Чи може COVID призвести до безпліддя?

Коронавірус впливає на всі наші органи та системи – все більше людей, на жаль, підтверджують це власним здоров’ям. При цьому медіапростір підкидає все нові й нові приводи для занепокоєння. Не залишилась за бортом і тема впливу COVID-19 на фертильність – здатність статевозрілої людини давати нащадків, простими словами – зачати, виносити та народити дитину. Інформація, що коронавірус може призводити до безпліддя у чоловіків, вже наробила шуму в ЗМІ, але у підсумку залишилась непідтвердженою.

вагітність

Що на сьогоднішній день відомо про вплив COVID-19 на фертильність — з точки зору доказової медицини, – розповідає Наталія Снитенко, лікарка акушер-гінеколог медичного центру Незалежної лабораторії ІНВІТРО:

— SARS-CoV-2 (збудник COVID-19) дійсно впливає на репродуктивну функцію і чоловіків, і жінок, але усі механізми такого впливу ще не з’ясовані, оскільки пройшло недостатньо часу для накопичення даних. На сьогоднішній день встановлено, що тропність (прив’язаність до певних систем, тканин, клітин) коронавірусу до ендотелію (клітинам внутрішньої оболонки судин) з наступним підвищеним ризиком тромбоутворення може вплинути й на репродуктивну функцію. Якщо є порушення кровотоку в органі (неважливо, це легені, нирки або статева система), значить, функції цього органу теж порушені. Але прямий вплив коронавірусу на клітини статевих органів ще вивчається (вірогідно, він є, так як рецептор ACE, до якого прикріплюється коронавірус, там також присутній).

Вірус SARS-CoV-2 в цьому сенсі якийсь особливий?

— Зовсім ні. Звичайно, віруси, що діють прицільно та знижують, наприклад, оваріальний резерв (запас повноцінних яйцеклітин), поки не виявлені, але будь-яка тяжка інфекція, в тому числі вірусна, може вплинути на функцію яєчників та яєчок. Ті ж, так би мовити, локальні вірусні інфекції, що передаються у тому числі статевим шляхом, можуть вплинути на здатність до дітонародження незалежно від статі. Наприклад, вірус генітального герпесу може спровокувати запальний процес, що закінчується появою рубцевих змін. Або ось вірус епідемічного паротиту (всім відома «свинка»): до загальної вакцинації це була досить поширена хвороба, яка, в основному, протікала не тяжко, але одним з проявів якої у хлопчиків був орхіт (запалення яєчок), що часто закінчувався безпліддям.

Які симптоми в протіканні COVID-19 мають викликати занепокоєння пацієнта щодо його фертильності у майбутньому?

— Ніяких специфічних симптомів немає. Якщо хвороба протікає тяжко, природньо що лібідо буде знижено: організму просто не до того. Однак це не свідчить про зниження фертильності, це всього лише тимчасове явище, яке виникає не лише при COVID-19, а й при тяжкому протіканні будь-якої інфекції. Крім того, свою роль тут грає й агресивна медикаментозна терапія (гормони чималими дозами, моноклональні антитіла тощо). Все це разом точно не впливає позитивно на фертильність.

А що можна сказати про віддалені наслідки, наприклад, безпліддя, як ускладнення після перенесеного коронавірусу?

— Безпліддям лікарі вважають ненастання вагітності протягом 6 і більше місяців без будь-якого впливу зовнішніх факторів. Тяжкий COVID-19 – це зовнішній фактор, що явно впливає. Але пандемії COVID-19 менше двох років, це недостатній термін для оцінки віддалених наслідків в масштабах всієї популяції. Щоб спрогнозувати вплив коронавірусу на фертильність, потрібно: виділити групу здорових (фертильно повноцінних) до захворювання людей; оцінити, як вони перенесли COVID-19; поспостерігати за тим, як відновлюється їхня фертильність після захворювання. Таке дослідження потребує багато часу та ресурсів, тому глобальні прогнози поки що робити неможна.

— Як запобігти можливим негативним наслідкам?

— Якоїсь спеціальної терапії для профілактики проблем з фертильністю на сьогоднішній день немає, так як під час пандемії головна задача – рятувати життя. Але оскільки ми вже маємо дані про тимчасове зниження фертильності при тяжких формах COVID-19, важно мінімізувати ризик тяжкого протікання захворювання. І така можливість є. Так-так, я маю на увазі саме вакцинацію від COVID-19...

Коментарі

Додати коментарій
Ваше ім'я:
Ваш E-Mail:

Питання:
Відповідь:
Введіть код:
ІНШІ НОВИНИ
НАЙПОПУЛЯРНІШЕ / ЩО КОМЕНТУЮТЬ
  1. Киянин зґвалтував неповнолітню дівчину у Жашкові – прокуратура
  2. У Черкасах рятувальники ліквідували пожежу в автокооперативі (фото)
  3. У Червонослобідській громаді відбудеться третій «Ярмарок безкоштовних речей»
  4. У Черкасах викрито чоловіка, який розповсюджував амфетамін
  5. Відбувся шаховий турнір на першість Черкаської області з класичних шахів серед дорослих (фото)
  6. У Чорнобаї судитимуть чоловіка за обвинуваченням у незаконному видобуванні корисних копалин
  7. З 12 листопада червоний рівень епідемічної небезпеки діятиме на території Черкаської області
  8. Житель Чорнобаю підробив виписку з історії хвороби, щоб отримати групу інвалідності
  9. У Черкаському районі вщент згорів автомобіль, пожежники не виключають підпал (відео)
  10. На Черкащині підприємство незаконно видобувало корисні копалини – прокуратура
ОПИТУВАННЯ

Оцініть наш портал


 
За мотивами есеїв Тараса Прохаська створили музичний проєкт
За мотивами есеїв Тараса Прохаська створили музичний проєкт
На основі текстів Тараса Прохаська із книжки “Так, але” музикант гурту “Очеретяний кіт” Микола Доляк Читати далі
Минкульт Украины включил Филиппа Киркорова в перечень лиц, которые угрожают нацбезопасности
Минкульт Украины включил Филиппа Киркорова в перечень лиц, которые угрожают нацбезопасности
Министерство культуры и информационной политики Украины включило российского артиста Филиппа Киркорова в перечень людей, которые Читати далі
Я громадянин світу: проєкт TANA презентує новий сингл після повернення в Україну
Я громадянин світу: проєкт TANA презентує новий сингл після повернення в Україну
У 2017-му році український проєкт TANA розпочав підкорювати слухачів Британії. Вже за два роки, проєкт повернувся в Україну та Читати далі
Krechet випускає кліп на трек «Засинай»
Krechet випускає кліп на трек «Засинай»
Ідея відео – відображення настрою сучасного суспільства: безкарність, несправедливість, відірваність влади від народу. В Читати далі
Всі новини шоу-бізнесу
КУРЙОЗИ