Вулиці Леніна в Черкасах планують дати дві різні назви
- 20-07-2015, 11:53
- Черкаси та область / Суспільство
- опублікував Сергій Корнелюк
- 0
- 915
Вулицю Леніна в Черкасах планують розділити на дві частини та перейменувати одну з них на Небесної Сотні, іншу – Святомакаріївську. Таким було лютневе рішення членів топонімічної комісії. Утім, остаточне слово в питанні зміни назви за громадськістю та місцевими обранцями. А поки ж виконком погодив відповідний проект рішення, який пізніше винесуть на сесію.
За словами голови топонімічної комісії, заступника міського голови Олександра Ільченка, із проханням про поділ Леніна до них уже звертались депутати міської та обласної рад. Каже: на честь Небесної Сотні назвуть частину вулиці від її початку (у бік РАЦСу) й до Ільїна, іншу ж, що у бік скверу, хочуть назвати в пам’ять про православного святого – Макарія. Його служителі церкви нині називають покровителем Черкас та всієї області. У 17-ому столітті був настоятелем Канівського монастиря. За переказами, у вересні 1678 року місто Канів і монастир були розорені дотла, самого ж архімандрита стратили турки за відмову видати їм монастирські скарби.
– Через 10 років після того, як святого Макарія обезголовили, його мощі були перевезені в монастир до Переяслава. У роки війни, в 1942 році, люди, усвідомлюючи, що німці могли знищити їх, пустили мощі святого Макарія по Дніпру й зупинилися вони біля Черкас поблизу того місця, де зараз стоїть Пагорб Слави, – розповів під час засідання виконавчого комітету присутній отець Анатолій. – Тоді жителі віднесли їх у собор, який зараз розміщений на вулиці Благовісній. Там вони пробули до 2003 року. А з того часу мощі святого Макарія зберігаються у Свято-Михайлівському соборі. Відтоді ми й лобіюємо питання про зміну назви Леніна на честь цього святого.
Утім, поділ Леніна на дві частини до вподоби не всім. Так, під час обговорення проекту рішення член виконавчого комітету на громадських засадах Олексій Романов від імені Координаційної Ради Сил Майдану категорично виступив проти цього.
– Це наша принципова позиція, – зауважив він. – Ми свідомі того, що це наша історія, без якої, як кажуть, немає майбутнього. Але для нас ці хлопці, які загинули взимку 2013-2014 під час протестів на Майдані, як би це недоречно з точки зору релігії не звучало, такі ж святі. Адже вони боролися проти тодішнього режиму.
Міський голова Черкас Сергій Одарич не розділяє такої категоричності. На його думку, довжина вулиці жодним чином не впливає на значимість тих подій чи осіб, іменем яких вона названа.
Депутат обласної ради Любов Майборода, яка була присутня на обговоренні, додала, що натепер у 15 обласних центрах України вже є вулиця Героїв Небесної Сотні. Черкаси ж опинилися серед тих, де досі не увіковічнили пам’ять загиблих тієї буремної зими шляхом перейменування однієї з вулиць.
Зрештою члени виконавчого комітету погодили проект рішення про розділення Леніна на дві частини та їх перейменування, який буде винесений на сесію. Утім, цьому передуватимуть громадські слухання, які відбудуться 30 липня. На них обговорять зміну назв 45 вулиць, провулків, узвозів міста та навіть парку.