Холодноярець пройшов Майдан і потрапив у АТО з позивним «Гайдамака»

Андрій Коновал, позивний

Він не любить сепаратистів за те, що ті спаплюжили стрічку Георгіївського хреста, яким був нагороджений його прапрадід…

23-річного бійця з Кам’янщини Андрія Коновала з часів Майдану в Києві вже ніхто з друзів не кличе інакше, аніж «Гайдамака». Проте коли у Щасті на Луганщині під час ворожого обстрілу осколки снарядів «Града» зрешетили працівницю місцевої електростанції, її врятував, надавши першу медичну допомогу, саме Коновал, пише Козацький край.

Тоді й згадали побратими, що з давніх часів Андрієве прізвище в українців означало: коновалами називали знахарів, які не маючи спеціальної медичної освіти, вміли прекрасно лікувати коней, корів, а як доведеться – то й людей…

Хлопець, який виріс у Холодному Яру, буквально всотував у себе історію легендарного краю. Його рідний Жаботин був одним із центрів Коліївщини, а згодом – дрібніших повстань проти поневолювачів українського народу. 1878 року черкаський повітовий справник повідомляв у своєму рапорті начальству, що селяни Жаботина А.Посипайко та троє його друзів внадилися до Холодного Яру: « … відлучаються дуже часто з місця проживання в Чигиринський повіт і після повернення підмовляють місцевих селян домагатися розподілу землі без сплати викупу, агітують до виступу проти влади».

У списках «Вільного козацтва», сформованого 1917 року для боротьби проти німецьких та російсько-більшовицьких військ, знаходимо ім’я Тодося Посипайка та ще півсотні жителів Жаботина. Того ж, 1917 року з німецького фронту повертається у рідне село поручик 76-го піхотного Кубанського полку Афанасій Посипайко – і так само як інший Посипайко за пів століття до цього – вирушає до Холодного Яру, воювати проти московської навали більшовиків. Енкаведисти схопили його тільки у 1937 році – кажуть, вийшов з лісу до рідного села в день, коли хоронили його матір… Відтоді холодноярський повстанець Афанасій Іванович Посипайко щез навіки – сімейні перекази говорять, що його розстріляли того ж 1937 року в застінках Лук’янівської тюрми Києва.

Минуло майже століття, і нащадок роду Посипайків, праправнук Афанасія Посипайка Андрій Коновал 2011 року став козаком «Вільного козацтва Холодного Яру», а пізніше одним із перших вирушив на столичний Майдан вершити Революцію Гідності, одним з останніх його залишив і восени 2014-го року вирушив на Схід воювати проти московських загарбників – так само, як прапрадід проти них воював…

Андрій приїхав до Києва 3 грудня 2013 року – четвертого дня після кривавого побиття «Беркутом» беззбройних студентів, що стало точкою кипіння для Майдану. Першу ніч холодноярець разом зі «свободівцями» був у захопленій мітингувальниками будівлі КМДА, потім подався до 4-ї сотні – так званого «Козацького редуту», чия барикада височіла біля стін Головпоштамту. 11 грудня вже брав участь у сутичках з міліцією, яка намагалася штурмувати повсталий Майдан…

– Тоді я ще вірив, що можна піти за якоюсь із партій, – розповідає «Гайдамака». – Бачив на власні очі, як Кличко голіруч на барикаді розкидає солдатів-«вевешників», які пішли на штурм. Думав, що може бути толк з його «Удару», але потім так і не помітив, щоб це була справжня партія з багатьох потужних особистостей… Бачив у роботі затятих хлопців зі «Свободи», які з дерев’яними щитами йшли проти куль – але це був подвиг цих окремо взятих хлопців, а не партії, до якої вони належали… Зрозумів, що я влаштований так само, як мій прапрадід-холодноярець – я вірю в ідею, вірю в Україну і ладний загинути за неї, але не вірю партіям і політикам… Вірю справжнім патріотам! Я, до речі, був знайомий з вірменином Сергієм Нігояном і білорусом Михайлом Жизнєвським – першими з Небесної сотні, хто загинув на Майдані. Для мене іноземець, який стає на захист України, значить більше, аніж українець, який говорить про любов до Вітчизни, а сам її зраджує…

У лютому, коли на Майдан масово поперли «Беркут» і «тітушки», Андрій бився на барикадах – метав «коктейлі Молотова» у бронетранспортер, вступав у рукопашну… У ЗМІ того часу проскакувало фото, де холодноярський «Гайдамака» веде поруч з собою особисто полоненого ним солдата внутрішніх військ.

