над смертю. Це – не просто глибока чи драматична історія. Це фантастична розповідь, яка, на жаль, не популяризована. А основна ідея фільму – показати сучасникам, що існував і інший світ: гуманний і милосердний. … Ми повинні витягувати з минулого та сучасного найяскравіші приклади милосердя та гуманізму, тоді такі особистості як Шулежко будуватимуть шкалу цінностей оновленої держави. … На мій погляд, настане час, коли Олександра Максимівна буде зарахована до числа святих, у чому я не сумніваюсь».
У Черкасах фільм був презентований 28 травня 2015 року, у день народження Олександри Максимівни Шулежко. Його можна переглянути і в Мережі Інтернет.
У 2016 році Український інститут національної пам’яті у рамках пам’ятних заходів, акцентуючи увагу на людських долях у роки Другої світової війни, підготував проект «Війна не робить винятків. Жіночі історії Другої світової».
Роль жінки під час війни тривалий час, особливо в радянських реаліях, лишалася на узбіччі офіційних репрезентацій подій.
В інституті підготували 12 історій жінок, які жили у часи Другої світової. Кожну історію разом із фотографією жінки перетворили в інформаційні плакати, а детальніше про їхні долі можна прочитати на сайті інституту.
Один з таких плакатів присвячений нашій землячці Олександрі Максимівні Шулежко.