80 архітекторів проектували площу Дружби народів в Черкасах (фото)

Після Центральної, двох Привокзальних та Театральної вона стала першою з фонтаном, та й загалом – першою осмислено сформованою для відпочинку. У 1979 – 1995 роках це Площа «Дружба народів».

Після Центральної, двох Привокзальних та Театральної вона стала першою з фонтаном, та й загалом – першою осмислено сформованою для відпочинку. У 1979 – 1995 роках це Площа «Дружба народів».

Розповів черкаську цікавинку краєзнавець Борис Юхно.

На початку березня 1978 року було затверджено проект облаштування нової площі Черкас перед майбутнім Палацом культури хіміків. Всього над проектом комплексу працювало понад 80 (!) місцевих та київських архітекторів, конструкторів, інженерів. У тому числі й наші «мушкетери» Леонід Кондратський, Сергій Фурсенко і Микола Собчук. Трійця розробляла концепцію внутрішніх інтер’єрів і опорядження приміщень. До речі, до втілення ними задуманого долучилося ще близько 30 художників, тож усього тих, хто «наповнював заклад мистецьким змістом», налічувалось понад 100 осіб.

Площа «Дружба народів» у Черкасах, старе фото

Планово чи ні, але подію підігнали до 14-го числа: дня, коли 1965 року на Хімкомбінаті виробили перший черкаський аміак. Мине ще небагато часу, і ухвалою обкому від 14 серпня 1979-го «на честь 325-річчя воз’єднання України з Росією» увесь комплекс назвуть «Дружбою народів». Восени 1995-го з відкриттям пам’ятника Богданові площу перейменували, а домінанта так і продовжує «символізувати». Виходить, як той казав, якось «по-дебільному», але передісторії вже ніхто не пам’ятає, то й нормально. Бо з ким тільки Богдан не дружив! І з поляками дружив, і з турками, і з московитами…

Площа «Дружба народів», Черкаси, старе фото

За проектом площа окреслювалася з трьома головними складовими: фонтаном, панно і Дошкою пошани. Остання була доволі оригінальною – площину змонтували у напівдугах, утворених серпами-молотами. Її презентували у лютому 1978-го. Слідом, 22 березня 1979-го, показали ескіз панно Володимира Селіверстова і Віктора Білика «Союз праці і мистецтва». А ще за кілька місяців, 1 червня, містяни дізналися, що велика яма біля будівництва стане «дивовижним фонтаном кольорової світломузики». Упродовж кількох років таким він і залишався, та вже під середину 1980-х почав здавати: то музика не грала, то лампочки не блимали, або й просто – на довгі місяці водограй зневоднювався.

Втім – то пізніше, а у нас же – «сьогодні давно». Так от, по затвердженню проекту, коли вже стало тепло, на об’єкті «Площа» загуркотіла техніка. Усього упродовж 1978-го вимагалося укласти 11 тисяч квадратних метрів бетонних плит – типових, великих і морочливих, бо між ними постійно проростала трава, і пару разів під час літньої практики наш клас кидали на її вискубування – і ще 8 тисяч квадратів заасфальтувати. Також підготувати розв’язку підземних комунікацій, периметр під фонтан, зробити підпірні стінки для квітів та таке інше.

Площа «Дружба народів» у центрі Черкас, старе фото

Стара площа, щоправда, – на той час вже давно без Дошки, зате з Богданом, – проіснувала до березня 2012 року. А рівно через 6 місяців, 8 вересня, її повністю реконструйовану відкрили вдруге. Цього разу – з приурочинами до «50-річчя закладення першого каменя у спорудження Хімкомбінату». Кошторис – 40 мільйонів гривень. Топ-персони реконструкції – Дмитро Фірташ та Валентина Жуковська. Результат – «мінус» панно, «плюс» нова зала, комунікації, техніка, світлодинамічний фонтан, стильні ліхтарі і лавочки, дитячий майданчик…

Площа «Дружби народів» у Черкасах, старе фото

Теми: Черкаси
ІНШІ НОВИНИ

Коментарі

Додати коментарій
Ваше ім'я:
Ваш E-Mail:

Питання:
Відповідь:
Введіть код:
НАЙПОПУЛЯРНІШЕ / ЩО КОМЕНТУЮТЬ
  1. На Черкащині відкрили Алею пам'яті загиблих воїнів
  2. Аграрії Черкащини залучили 128 млн грн держпідтримки
  3. У Черкасах загадали жертв Голодомору
  4. Черкащан просять принести до обласного краєзнавчого музею експонати, які розповідають про російсько-українську війну 2014–2024 років.
  5. На Черкащині запанувала європейська зима
ОПИТУВАННЯ

Чи треба Україні вступати в НАТО?


 
Співачка Анна Асті, родом з Черкас, стала громадянкою Росії
Співачка Анна Асті, родом з Черкас, стала громадянкою Росії
Артистка Анна Asti з Черкас, справжнє ім'я якої Ганна Дзюба, отримала російський паспорт.     Читати далі
Литовський рок-музикант переспівав популярний хіт, аби зібрати кошти для України
Литовський рок-музикант переспівав популярний хіт, аби зібрати кошти для України
Відомий рок-музикант Андрюс Момантовас виконав хіт Laužo šviesa українською. Читати далі
Італійська група Maneskin випустила хіт, що висміює Путіна (відео)
Італійська група Maneskin випустила хіт, що висміює Путіна (відео)
До Путіна часто звертаються різні публічні особистості, які намагаються привселюдно висміяти діяльність російського лідера та Читати далі
Суспільне оголосило імена 10 фіналістів Нацвідбору "Євробачення-2023"
Суспільне оголосило імена 10 фіналістів Нацвідбору
Суспільний мовник продовжує свою роботу у підготовці до Національного відбору на "Євробачення-2023". Тому вже оголосили список Читати далі
Всі новини шоу-бізнесу
КУРЙОЗИ