Бізнес-експерти побачили на Чигиринщині «геній місця»
- 13-02-2015, 11:11
- Черкаси та область / Громадські організації
- опублікував Віктор Мельник
- 0
- 1331
Стратегічна сесія із створення стратегії розвитку Чигиринщини відбулася нещодавно у козацькій столиці.
Одним із потужних блоків заходу стала презентація від авторитетних бізнес-тренерів Києво-Могилянської бізнес-школи (KMBS), які прибули до Чигирина на запрошення Громадянського руху «За процвітання Черкащини», пише ГромЧе.
– Успішне підприємництво – один з факторів, що визначає розвиток будь-якої території. Сьогодні ми як ніколи це розуміємо. І прагнемо знати до яких кроків вдаватися аби змінювати наш край. Тому, це велика удача Чигиринського району, що експерти Києво-Могилянської бізнес-школи погодилася бути нашими провідниками, – вважає лідер Громадянського руху «За процвітання Черкащини» Наталія Нетовкіна. – Без перебільшення цей навчальний заклад має великий авторитет в Україні. І я вірю, що знання, якими готові з нами поділитися експерти, стануть потужним поштовхом для розвитку Чигиринщини.
Виступ заступника декана по МВА-програмах Києво-Могилянської бізнес-школи В’ячеслава Геращенка став для чигиринців справжнім одкровенням.
На думку експерта, Чигиринщина має «геній місця», а тому будь-які проекти, що впроваджуватимуться тут розумно, мають право на успіх.
– Якщо територія не має власної історії, її можна розвивати. Однак лише економічно і це буде поверхневий розвиток, – переконаний В’ячеслав Геращенко. – На Чигиринщині генерується символ української ідеї – дух козаччини. І це перша причина чому у цієї місцини є шанс стати реальним центром країни.
Бізнес-експерти сформували в учасників сесії уявлення про важливі інструмент, що застосовуються усіма успішними територіями світу, однак поки що не популяризовані в Україні. Перший з них – це PPP, що розшифровується як публічно-приватне партнерство. Фактично це нова модель взаємодії бізнесу і влади, яка кардинально змінює звичні «правила гри» і дозволяє створювати проекти з цінністю одночасно для трьох сторін – бізнесу, влади та суспільства.
– В усьому світі влада та бізнес об’єднуються щоб досягати спільних цілей. І саме інструментPPP дозволяє підвести під це певні гарантії і закріпити на законодавчому рівні. В Україні ще з 2010 року діє Закон «Про державно-приватне партнерство», однак мало хто про це чув та знає, – відзначив В’ячеслав Геращенко.
Найбільшої ефективності проекти PPPдозволяють досягати у сфері енергетики. І в Україні є приклад коли завдяки приватно-публічному партнерству було вирішено питання теплопостачання цілого містечка. Так, у місті Малин, що на Житомирщині, за кошти приватної структури вдалося збудувати котельню, що працює на альтернативному паливі. Інвестор отримав право власності на 50 років, а місцеві жителі – надвигідний фіксований тариф. Розподіл ризиків та вигод було зафіксовано у контракті.
Ще одним інструментом ефективного розвитку територій бізнес-тренери називають «систему кластерів».
– У світі існують «аномальні економічні зони», коли на одній території концентрується багато компаній певного бізнес-напрямку. І попри шалену конкуренцію їм усім вдається досягати аномально високих результатів, – констатує керівник проектів Києво-Могилянської бізнес-школи Віктор Оксенюк. – Компанія, що працює у бізнесовому скупченні, автоматично випереджає свого конкурента-одинака. Адже наслідками територіального концентрування бізнесу є насамперед кращі клієнти і фахівці, сильніше лобіювання, більша капіталізація.
На думку експертів, подібні зони можна створювати і штучно. Однак для цього потрібні правильні підходи та знання. Умовами «народження» кластерів можуть бути історичні передумови, великі потреби у послузі чи товарі, природні ресурси, рішення громади, або ж просто випадковість. Деякі з цих передумов, на думку експертів, є на Чигиринщині, тож «система кластерів» може бути успішно застосована. Наостанок зустрічі експерти заявили, що готові допомагати та спрямовувати громаду Чигиринщини у її рішенні розвивати територію району…
– Це просто казка! За такий маленький період часу отримати стільки корисної інформації. Дуже радий, що потрапив на цю зустріч, – поділився враженнями по завершенню сесії чигиринець Олександр Лень. – Саме працюю над тим щоб створити і розвинути власний бізнес. І сьогодні, здається, отримав не лише хорошу мотивацію, а й цікаві ідеї.