Хто придбає ліцензії на 3G за 2,7 мільярда?

3GО 18:00 15 січня НКРЗІ закрила прийом заявок на участь у конкурсі на зв'язок "третього покоління". Всі найбільші оператори України підтвердили своє бажання розвивати 3G-зв'язок.

Сьогодні, 15 січня, о 18:00 Національна комісія регулювання зв'язку та інформатизації (НКРЗІ) припинила прийом заявок від бажаючих брати участь тендері на три 3G-ліцензії компанії. Інформація про те, хто подав заявки на конкурс, була засекречена НКРЗІ, але Delo.UA отримало декілька підтверджень від поінформованих джерел, що свої заявки регулятору направили всі головні претенденти - "Київстар", "МТС Україна" і "Астеліт" (ТМ life: )).

Офіційно всі потенційні учасники конкурсу зберігали мовчання протягом усього місяця (15 грудня - 15 січня), відведеного на прийом заявок. Єдиною компанією, яка частково відкрила завісу таємниці, стала споріднена "Астеліту" компанія "УкрТАУЕР" (є провайдером з оренди стільникових веж), яка звернулася за роз'ясненнями до телеком-регулятора. Контрольні пакети в обох підприємствах належать найбільшому турецькому операторові Turkcell. Компанія цікавилася у НКРЗІ, чи можна їй брати участь у тендері на зв'язок "третього покоління". Регулятор не відмовив "УкрТАУЕР", але застеріг від антиконкурентних дій і нагадав про зобов'язання з розвитку мережі, які повинен буде виконати володар 3G-ліцензії. Поки Delo.UA не отримало підтверджень того, що компанія подала заявку. У Turkcell від коментарів відмовилися.

Раніше ходили чутки про зацікавленість в'єтнамського госоператора Viettel в отриманні 3G-ліцензії. Дочірнє підприємство "Віеттел Телеком" було зареєстровано в НКРЗІ в кінці минулого року. Але за поточною інформацією, в'єтнамці не подали заявку на "третє покоління".

Ліцензія за 2,7 млрд грн мінімум

Кабінет міністрів після тривали кілька місяців зволікань 2 грудня 2014 затвердив умови 3G-конкурсу. Рівно місяць тому, 15 грудня 2014, НКРЗІ оголосила початок довгоочікуваного тендера на "третє покоління" мобільного зв'язку.

Однією з причин, по якій уряд не давав хід тендеру, було озвучене прем'єр-міністром Арсенієм Яценюком намір не допустити до тендеру російський капітал. Після окупації Російською Федерацією Криму в лютому і розв'язаної війні на Донбасі українська влада прагне зменшити вплив бізнес-структур з ворожої держави на вітчизняну економіку.

Російський капітал прямо або опосередковано присутня у всіх трьох найбільших операторах. Виходячи з риторики уряду, найбільш вірогідним кандидатом на вибування з 3G-конкурсу була 100% -на "дочка" "Мобільних Телесистем" - компанія "МТС Україна". У "Київстарі" і "Астеліті" російська "Альфа груп" володіє пакетами менше контрольних в основних акціонерів названих операторах - відповідно, VimpelCom і Turkcell. Судячи з того, що вся "велика трійка" подала заявки на "третє покоління", питання про які-небудь обмеження для головних претендентах поки відійшли на другий план.

Держава запропонувала операторам три ліцензії по 30 МГц в кожному регіоні строком на 15 років. Після перегляду Кабміном розцінок з урахуванням інфляції вартість однієї 3G-ліцензії зросла з 2,443 млрд грн до 2,7 млрд грн.

Лоти будуть продаватися по черзі, тому деякі оператори подали заявки відразу на всі три ліцензії. Заставна сума за участь в тендері складає 10% від ціни ліцензії. За даними Delo.UA, "Київстар" і "МТС Україна" перестрахувалися і подали по три заявки, а "Астеліт" - одну. Таким чином, перші два оператора повинні будуть перерахувати державі заставу в сумі 81 млн грн, а оператор №3 - 27 млн грн. Мінімальний крок при торгах НКРЗІ встановила в розмірі 5% від вартості ліцензії. У разі якщо на один лот прийдеться більше одного претендента, ціну можна буде піднімати не менше ніж на 135 млн грн за один крок.

