Черкащанка створює майстерню із переробки пластикових відходів
- 3-09-2017, 10:33
- Черкаси та область / Технології
- опублікував Віктор Мельник
- 0
- 1620
Черкащанка разом із друзями створює у місті майстерню із переробки пластикових відходів. Ліда Криштоп вже кілька років переймається налагодженням у Черкасах роздільного збору сміття.
Своїм проектом та власним прикладом дівчина хоче довести містянам необхідність екологічного ставлення до відходів та користь, яку можна від цього отримати, інформує сайт vikka.ua, повідомляють Новини Черкас.
«Наразі ми з друзями зібрали машину для подрібнення нетоксичного пластику. Хотіли виграти на це грант, але не вдалося. Тож витратили власні кошти – близько 5 тисяч гривень. На все пішов десь місяць роботи», – розповідає черкащанка.
Дівчина пояснила, що машину із переробки пластику вони зробили за аналогом проекту майстерні «Precious Plastic» датського дизайнера Дейва Хакенса, який вигадав, як це робити в домашніх умовах. Датчанин не патентував проект, бо зацікавлений у розвитку роботи зі збереження екології. Тож його розробками і скористалися черкащани.
«Щоб запустити повний цикл майстерні, потрібно зібрати ще 3 машини. На це нам знадобиться 30 тисяч гривень. Поки ж маємо тільки шредер. Ще проект передбачає машину з виготовлення пластикової нитки. З неї можна виготовляти різні вироби, чашки, наприклад. Також має бути машина для переплавки пластику. Його одразу можна буде заливати у форми», – зазначає Ліда Криштоп.
У Черкасах є приватні компанії, які збирають пластик, металобрухт, скло і відправляють це на переробні заводи. Екоактивісти зі своїм проектом «Precious Plastic» стали першими у місті, хто використав пластик як вторинну сировину для створення нової продукції.
Для цього у майстерні використовується лише нетоксичний пластик. З нього екоактивісти виготовляють прикраси та іграшки. Кажуть, що наразі це можна зробити, заливши пластик у форми та поставивши у духову піч, що розігріта до 150-170°C.
«Переробляємо кришечки з пластикових пляшок. Там написана цифра 2 та код HDPE. Це означає, що пластик не такий токсичний, як ПЕТ-пляшки. А ще якось пустили на шредер розібраний на частини принтер. Там теж нетоксичний пластик. Його подрібнили десь за годину», – каже екоактивістка.
У мріях Лідії Криштоп – створити у Черкасах арт-простір, де жителі міста могли б на власні очі побачити, що сміття може служити довго.
«У майбутньому, сподіваюся, нам вдасться довести черкащанам, що пластик – це цінний ресурс. Люди самі зможуть приносити нам пластикові відходи та бачити, як вони перетворюються на щось корисне. Наразі багато хто не розуміє, навіщо сортувати відходи. Вони думають, що їх все одно вивезуть на сміттєзвалище, де сміття скидають і нічого з ним не роблять», – переймається черкащанка.
Арт-простір є послідовним продовженням справи Ліди Криштоп. Уже кілька років дівчина цікавиться екологічними проектами та темою зміни екосвідомості серед земляків. Вона добивалася, щоб у Черкасах організували роздільний збір сміття та сортувала сміття у себе вдома.
«На жаль, на законодавчому рівні це поки що неможливо зробити», – пояснила активістка.
Репортаж ТРК Рось: