ДНК зможуть використовувати як біологічної «флешки»
- 22-02-2015, 15:30
- У світі / Hi-Tech
- опублікував Віктор Мельник
- 0
- 1613
Вчені з Швейцарської вищої технічної школи Цюріха запропонували спосіб зберігання даних на ДНК протягом мільйонів років. Про це пишуть Новини ІТ.
Всього одного грама ДНК вистачить для запису колосального обсягу інформації в 455 ексабайт. При цьому як носій вона неймовірно надійна - ДНК успішно витягли і розшифрували з кісток коня віком близько 700 тисяч років. Правда, для збереження біологічного носія інформації необхідні деякі специфічні умови.
Вчені кодували інформацію в ДНК простим методом: аденін (А) і цитозин (С) сприймаються як 0, а гуанін (G) і тимін (T) - як 1. Щоб фізичне пошкодження ДНК не призвело до втрати інформації, був застосований код Ріда-Соломона, коли надлишкові блоки інформації створюються для потенційного відновлення даних.
Щоб відтворити умови консервації ДНК в скам'янілостях, ДНК захистили від зовнішнього середовища за допомогою мікроскопічних кульок діоксиду кремнію. Для перевірки своєї технології вчені записали на ДНК два текстових документа розміром 83 кілобайт і тримали їх тиждень при різних температурах, імітуючи процес старіння.
Як показав експеримент, при температурі близько 10 ° C дані можуть зберігатися близько двох тисяч років, а при -18 ° C ДНК здатна зберігати інформацію кілька мільйонів років. Однак при нинішньому рівні розвитку технологій такий спосіб зберігання поки залишається занадто дорогим - на кодування і запис 83 КБ тексту витратили 1500 доларів.