Що означає назва міста Черкаси?

місто ЧеркасиНа сьогоднішній день існують такі основні версії:

Згідно етимологічному словнику російської мови Макса Фасмера, назва міста походить не обов'язково від черкеських поселень; місто може бути названий по місцевим руським, які вперше проникли в Черкаські гори (Кавказ) (але не від самого слова «Кавказ»).

Старі історики (зокрема, В. Н. Татищев і О. І. Ригельман) дотримуються версії про те, що назва походить від черкесов - одного з екзоетнонімов народів Кавказу і особливо представників адигських народів, які, на думку В. Н. Татіщева, склали п’ятигорські хоругви Речі Посполитої, отримали землі і влилися в польську шляхту, що наслідували в одязі своїх господарів селян цих шляхтичів теж стали називати черкасами. Згодом, коли Стефан Баторій розселив «москвітян» (севрюків і великоросів), «волохів» (жителів Дунайських князівств, включаючи русинів) і «тих з наших підданих, кого Ми (колишні королі Речі Посполитої) страчувати хотіли» як реєстрових козаків навколо міста Черкаси, за назвою міста та Черкаського полку стали називати козаків.

Більш оригінальна версія, яку можна підлаштувати під теорії походження міста в домонгольський період - від осетинського зооетноніма черкасогі - орли. Це потім дало початок таким окремим етноніми, як черкаси і касоги.

Від тюркізмів виходить черкаський краєзнавець А. П. Знойко, який стверджує, що назва походить від чири киши або чири киси (залежно від діалекту), що означає люди сили або люди армії. Це визначення повністю доводить ідеї тюрксько-слов'янського єднання в боротьбі проти половців в домонгольський період. Оскільки слов’яни, жителі Київської Русі, під час боротьби проти половців часто об’єднувалися з тюрками-черкасами, які селилися в Подніпров’ї – на території, прилеглій до нинішньої Черкащини.

Г. В. Вернадський припустив, що ще задовго до появи відомого за літописами міста Черкаси, поселення на цьому місці з тією ж назвою було ще в XI столітті, коли могла бути реальна міграція з Кавказу в околиці Черкас, і називалося Черкасами від Чахар Каз - «чотири клану Каз». Але сучасні дослідження показали, що у козаків італійських колоній виявилися не черкеські, як думав Вернадський, а вірменські імена - тоді нащадки тісно пов'язаних з росіянами і хазарами, в тому числі, мабуть, і звичаями догляду в козаки «наших поганих» - половців - перейшли з Церкви Сходу в вірмено-григорианскую віру.

Стало зрозуміло, чому самі козаки завжди заперечували існування яких би то не було каз або черкасів як своїх предків, і розповідали, що першими козаками були хазарін Семен і його товариші-хазари «з Польщі» (тоді Правобережна Україна - була в складі Польщі, або малися на увазі поляки-русь, перейменовані сучасними істориками в «полян»). (А. І. Ригельман. Розповідь козаків про себе).

Додамо, що в жодних доступних історичних джерелах «черкасами» або «черкесами» українців не називали. Зате так іменували себе сусідні народи – росіяни (згідно з царськими грамотами 17 ст.) і татари (за словами Плано де Карпіні, італійського посла 13 ст.).

Теми: Черкаси
ІНШІ НОВИНИ

Коментарі

Додати коментарій
Ваше ім'я:
Ваш E-Mail:

Питання:
Відповідь:
Введіть код:
НАЙПОПУЛЯРНІШЕ / ЩО КОМЕНТУЮТЬ
  1. Зі Сміли передали автівку на потреби військових (фото)
  2. На фронті героїчно загинув черкасець Андрій Туренко
  3. «Русскій мір», «побєдобєсіє», «рашизм». За які ідеології Кремль воює в Україні?
  4. Вранці в Умані спрацювала ППО – Плетньова
  5. Більше сотні об’єктів постраждали на Уманщині від початку широкомасштабної війни з росією
  6. Правоохоронці Черкащини задокументували понад 17 правопорушень на блокпостах
  7. У Нью-Йорку хлопець із написом «Черкаси» на плакаті вийшов на підтримку України (фото)
  8. У Христинівці взято під варту грабіжника
  9. Захищаючи Україну від ворога, загинули ще шестеро жителів Черкащини (фото)
  10. У Черкасах, Звенигородці та Каневі затримали ворожих пропагандистів (фото)
ОПИТУВАННЯ

Чи треба Україні вступати в НАТО?


 
Українські зірки виступили перед військовослужбовцями в Золотоноші (фото)
Українські зірки виступили перед військовослужбовцями в Золотоноші (фото)
Сьогодні до Золотоноші завітали улюбленці публіки, зірки телешоу «Квартал – 95» Євген Кошовий та Олександр Читати далі
Маша Єфросиніна розповіла про ставлення до Івана Дорна та LOBODA
Маша Єфросиніна розповіла про ставлення до Івана Дорна та LOBODA
Українська ведуча Маша Єфросиніна в інтерв'ю "Радіо НВ" розповіла, як ставиться до українських артистів Івана Дорна та LOBODA, Читати далі
Scorpions змінили пісню Wind of Change на підтримку України (відео)
Scorpions змінили пісню Wind of Change на підтримку України (відео)
Німецька рок-група Scorpions змінила слова, присвячені Москві, в одному зі своїх головних хітів Wind of Change («Вітер Читати далі
У ВР просять Зеленського позбавити почесних звань України артистів, які підтримують агресію РФ
У ВР просять Зеленського позбавити почесних звань України артистів, які підтримують агресію РФ
Парламентський комітет з питань гуманітарної та інформаційної політики звернувся до президента Володимира Зеленського позбавити Читати далі
Всі новини шоу-бізнесу
КУРЙОЗИ