Віталій Коваль – про люстрацію в органах виконавчої влади
- 13-05-2015, 12:33
- Черкаси та область / Суспільство
- опублікував Сергій Корнелюк
- 0
- 907
Минулого року 16 жовтня був підписаний Закон України «Про очищення влади». Він стосується декількох категорій осіб: зокрема тих, які понад рік працювали у період керівництва В. Януковича (з 25.02 2010 до 22.02.2014). Також сюди зараховують осіб, які залишалися при владі з 21.11.2013 до 22.02.2014 – у період Революції Гідності, та за власним бажанням не пішли у відставку. Це стосується й керівників партійних структур, зокрема, Комуністичної партії, які мають відношення до служби в КДБ у часи Радянського Союзу.
За словами заступника голови – керівника апарату облдержадміністрації Віталія Коваля, цим Законом або рішенням суду встановлена заборона обіймати певні посади в органах державної влади та органах місцевого самоврядування, зокрема у 2-х випадках: на 10 років (на підставі заяви) та на 5 років – за рішенням суду.
– З метою проведення процедури очищення в області, видано відповідне розпорядження голови ОДА Юрія Ткаченка, оскільки відповідальним за це є керівник органу виконавчої влади, – пояснює Віталій Коваль. – До березня цю процедуру пройшли очільники місцевих державних адміністрацій: голови обласної та районних державних адміністрацій. Втім, оскільки голови РДА на Черкащині перепризначені в період грудня-лютого, то фактично до них цей закон не застосовувався, адже в той період вони не працювали. З березня до кінця травня проходять очищення заступники голів і керівники структурних підрозділів облдержадміністрації. З червня до жовтня – заступники керівників структурних підрозділів облдержадміністрації та начальники відділів апарату ОДА, керівники відділів та управлінь в районах. Відповідно держслужбовці нижчого рівня в органах місцевого самоврядування проходять таку ж процедуру з червня цього року до грудня наступного, оскільки їх велика кількість.
За прогнозом Віталія Коваля, в результаті проведення встановлених законодавчих засад серед керівництва місцевих адміністрацій та структурних підрозділів відсоток звільнених буде невисоким, оскільки практично всі нинішні керівники призначені вже після того, як перемогла Революція Гідності і в період правління Віктора Януковича вони не обіймали посади в органах державної влади.
Віталій Володимирович також поінформував про подальший механізм реалізації Закону. Тож, після того, як видане відповідне розпорядження, у 10-денний термін посадова особа, якої стосується механізм очищення, повинна подати заяву або про застосування заборон обіймати посаду, або незастосування таких заборон. Якщо ж у 10-денний термін особа такої заяви не подає, протягом 3-х днів керівник органу повинен таку особу звільнити зі займаної посади. Крім заяви, слід також надати копію паспорту, ідентифікаційний код і декларацію про доходи за попередній рік. Далі ці відомості направляються до Міністерства юстиції і до органів податкової служби, де перевіряють достовірність даних, і надсилають офіційне повідомлення особі про усунення недоліків або недостовірність даних. Після цього особа повинна протягом 15 діб від моменту отримання відповіді надати пояснення щодо виникнення таких неточностей.
Віталій Коваль наголошує: «Закон «Про очищення влади» насправді є дуже необхідним. Адже, якщо ми хочемо побудувати державну владу за новими принципами, маємо залучити службовців, які не працюватимуть за старими схемами і в старий спосіб. Переконаний, такий підхід у подальшому обов’язково призведе до позитивних результатів».