На Шполянщині пересихають колодязі. У відсутності води люди звинувачують місцеве підприємство
- 5-10-2015, 13:34
- Черкаси та область / Головне
- опублікував Віктор Мельник
- 0
- 1060
Селяни на Шполянщині скаржаться на брак води, яка зникає, на їх думку, через діяльність місцевого підприємства. Зокрема, до «Прочерку» звернулися жителі села Терешки, які бояться, щоб їх край не перетворився на пустелю.
– На території району «Лебединський насіннєвий завод» активно розгорнув сільськогосподарську діяльність. Підприємство бере землю в оренду, засіває кукурудзою, соняшником і вирощує насіння. Поле між Шполою і Терешками вони поливають водою зі ставка. Проте літо було сухе і ставок їх водою не міг забезпечити. Наскільки знаю, підприємці пробили нижче ставка свердловини і почали наповнювати його артезіанською водою. А коли вона прогрівалася, забирали воду на поле, – розповідає в коментарі виданню житель Терешок Іван Тарануха, пише Прочерк.
Іван Григорович колись навчався у Шевченківському меліоративному технікумі і каже, що розуміється на зрошуванні. Тож виступає категорично проти зрошування полів водою зі свердловини.
– Коли у селі були збори, то я питав, чий ставок. Представники підприємства відповіли мені, що все їхнє. Я дивувався, нащо ж артезіанською водою поливаєте поле? А що ж людям пити? Адже якщо свердловина пробивається на глибину 150 метрів і звідти береться вода, то, відповідно, джерела не мають підпитки і вода поступового тікає. От і зникає у нас вода в колодязях. І за такою ж системою хочуть робити ще ставок по інший бік села. Там було в нас джерело, до якого люди їздили води набирати. Його розкопали і робитимуть ставок, а потім свердловини, щоб була зрошувальна система. Виходить, з нас хочуть зробити пустелю? – обурюється селянин.
При цьому, Іван Григорович визнає, що нині засуха скрізь, однак наголошує, що такі дії представників заводу лише погіршують ситуацію.
– Вже не перший рік так поливають поля власники підприємства. Знаю, що ті, хто живуть ближче до поля, на окраїні села, вже попід хатами шукають воду, бо в них у колодязях немає. На підприємстві селянам казали, що фахівці-екологи дали їм добро на використання води. Але ж чим думали ті екологи? Про свою проблему ми повідомляли і районну владу, та відповіді не було, – розповів Іван Тарануха.
Начальник управління агропромислового розвитку Шполянської РДА Володимир Коваль у коментарі виданню повідомив, що дійсно влада отримувала скарги від селян. Проте підприємство має всі необхідні дозволи на спецводокористування, згідно яких підприємство має право брати зі ставка воду.
– А рівень води у криницях впав у всьому районі. І в Водяному, і в Матусові є скарги, – зазначив Володимир Григорович. – Що ж до свердловин, про які кажуть селяни, то наскільки мені відомо, ніяких свердловин ніхто не робив. А вода в ставку наповнювалася природнім шляхом.
Про те, що їх система зрошування не передбачає наявність свердловин, говорять і на підприємстві.
– Частину полів між Шполою та Терешками для вирощення сільськогосподарських культур орендує СТОВ «МАЯК-Агро» (складова ЛНЗ). Для забезпечення європейських стандартів якості на частині орендованих нами полів використовуються новітні системи зрошування, які не передбачають використання свердловин. Адже це призводить до засолення ґрунту і негативно впливає на його родючість, – розповів в коментарі «Прочерку» директор СТОВ «МАЯК-Агро» Михайло Богач. – Наші поливні системи працюють від мінінасосних станцій, які беруть воду із ставка для меліораційного призначення, який використовується для цих цілей вже понад 25 років. На це у нас є всі відповідні дозволи, зокрема, і дозвіл на спецводокористування. Крім того, ми є соціально відповідальною компанією, яка тісно співпрацює з місцевими громадами. І репутація компанії для нас не порожній звук. І ще одне. Дозволю собі нагадати, що ми не «заїжджі гастролери». Ми всі народилися на Шполянщині, живемо тут, тут ростуть наші діти і п’ють воду з тих же криниць.
Про загальне зниження рівня ґрунтових вод через підвищений температурний режим улітку та через дефіцит опадів інформують в обласному гідрометцентрі.
– Упродовж червня-вересня гідрометеорологічною мережею фіксується стабільне зниження рівнів ґрунтових вод, виснаження їх запасів, місцями до повного висихання свердловин та колодязів, – зазначає начальник Черкаського обласного гідрометцентру Віталій Постригань. – У деяких районах області дефіцит опадів досягав 50%.