– Взяв його у полон в Українському домі на Європейській площі, – розказує Андрій. – Солдат сидів з гранатою у руці і дивився перед собою безтямними очима. Шкода його стало – ми з ним майже однолітки. Перевдіг його у цивільне, щоб на Майдані не «порвали» – і відвів у штаб, який був тоді у «Профспілках»…

Невдовзі той самий Будинок профспілок згорів дотла, а Андрієві довелося витягувати з нього тіла загиблих.

– Я не з гидливих, – згадує «Гайдамака», – обпалених трупів не боявся. Виносив їх з будівлі, яка от-от могла обвалитися. Особливо багато загиблих було на верхніх поверхах, звідки починалася пожежа. Не знаю, задихнулися вони в диму, чи були вбиті під час штурму спецназівцями, який був проведений з даху будівлі…А 18 лютого мало не загинув сам – у районі станції метро «Арсенальна», де людей просто почали масово відстрілювати… Заскочив у під’їзд якогось будинку і через вікно бачив, як на вулиці буквально розтоптують усіх без розбору. «Беркут» тільки збивав людей з ніг, а слідом за ним ішли «ті тушки», які дострілювали, добивали палицями або ногами… З будинку вискочив через вікно у внутрішній двір, перескочив через тин якогось підприємства і дворами зміг пробратися назад на Майдан.

Поручик Афанасій Посипайко. Фото часів Першої світовоїЗалишався на Майдані аж до перших днів серпня, а потім разом із ще п’ятьма товаришами з 4-ї сотні на запрошення Олега Островського приїхав до Холодного Яру. Там, у вишкільному таборі у яру серед лісу, козаки три тижні вдихали п’янке повітря легендарної місцини, вправлялися у стрільбі, повзали по-пластунськи, рили траншеї… У вересні разом з побратимами «Добрим» і «Шведом» з Дніпропетровщини, «Самураєм» з Київщини і «Нагаєм» з Вінничини «Гайдамака» вирушив з Холодного Яру на фронт – добровольцями у батальйон «Айдар». Відтоді й донині козаки несуть службу у підрозділі «Холодний Яр», підпорядкованому цьому батальйону – охороняють ТЕС у Щасті на Луганщині.

Андрій завжди носив на Майдані, а тепер носить у зоні АТО як оберіг у кишені на грудях фотокартку часів Першої світової – свого прапрадіда-героя, у мундирі з орденами й медалями, серед яких добре видно Георгіївського хреста. Боєць каже, що сепаратистів не простить не тільки за те, що вони намагаються розколоти Україну, а й за те, що вони спаплюжили Георгіївську стрічку дідового ордена.

Колись мине і ця війна, а нащадка поручика Посипайка, котрий за паспортом Коновал, рідний Жаботин, Холодний Яр і Україна знатимуть вже як Гайдамаку, яких у Холодному Яру в усі часи було чимало…

Поручик Афанасій Посипайко. Фото часів Першої світової

 

ІНШІ НОВИНИ

Коментарі

Додати коментарій
Ваше ім'я:
Ваш E-Mail:

Питання:
Відповідь:
Введіть код:
НАЙПОПУЛЯРНІШЕ / ЩО КОМЕНТУЮТЬ
  1. Замовив убивство товариша: на Черкащині поліцейські провели спецоперацію, аби врятувати життя 54-річного чоловіка
  2. На Черкащині відкрили Алею пам'яті загиблих воїнів
  3. Аграрії Черкащини залучили 128 млн грн держпідтримки
ОПИТУВАННЯ

Чи треба Україні вступати в НАТО?


 
Співачка Анна Асті, родом з Черкас, стала громадянкою Росії
Співачка Анна Асті, родом з Черкас, стала громадянкою Росії
Артистка Анна Asti з Черкас, справжнє ім'я якої Ганна Дзюба, отримала російський паспорт.     Читати далі
Литовський рок-музикант переспівав популярний хіт, аби зібрати кошти для України
Литовський рок-музикант переспівав популярний хіт, аби зібрати кошти для України
Відомий рок-музикант Андрюс Момантовас виконав хіт Laužo šviesa українською. Читати далі
Італійська група Maneskin випустила хіт, що висміює Путіна (відео)
Італійська група Maneskin випустила хіт, що висміює Путіна (відео)
До Путіна часто звертаються різні публічні особистості, які намагаються привселюдно висміяти діяльність російського лідера та Читати далі
Суспільне оголосило імена 10 фіналістів Нацвідбору "Євробачення-2023"
Суспільне оголосило імена 10 фіналістів Нацвідбору
Суспільний мовник продовжує свою роботу у підготовці до Національного відбору на "Євробачення-2023". Тому вже оголосили список Читати далі
Всі новини шоу-бізнесу
КУРЙОЗИ