«У Черкасах знаходиться один з найвеличніших язичницьких монументів світу – Пагорб Богині Слави», - краєзнавець
- 25-02-2019, 10:20
- Черкаси та область / Наш край
- опублікував Віктор Мельник
- 0
- 4512
Пошкреби українця – і легко знайдеш язичника.
І за прикладами далеко ходити не треба: 9 березня у парку «Сосновий бір» малеча та дорослі традиційно відзначатимуть улюблене язичницьке свято – Масляну [1], з млинцями, розвагами та фінальним спалюванням солом’яного опудала Зими.
Джерело фото [2]
Наприкінці квітня традиційно розфарбуємо язичницькі писанки на Великдень [3], на початку липня – пошукаємо квітку папороті в ніч на Івана Купала, а прийде знову зима – зустрінемо язичницьке свято Коляди. Всі ці народні звичаї не мають жодного стосунку до християнства. По суті, більшість релігійних свят, які ми відзначаємо протягом року, переважно язичницькі [4].
Чи варто після цього дивуватися, що у Черкасах знаходиться один з найвеличніших язичницьких монументів світу – Пагорб Богині Слави.
Джерело фото [5]
Зрозуміло, що під час спорудження меморіального комплексу в його назві не могло бути жодного натяку на богів та богинь. Адже монумент будувався ще за Радянського Союзу, коли офіційною релігією був атеїзм.
Тим не менш, це не заважало втаємниченій партійній верхівці СРСР використовувати язичницькі культові споруди та ритуали для своїх, поки що незрозумілих, цілей.
Наприклад, Мавзолей Леніна у Москві – це однозначно язичницький зикурат.
Черга до Мавзолею Леніна, 12 березня 1960 р. [6]
Зикурат на Красній площі
Відомо, що протягом тривалого часу після Жовтневої революції 1917 року більшовики переслідували церкву, руйнували храми, але знайшли якусь надзвичайно вагому причину збудувати у самісінькому центрі Москви окультну споруду жерців стародавнього Вавилону.
Вавілонський зикурат та перший Мавзолей Леніна [7]
Мавзолей тричі перебудовували, поки в 1930 році він не здобув остаточного вигляду. Поряд у кремлівській стіні влаштоване кладовище видатних діячів комуністичного руху.
Для чого насправді використовували язичницький зикурат на Красній площі достеменно не відомо, але існує припущення, що він певним чином впливав на колективну свідомість народних мас.
Втім, окрім сумнівного мавзолею в Москві, за часів СРСР по всій країні широко будувалися інші, більш зрозумілі язичницькі символи та споруди.
Богиня-Мати в СРСР
З давніх давен у різних релігіях світу особливе місце посідала Богиня-Мати, яка втілювала у собі родючі сили природи, відповідальні за народження та смерть усього сущого.
В радянські часи уособленням язичницької Матері-Природи стала Батьківщина-Матір [8].
Батьківщина-Мати у Києві [9]
Такі монументи, як правило, називалися відповідно до назви республіки: у Вірменії – «Мати-Вірменія», у Грузії – «Мати-Грузія» тощо.
Мати-Вірменія у Єревані [10]
Статуя Свободи
Приховану схильність до язичництва демонстрували не лише безбожні комуністи в СРСР, але і їх набожні супротивники за океаном.
Статуя Свободи [11]
Так, головний символ США – це не що інше, як давньогрецька богиня Місяця Геката. Принаймні так її уявляли стародавні греки – з факелом у руці та рогами-променями на голові.
Богиня Геката [12]
Попри неоднозначну репутацію богині, давні греки все ж таки вважали, що Геката дарує своїм вірянам мудрість на громадських зібраннях, щастя на війні та багату здобич на полюванні [12].
Зрештою, усі язичницькі боги були вкрай суперечливими особистостями, добрими і жорстокими одночасно, з власними тарганами у голові. Про це нам ще Котляревський в «Енеїді» розповів.
