Пам’ять про нас: Як і де зберігається історія Черкаського району
- 14-02-2018, 21:33
- Черкаси та область / Суспільство
- опублікував Сергій Корнелюк
- 0
- 994
П'ятнадцять років тому Валентина Ямборська очолила архівну справу у Черкаському районі. Відтоді, зізнається, не уявляє свого життя без неї. «Сільські обрії» пройшлися кабінетами місцевого архіву і зазирнули за лаштунки історії Черкаського району.
Щойно переступаєш поріг архівного приміщення, і ось, будь ласка, перед тобою історія всіх установ, організацій та підприємств Черкаського району за час його існування. Щоправда, за залізними дверима. Відкривають їх для тих, хто робить відповідний запит в пошуку необхідної для себе інформації.
Тут кожна справа знає своє місце. Де і яке швидко та захоплено вказує Валентина Володимирівна. Є тут і підшивки газети «Сільські обрії» з 1981 року. Видані раніше зберігаються в обласному архіві.
– Розшук документів в архіві здійснюється за архівними фондами, описами та справами. Основними обліковими документами є: книга обліку надходжень документів на постійне зберігання, список фондів, аркуш фонду, архівний опис і т.д. Кожне надходження або вибуття документів одержує самостійний порядковий номер. Якщо документи фонду надходять до архіву вперше, то номер фонду зазначається в книзі після надання йому номера за списком фондів. Якщо документи, що надійшли, є частиною фонду, що вже зберігається в архіві, то у відповідній графі книги наводиться номер, що був наданий цьому фонду раніше.
По закінченні календарного року в книзі надходження та вибуття документів укладається підсумковий запис про кількість справ, що надійшли, та тих, що вибули, а також про кількість фактично наявних на зберіганні справ.
– Нині в архівному відділі на зберіганні знаходиться близько 18000 одиниць управлінської документації, на паперових носіях – 85 установ, – розповідає Валентина Володимирівна. – Використання відомостей, що містяться в архівних документах, в основному відбувається через інформаційне забезпечення користувачів за їх запитами. Так, торік за 230 запитами громадян та юридичних осіб видані архівні довідки, витяги та копії документів. Організовано роботу з 25 користувачами архівних документів, яким було видано і разом з ними опрацьовано 270 справ. Ось і назавтра їдуть працівники правоохоронних органів працювати з документами. Тож знову раніше восьмої додому не виберуся.
Життєрадісна та відповідальна, Валентина Володимирівна з надзвичайною наполегливістю вдень і до темного вечора виконує роботу. Через її руки пройшли тисячі справ, які потрібно було впорядкувати. Проте робила вона це не лише зі знанням діла, а й із любов’ю до своєї роботи.
– Тут не замовкає телефон. Одна установа дзвонить, аби привезти документи, інша – за консультацією, як їх оформити, а треті – за інформацією, довідками, запитами. І так щодня, – каже жінка, заповнюючи фонди чергових документів.
Вона прийшла сюди працювати у 2003 році. Доти працювала секретарем Червонослобідської сільської ради та її виконавчого комітету.
Серед спогадів і думок добре розуміє, що не могла б упоратися з неймовірними навантаженнями, віддатися сповна улюбленій роботі, якби не любляча людина і порадник у житті чоловік Валерій. Чоловік розумів дружину з півслова, допомагав у домашньому господарстві та вихованні сина. Та й сам Валерій має за плечами 36 років трудової діяльності вчителем трудового навчання.
– Коли архів «переселили» в приміщення на територію Центральної районної лікарні, тут були лише голі стіни. Оці стелажі під розміщення документів креслив та оформляв мій чоловік сам, – розповідає Валентина Володимирівна. – Без нього я б, мабуть, не впоралася тут сама. Він моя надійна підтримка.
Валентина Володимирівна в усьому любить порядок та послідовність. Відтак поки не закінчить одну справу, за іншу не береться. Без цього, зізнається жінка, ладу в архіві не буде.
Щороку вона не лише проводить перевірку організації діловодства та архівного зберігання документів в установах та сільських радах району, а й надає консультацію та допомогу в організації архівних справ.
– Перед тим, як вимагати, потрібно пояснити та допомогти. Такий мій принцип роботи.
Як вести архівну справу в районі, за досвідом до Валентини Ямборської звертаються й колеги з інших районів. Жінка проводила навчальні семінари, а ще довелося приймати в себе делегації.
– Як до мене звертаються за допомогою, так і я консультуюся із керівниками обласного архіву. Ніколи не відмовляють працівники Державного архіву Черкаської області .А ще комфортних умов для роботи тут не було б без підтримки керівництва райдержадміністрації, районної ради та депутатів районної і місцевих рад, сільських голів. Сюди придбали необхідну комп’ютерну та копіювальну техніку, – каже Валентина Володимирівна.
Нещодавно архівний відділ райдержадміністрації перевіряли з приводу стану архівної справи і діловодства в Черкаському районі. Загальна оцінка стану архівної справи у Черкаському районі та роботи архівного відділу Черкаської райдержадміністрації – позитивна. Стан приміщення один з кращих у Черкаській області.
– Архів – це історія, яка зберігатиметься сотні років, і з кожним роком становитиме все більшу цінність, – переконана Валентина Ямборська.
Наталія Усенко
Газета «Сільські обрії»