Новоспечені 3G-оператори зобов'язані протягом 18 місяців з дня отримання ліцензії охопити "третім поколінням" всі обласні центри. Протягом наступних двох-шести років нова мережа повинна буде з'явитися в усіх райцентрах та населених пунктах з населенням більше 10 тис. жителів, а також на основних автомобільних дорогах України. В тендерних умовах міститься зобов'язання забезпечити у зоні 3G-покриття належний рівень якості надаваних послуг - такий же, як у існуючих GSM-мереж. Залишається відкритим питання, як власникам довгоочікуваних ліцензій це виконувати в окупованому Криму і охопленому бойовими діями Донбасі.

Розрахункова вартість конверсії (передача частот з військового у цивільне використання), яка буде здійснюватися за рахунок операторів, склала 1,6 млрд грн. Перший етап очищення радіочастот триватиме 23 місяці, його вартість складе 532 500 000 грн, другої - 18 місяців (534510000 грн.) І третій - 17 місяців (534400000 грн). Конверсійні 1,6 млрд грн будуть поділені порівну між володарями 3G-ліцензій.

Шлях довжиною в 10 років

Питання про впровадження технологій зв'язку третього покоління є найактуальнішим на українському ринку мобільного зв'язку близько 10 років. Останній раз влади України робили спробу провести 3G-тендер в 2009 році, проте ініціатива не увінчалася успіхом. Тоді заявки на участь у конкурсі подавали "Київстар", "МТС Україна" і "Астеліт".

На даний момент єдиною ліцензією на UMTS володіє "дочка" найбільшого оператора "Укртелеком" - ТОВ "ТриМоб" (входить в холдинг СКМ бізнесмена Ріната Ахметова). Кабмін наприкінці 2005 року без конкурсу видав 3G-ліцензію тоді ще держоператору - "Укртелекому" - з метою підвищення його інвестпривабливості. Компанія запустила мобільну мережу нового стандарту через рік, але змогла зайняти на стільниковому ринку лише останнє місце.

У 2010 році, під час правління втікача колишнього президента Віктора Януковича, "Укртелеком" купила практично за номінальною вартістю австрійська EPIC. Вона була єдиним претендентом на найбільшого фіксованого оператора України. Спостерігачі відразу ж припустили, що австрійці діють в інтересах донецького олігарха Ріната Ахметова, який згодом перекупив "Укртелеком".

ІНШІ НОВИНИ

Коментарі

Додати коментарій
Ваше ім'я:
Ваш E-Mail:

Питання:
Відповідь:
Введіть код:
НАЙПОПУЛЯРНІШЕ / ЩО КОМЕНТУЮТЬ
  1. Замовив убивство товариша: на Черкащині поліцейські провели спецоперацію, аби врятувати життя 54-річного чоловіка
  2. На Черкащині відкрили Алею пам'яті загиблих воїнів
  3. Аграрії Черкащини залучили 128 млн грн держпідтримки
ОПИТУВАННЯ

Чи треба Україні вступати в НАТО?


 
Співачка Анна Асті, родом з Черкас, стала громадянкою Росії
Співачка Анна Асті, родом з Черкас, стала громадянкою Росії
Артистка Анна Asti з Черкас, справжнє ім'я якої Ганна Дзюба, отримала російський паспорт.     Читати далі
Литовський рок-музикант переспівав популярний хіт, аби зібрати кошти для України
Литовський рок-музикант переспівав популярний хіт, аби зібрати кошти для України
Відомий рок-музикант Андрюс Момантовас виконав хіт Laužo šviesa українською. Читати далі
Італійська група Maneskin випустила хіт, що висміює Путіна (відео)
Італійська група Maneskin випустила хіт, що висміює Путіна (відео)
До Путіна часто звертаються різні публічні особистості, які намагаються привселюдно висміяти діяльність російського лідера та Читати далі
Суспільне оголосило імена 10 фіналістів Нацвідбору "Євробачення-2023"
Суспільне оголосило імена 10 фіналістів Нацвідбору
Суспільний мовник продовжує свою роботу у підготовці до Національного відбору на "Євробачення-2023". Тому вже оголосили список Читати далі
Всі новини шоу-бізнесу
КУРЙОЗИ