Олімпійські небожителі Зевес та його дружина Юнона [13]
Черкаська Матір-Слава
За характерними рисами скульптур можна досить точно визначити імена втілених богинь.
Якщо американська статуя Свободи однозначно уособлює Гекату, то київська Богиня-Мати з мечем у руках більше схожа на діву-воїтельку Перуницю (у середньовічній міфології їх ще називали валькіріями).
Діва-воїтелька [14]
Джерело фото [15]
Черкаська ж Батьківщина-Матір – це мирна іпостась язичницької Богині Слави. За віруваннями давніх українців вона приносить вогонь для домашнього вогнища [16].
Язичницька Богиня Слава з вогняною чашею [17]
Черкаська Батьківщина-Мати з чашею вічного вогню [18]
Божественний вітер
Язичницькі божества, втілені у культових спорудах, інколи ставали потужним провідником колективної волі народу. В історії відомі такі дивовижні випадки [19].
…У грудні 1944 року 3-й флот США рухався в напрямку Філіппінських островів, де готувався масований удар для остаточного знищення японських збройних сил у цьому регіоні. Японці не мали жодних військових сил протистояти ворожій армаді, і тому вони вдалися до нетрадиційних заходів. За порадою буддійських жерців японський кабінет міністрів закликав увесь народ одночасно помолитися богині Сонця Аматерасу та попросити її спрямувати на ворожі кораблі священний вітер (японською мовою – «камікадзе»).
Американці проігнорували повідомлення розвідки про заплановану всенародну молитву до богині Аматерасу, і, як згодом виявилося, зробили це дарма.
18 грудня 1944 року кораблі 3-го флоту США зненацька потрапили до центру потужного тайфуну. Видимість впала до 900 метрів. Почалася сильна бортова хитавиця, в електромережах виникали короткі замикання дротів, що призводило до пошкодження приладів освітлення та радіолокаційного обладнання. Поривами сильного вітру зривало літаки на авіаносцях, особовий склад охопила паніка. Перевернулися і згодом затонули три есмінці. А загалом було пошкоджено 31 корабель і 146 літаків, загинуло 790 осіб, ще 80 отримали поранення. Ескадра була змушена повернути назад.
Відтак, 3-й флот США не зміг завдати Японії остаточного удару у заплановані строки…
Післямова
Щороку на великі державні свята Пагорб Слави стає місцем паломництва десятків тисяч черкащан.
І хтозна, які неймовірні дива здатна у цей день здійснити наша Богиня-Матір Слава – провідник колективної волі черкащан та джерело божественного вітру?
Відеосюжет «Черкаси, 9 травня»
Краєзнавець Вадим Мишаков, спеціально для сайту «Новини Черкас»
Використані джерела:
1. Оголошення «Святкування Масляної»
2. Публікація «Масний тиждень у Києві: святкові фестивалі столиці» [url=http://]http://[/url]
3. Публікація «”Язичницький” Великдень: п’ять цікавих фактів»
4. Академічна публікація «Синтез язичницьких і християнських традицій у релігійній культурі українців на сучасному етапі»
5. Публікація «Ще трохи Черкас»
6. Публікація «Ленин всегда живой?»
7. Публікація «Мавзолей Ленина. Зиккурат в центре Москвы»
8. Публікація «Богиня-Мать в СССР»
9. Публікація «Батьківщина-Мати»
10. Публікація «Мать Армения в Ереване»
11. Публікація «На статую Свободи у США повісили вітальний банер для біженців»
12. Публікація «Статуя Свободы — богиня тьмы Геката»
13. Ілюстрації Анатолія Базилевича до «Енеїди» Івана Котляревського
14. Публікація «Сили Небесні. Частина Четверта. Матір-Слава б’є крилами…»
15. Публікація «Порошенко, военные и Родина-мать в венке: как Киев отметил годовщину победы над нацизмом»
16. Стаття «Матір Слава» на Вікіпедії
17. Публікація «Славянская мифология — боги и другие персонажи»
18. Публікація «Черкассы»
19. Публікація «Сила молитвы»