Кандидати обіцяють звітуватися... після виборів
- 11-09-2015, 16:33
- Черкаси та область / Вибори
- опублікував Віктор Мельник
- 0
- 1073
Декларацію відповідальності підписали сьогодні представники різних політичних сил Черкащини. Документ підготували представники громадського руху «Чесно» в межах кампанії «Стеж за грошима».
Основними постулатами декларації стали обіцянки кандидатів до 1-го жовтня оприлюднити на веб-сайті партії декларації про майно, доходи та витрати за минулий рік, а також фінансові звіти про надходження та витрати на виборчу кампанію. У разі ж обрання до міської ради кандидати взяли на себе зобов’язання оприлюднювати декларації щорічно, а окрім того підтримати ухвалення бюджетного регламенту, а також голосувати лише особисто і не прогулювати, тобто відвідувати не менше як (76%) загальної кількості комісій та засідань (нагадаємо, що згідно досліджень руху «Чесно» близько 60% депутатів ЧМР пропустили понад 25% засідань). Інформує власний кореспондент Нової Доби.
– Згідно з опитуванням, проведеним Національним Демократичним Інститутом США, 78% українців не знають, і навіть уявлення не мають, звідки беруться кошти на передвиборчі кампанії, в той же час, 80% наших співгромадян хотіли б знати, звідки приходять ці кошти, - зазначив аналітик кампанії «Сетж за грошима» Сергій Слинько. – Саме для цього ми сьогодні просимо кандидатів у депутати підписати декларації та в подальшому оприлюднювати надходження та витрати на виборчу кампанію. У той же час, звичайні громадяни зможуть завдяки спеціальному мобільному додадатку, фотографувати і відразу відсилати громадським діячам різноманітну політичну рекламу та агітацію, а ми вже будемо підраховувати, чи відповідає реальна вартість зовнішньої реклами та іншої агітаційної продукції тим сумам, які декларують депутати.
Польський досвід державного фінансування партій
Аналітики руху «Чесно» розповіли присутнім також і про польський досвід фінансування політичних партій, який передбачає обов’язкове укладення договорів на послуги по виготовленню та поширенню агітаційної продукції, а волонтерською може бути хіба що робота працівників у штабах. За «приховування» подібних витрат у законодавстві країни-сусідки передбачена серйозна кримінальна відповідальність. Окрім того, у Польщі партії мають три джерела фінансування, адже окрім партійних внесків та фінансування фізичних осіб, партії, що пройшли 3% бар’єр мають ще й державне фінансування на весь період каденції аж до наступних виборів.
– У нас же партії навчилися ховати свої прибутки та витрати краще, ніж сицилійська мафія, – зазначив керівник черкаського осередку КВУ Максим Михлик.
А представник обласного осередку ГО «Опора» Марина Макуха додала, що надзвичайно важко прослідкувати витрати на намети, концерти, поширення агітації та спостерігачів, адже усе це, зазвичай, оплачується не з відкритих виборчих фондів, і витрати на такі заходи можуть перевищувати офіційний фонд у кілька разів.
Відкриті, але... не зараз
Представники різних політичних сил, серед яких були партійці «Черкащан», «УКРОПу», «Партії Вільних Демократів», «Демократичного Альянсу», «Батьківщини», «Блоку Петра Порошенка» декларували кожен свою повну відкритість. А дехто, як Микола Кудрявцев, навіть зауважили, що свої декларації оприлюднюють уже кілька років поспіль. Проте, ні точних сум, ні джерел надходжень коштів ніхто так і не назвав, а від прямих запитань журналістів кандидати вперто ухилялися.
– У нашому списку, який ми оприлюднили на днях, багато заможних, самодостатніх людей, які фінансують самі свої передвиборчі кампанії та допомагають партії, – заявив «батьківщинівець» Роман Діскант, підкресливши, що партія працює системно, а не «від виборів до виборів» і має постійний рекламний бюджет.
Натомість, представники «Блоку Петра Порошенка» заявили, що поки-що агітаційною діяльністю не займаються, а просто «повідомляють, що вони є».