Тваринництво Шполянського району: плюси та мінуси галузі
- 19-07-2015, 17:00
- Черкаси та область / Аналітика
- опублікував Тетяна Стеценко
- 0
- 1477
Закінчилося перше півріччя 2015 року. Настав час підбиття підсумків в тваринницькій галузі району. Станом на перше липня кількість поголів’я великої рогатої худоби (ВРХ) становить 5538 голів, в тому числі корів 2475 голів. В порівнянні з минулим роком поголів’я ВРХ зросло на 66, а корів — на 78 голів, або в відсотках це становить відповідно 101,2 та 103,3%.
Молочна галузь попри негативним прогнозам скептиків, які пророкували, що економічні умови нинішнього року змусять господарства скорочувати поголів’я, не справдилися. Поголів’я худоби, в порівнянні з станом на перше січня 2015 року, в першому півріччі зросло на 184 голови, а корів на 27 голів.
Але, коли в господарствах зроблено крок вперед для нарощування поголів’я, то в селянських дворах чисельність ВРХ скоротилася в порівнянні з початком року на 33 голови, а корів — на 19 і становить відповідно 3833 та 2695 голів.
Найбільший вплив на скорочення поголів’я ВРХ і в тому числі корів зробила нестабільність цінової політики. Селян змушують заготівельники реалізувати свою продукцію навіть нижче собівартості. Тому в когось вривається терпець і вони, махнувши рукою, продають свою годувальницю.
Щодо свинарства, то галузь, якщо можна визначити стан в кількох словах, балансувала на межі плюсу і мінусу. Щоб вийти на рівень минулого року не вистачило 26 свиней. Галузь скороспіла і таке скорочення свідчить, що збільшення поголів’я може відбутися вже в другому півріччі, але при умові сприятливої цінової політики. Зараз в господарствах утримується 3134 голови або збільшено, в порівнянні з початком минулого року на 25 поросят. Кількість невелика, але вона свідчить про можливості швидкого нарощування поголів’я.
Галузь вівчарства вже протягом кількох останніх років відзначається стабільністю. Поголів’я знаходиться майже на одному рівні. І це в умовах, коли господарствам практично нікуди збувати продукцію вівчарства. Вовна роками лежить на складах. Проте, незважаючи на всі труднощі отара району найчисельніша в області. А коли врахувати кількість поголів’я в населення, то загальна кількість овець збільшиться більш як в два рази. В господарствах району зараз нараховується 1077 овець, а населення утримує 1775 голів, що більше проти наявного поголів’я на перше січня 2015 року на 292 голови.
Аналіз продуктивність тваринництва, незважаючи на коливання чисельності поголів’я, зростала в усіх галузях. Так, з початку року виробництво м’яса зросло, в порівнянні з минулим роком, на 433 тонни, або на 132,5 відсотка і досягло 1770 тонн.
Зріс і валовий надій молока. Прибавка становить 971 тонну, що на 117,3 відсотка до минулого року. Всього надоєно 6596 тонн молока.
Такої прибавки не було, коли б в господарствах не шукали шляхи підвищення продуктивності худоби. В середньому по району надій на корову досяг 2787 кілограмів, або продуктивність молочниць зросла проти минулого року більше, ніж на 264 кілограми. За визнанням фахівців, в нинішньому році є всі можливості надоїти від кожної корови приблизно 5,2-5,5 тисячі кілограмів.
Варто відзначити й той факт, що кількість господарств, які мають молочно-товарноферми не зменшується. А коли врахувати, що СТОВ «Іскрене» і СТОВ «Агрофірма «Вись» розпочали реконструкції приміщень молочно-товарних ферм, то варто сподіватися на збільшення не лише поголів’я чи робочих місць, а й нарощування валового виробництва молока. Правда, щоб зростала продуктивність названих складових недостатньо.
Фахівці зоотехнічної справи стверджують, що щороку необхідно вводити в основне стадо не менше 25-30% первісток в розрахунку на 100 корів. Фактично зараз на 100 корів введено 12 первісток, або на 3 голови менше до минулого року. Зменшено осіменіння телиць. А якраз ці фактори можуть в майбутньому вплинути на продуктивність.
Виробництвом молока в районі займаються 15 господарств. Збільшили виробництво молока, в порівнянні до минулого року, 13 ферм. Найбільшу прибавку до минулого року мають СПОП «Відродження», СТОВ «Іскрене», СТОВ «ЛНЗ-Агро», СТОВ «Агроспілка», ФГ «Софія-В» та фермерське господарство «Ольвія».
Зменшення молока допустили лише 2 господарства ТОВ «Агро-Шанс» — 81,4 та ФГ «Годлевський.
В цілому по району виробництво молока збільшено проти минулого року на 117,3 відсотка.
Населення віддає перевагу птиці
В першому півріччі у індивідуальних дворах населення помітно зросло поголів’я овець та птиці. Якщо на перше січня 2015 року в кількість птиці ледь перевищувало 100 тисяч голів, то станом на перше липня її кількість зросла більш, як в два рази і становила 229680 голів. Кількість овець зросла на 292 голови і становить 1775 голів.
Поголів’я свиней в населення хоч і скоротилося на 347 голів, але воно незначне, адже загальна кількість становить 9987 голів Як вважається, їх кількість почне зростати з початком видачі зерна за орендовану землю. Хоча тут є певне застереження. В минулому році господарства району реалізували майже дві тисячі поросят, в нинішньому році реалізація скоротилася більш як на 700 голів. Тобто, існує зв’язок між розвитком галузі свинарства в господарствах і наявністю поголів’я в населення. І це може відбитися на кількості свиней в майбутньому.
В цілому розвиток тваринницької галузі в районі можна вважати стабільним і незважаючи на економічні труднощі в державі, є всі підстави стверджувати, що воно розвиватиметься. Про це свідчить той факт, що господарства беруться за реконструкцію тваринницьких ферм.
За інформацією газети "Шполянські вісті"