Харчових отруєнь у Черкасах побільшало на третину
- 23-04-2015, 20:11
- Черкаси та область / Суспільство
- опублікував Віктор Мельник
- 0
- 1011
Відколи на перевірки санстанції наклали табу, у місті розгулялись гострі кишкові інфекції.
Черкасці залишились сам на сам із неякісними харчами. Відколи на перевірки санстанції наклали табу, у місті розгулялись гострі кишкові інфекції. Майже на третину, кажуть у СЕС. Такою статистикою тамтешні спеціалісти занепокоєні. Втім, кажуть, допомогти не в силі. Тож покупцям радять покладатися лише на свою пильність. Чи й зовсім – на сумлінність виробника, інформує vikka.
Катерина, жителька м. Черкаси: "З надзвичайно високою температурою. З неймовірним отруєнням. Обезводненням і обезсиленням".
Купівля мексиканської шаурми у одному із супермаркетів міста для Катерини ледь не скінчилася лікарнею. Вони з чоловіком і сестрою чотири дні боролися з отруєнням. Недуга влетіла їм у чималу копійку.
Катерина, жителька м. Черкаси: "Приблизно тисяча гривень – це ми удвох з чоловіком. Сестричка ще більше. Бо, коли вона потрапила у лікарню, там вже були інші ціни, інші суми. І крапельниці, і уколи. І це десь п’ять днів лікування".
Отруєння харчами – випадки у Черкасах непоодинокі. Втім, вплинути на невтішну статистику нікому. У санстанції перед безсовісними виробниками безсилі. Усе – через мораторій на перевірки підприємств. Ті діють по всій країні.
Ольга Савенко, в. о. головного санітарного лікаря м. Черкаси: "Ніяким чином ми не можемо їх перевіряти. І якість продукції фактично залежить від добросовісності того чи іншого виробника".
На совість виробника та на власну пильність радять покладатися медики при купівлі продуктів. Втім, така метода, показує практика, не надто ефективна. З початку року в Україні зафіксовано більше двох десятків спалахів гострої кишкової інфекції.
Ольга Савенко, в. о. головного санітарного лікаря у м. Черкаси: "Але вже з першого квітня зареєстровано ще 6 спалахів. Вони пов’язані з об’єктами громадського харчування, з перебуванням і вихованням дітей у дошкільних навчальних закладах".
Як вберегтися від підступної їжі, лікарі не знають і самі. Скарг від населення не приймають. Бо не уповноважені. Лише Кабмін. Катерина каже: тут до місцевих не зверталась, бо марудна справа. А до столиці їхати – то взагалі. Катерина, жителька м. Черкаси: "Я розумію, що потрібен чек, а рештки тієї їжі потрібно віднести на експертизу. Куди, кому? Через скільки часу я отримаю результати?"
Відділи з фаст-фудом, вирішує дівчина, просто обходитиме стороною.