Черкаський район презентуватиме модель з дев’яти об’єднаних територіальних громад
- 17-05-2015, 12:40
- Черкаси та область / Суспільство
- опублікував Сергій Корнелюк
- 0
- 961
Учасники робочої групи з питань сприяння добровільному об’єднанню територіальних громад сьогодні ухвалили за основу модель формування на території району 9 громад з центрами у Білозір’ї, Мошнах, Вергунах, Руській Поляні, Софіївці, Степанках, Худяках, Червоній Слободі та Яснозір’ї.
Про це «Новини Черкас» дізналися в Черкаській РДА.
– За умови об’єднання територіальних громад дохідна частина їхніх бюджетів отримає в загальному 168,8 мільйонів гривень фінансового ресурсу. Це вихід на прямі міжбюджетні відносини з державним бюджетом без посередництва району та області, – наголосив перший заступник голови державної адміністрації Сергій Степанюк. – Відтак громади матимуть змогу самостійно вирішувати доцільність утримання існуючої мережі бюджетних установ та їх штатної чисельності, а вивільнені кошти можуть бути спрямовані на розвиток населених пунктів.
Вже вивчають питання об’єднання в Червонослобідську територіальну громаду представники місцевого самоврядування та громадськість Червоної Слободи та Лесьок.
– Ми не стали чекати, коли пройдуть зміни і наше законодавство стане досконалим. Червона Слобода – це самодостатній населений пункт. Маємо доходи. Проте через трирівневу систему фінансування ми не можемо сповна реалізувати всі проекти по розвитку нашої громади, – зауважив сільський голова Микола Котко. – Коли будуть напряму надходити кошти базової дотації, медичної, освітньої субвенції від держави, це значно спростить цю систему. Відтак, відкинувши всі амбіції, ми вже зустрічалися з сільським головою в Леськах, аби разом вивчити, що ми отримаємо від об’єднання. Приміром, у Леськах вже кілька років поспіль не можуть добудувати дитячий садок, проте об’єднаній громаді це буде зробити простіше. Разом з тим, нам потрібно буде збудувати нове приміщення під сільську раду, бо наявне сьогодні у Червоній Слободі не відповідає вимогам і потребам громади. Сьогодні варто думати про те, як людям надати якісні послуги, як їм допомогти.
Перспективний план розвитку свого населеного пункту вже готові представити у Білозір’ї.
– Робоча група по вивченню питання об’єднання територіальних громад при сільській раді створена у квітні. Наразі розробляємо статут нашої громади, – зазначає сільський голова Володимир Міцук.
Принциповою позицією при об’єднанні територіальних громад має бути відкритість, звернув увагу сільський голова Андрій Шапран.
– Сьогодні головне завдання полягає не в тому, щоб за будь-яку ціну встигнути розробити перспективні плани до якоїсь конкретної дати, а в тому, щоб реформа була правильно сприйнята тими, заради кого вона робиться, тобто жителями наших населених пунктів, – зазначив він, запропонувавши прийняти презентовану модель за основу, а протягом двох тижнів провести сесії сільських рад, для напрацювання пропозицій.
18 травня опрацьована модель буде презентована на засіданні регіональної робочої групи в облдержадміністрації.
Громади району отримають більше повноважень і додатковий фінансовий ресурс
Днями відбулося засідання робочої групи з підтримки та впровадження добровільного об’єднання територіальних громад Черкаського району, на якому презентували карти та паспорти нових територіальних громад.
Обговорення проекту перспективного плану у районі триває вже протягом місяця.
– Підходи до формування громад не були суто географічними. Тут прораховані всі фактори, щоб передбачити можливі сценарії їх розвитку, – наголосив перший заступник голови державної адміністрації Сергій Степанюк.
Нагадаємо, відповідно до концепції реформування, до місцевих бюджетів нараховуватиметься 60% податку на доходи громадян, 100% земельного податку, ставки якого на своїй території кожна рада встановлює самостійно. Також 100% податку на прибуток та єдиного податку. Об’єднані громади отримають медичну та освітню державні субвенції, право розпоряджатися землями та інше
– Реформа передбачає зменшення кількості громад шляхом їх укрупнення, а також передачі максимальної кількості повноважень на місця, наділення громад більшими ресурсами. Об’єднуватися чи ні – справа добровільна, проте ігноруючи цей процес зараз, вже з 1 січня 2016 року ці громади можуть отримати досить мало шансів для перспективного розвитку, – резюмував очільник району Костянтин Омаргалієв.
Назавтра заплановане обговорення проекту добровільного об’єднання громад на розширеній нараді з сільськими, селищним головами.