Складено портрет шеф-кухаря очима черкаських роботодавців
- 28-02-2020, 20:11
- Черкаси та область / Економіка
- опублікував Віктор Мельник
- 0
- 1791
З нагоди Дня персонального шеф-кухаря обласна служба зайнятості склала сучасний професійний портрет та визначила основні вимоги роботодавців до професійних та особистих якостей шеф-кухаря.
Шеф-кухар придумує, вишукує і удосконалює рецепти різних страв. У багатьох їдальнях, корчмах і кафе шеф-кухар – це кухар з додатковими обов’язками: він сервірує, організовує банкети і керує виробництвом. Він – і адміністратор, і кухар, і завгосп в одній особі, що відповідає за роботу кухарів і офіціантів, технологію приготування блюд, закупівлю продуктів.
Вимоги роботодавців. Шеф-кухар повинен ідеально виконувати всі процеси приготування страви, починаючи від нарізання фруктів, овочів і закінчуючи мистецтвом подачі блюда на стіл; володіти образною пам’яттю, багатою фантазією до творчості, естетичним смаком, добре розвиненим нюхом і смаковими відчуттями; винахідливість, спостережливість, терпіння, акуратність, рухливість кисті рук, пальців, фізична витривалість, висока тактильна чутливість є також невід’ємними рисами. Окрім цього, потрібно знати особливості фізіології людини і правила поєднання продуктів – це дасть змогу грамотно скласти меню. А ще, слід пам’ятати норми зберігання і обробки різних продуктів, уміти розраховувати кількість калорій, у тому чи іншому блюді, й відрізняти якісні продукти від зіпсованих. Також шеф-кухар не повинен палити, що є однією із обов’язкових вимог: сигаретний дим притупляє чутливість смакових рецепторів.
Але навіть володіючи необхідними рисами і маючи за плечима солідний досвід, майстер повинен постійно вчитися, адже страв велика кількість, є цікаві рецепти з кухонь інших країн, які ще потрібно відкрити співвітчизникам.
Фахівці запевняють, що між приготуванням обіду для чотирьох осіб і створенням смачних страв для сотні гостей – велика різниця. Тому більшості кафе і ресторанів потрібні кухарі, що, як мінімум, мають спеціальну освіту.
Є декілька способів отримати відповідний фах: закінчити вуз, училище, коледж або витратити декілька тижнів, відвідуючи курси. Подібних учбових закладів сьогодні достатньо. Зокрема, в регіоні професію кухаря можна здобути в начальних закладах м. Черкаси, м. Ватутіне, Маньківщини, Жашківщини, Звенигородщини, Золотоніщини, Канівщини, Корсунь-Шевченківщини, Монастирищини, Смілянщини та Уманщини. Професію саме шеф-кухаря можна опанувати у навчальному закладі Дніпропетровщини. Там викладають теорію: як обробляти продукти, зберігати їх, що і як готувати. Але для досягнення справжньої майстерності цього мало – професію опановують лише на практиці. Проте сьогодні, деякі кафе займаються навчанням недосвідченої молоді, ще й безкоштовно.
Професіонали вважають, що досягнення кухаря залежать від наявності таланту лише на 50%, а інші складники успіху – активність, бажання вчитися і пізнавати нове.
Як кажуть, сніданок, обід і вечеря повинні бути за розкладом, а смачно поїсти любить кожен. Тож, здібний кухар без роботи ніколи не залишиться. Сьогодні справжні професіонали своєї справи затребувані на ринку праці, як ніхто інший.
Особливо цінують кухарів, що стажуються у зарубіжних кулінарів (за кордоном або в українських ресторанах, де працює іноземний шеф-кухар). Нерідко на практику вирушають до Франції або в США, де немало відомих шкіл. Навчання тут може тривати від декількох тижнів до кількох років. Вітчизняні фахівці з повагою відносяться до західної системи підготовки кухарів.
Знайти роботу не складе великих труднощів – працівників з досвідом або хоча б із спеціальною освітою з радістю візьмуть в кафе або їдальню. Але розраховувати на високу позицію людині, що прийшла в професію недавно, не варто. Новачок проходить декілька етапів кар’єрного зростання. На нижчій сходинці знаходяться помічники кухарів, робітники з низькою кваліфікацією і звичайні кухарі. Що більший досвід і ширші уміння людини, то швидше він просунеться кар’єрними сходами – навіть у талановитого кулінара-початківця є шанс стати відповідальним за зміну або виробничий цех. А там і до місця помічника шефа-кухаря недалеко – до нього можна дорости років за п’ять. Що більший ресторан, то більша така «піраміда». До речі, способів підвищити свій професіоналізм немало: можна набиратися досвіду в одному місці або працювати в різних закладах і вчитися у різних майстрів. Наступний рівень кар’єрних сходів після позиції «шеф-кухар» – статус власника ресторану. Це часто відбувається за кордоном, а у вітчизняних закладах кухарі стали обіймати посаду директора.
До переваг професії шеф-кухар належить: престижність фаху, гарні перспективи професійного росту, достатньо висока заробітна плата. Водночас, робота кухаря вважається фізично важкою, а також часто доводиться працювати у вечірній і нічний час.
Протягом 2019 року черкаські роботодавці, для пошуку кадрів, подали до служби зайнятості 946 вакансій, з них 776 було укомплектовано. На сьогодні 800 черкасців шукають роботу за професією кухаря.