"Ми тут, аби не пустити далі", – Артем Чех

Артем Чех (справжнє ім'я – Артем Чередник) – сучасний український письменник. Народився у Черкасах. У 2007 році став переможцем другого конкурсу від видавництва «Фоліо» «Міський молодіжний роман». З травня цього року воює в зоні АТО в 9-му мотопіхотному батальоні. Автор книг «Цього ви не знайдете в Яндексі», «94 дні. Євромайдан очима ТСН», «Рожеві сиропи» та ін.Артем Чех (справжнє ім'я – Артем Чередник) – сучасний український письменник. Народився у Черкасах. У 2007 році став переможцем другого конкурсу від видавництва «Фоліо» «Міський молодіжний роман». З травня цього року воює в зоні АТО в 9-му мотопіхотному батальоні. Автор книг «Цього ви не знайдете в Яндексі», «94 дні. Євромайдан очима ТСН», «Рожеві сиропи» та ін.

"Війна – це лернейська гідра з різними обличчями. Для когось вона означає можливість збагатитися, накрисятивши собі армійського барахла чи волонтерського майна, отримавши УБД або чергове підвищення у званні. Хтось інший мужньо тягне мобілізаційну лямку, виконуючи накази й особливо ні про що не замислюючись. Дехто не знаходить собі місця, проклинає перемир'я і тільки й чекає на команду "фас"; їм нічого не потрібно, лише – побільше б ВОГів та "мух". А є такі, що взагалі сумніваються у доцільності свого тутешнього перебування. Вони переважно мовчать, але, розговорившись, відкривають душу й зізнаються – відверто не розуміють, за що йде війна і хто проти кого воює.

Впродовж п'яти місяців служби я стрів стільки людей, скільки не зустрічав за останні п'ять років. Від постійних знайомств, пізнання характерів і доль, від облич та рукостискань у голові все змішалося; люди, немов фігурки апостолів у празькому астрономічному годиннику, пропливають у чорних віконцях, змінюючи одне одного і залишаючи в мені свої сліди та даруючи безцінний творчий матеріал на майбутнє. Військові, лікарі, волонтери. Вже діди і зовсім юні хлопці. Колишні зеки, шахтарі, вчителі, майданівці та регіонали. І серед усіх цих людей лише одиниці мають чітку позицію щодо цієї війни. І ще менше тих, хто може сказати, навіщо вони тут.

Особисто я не довго розмірковував над цим питанням і дав собі швидку й досить банальну відповідь. Виявилося, це зовсім не боляче. Навіщо ми тут? Тому що хтось має тут бути. Перемир'я чи гаряча фаза – справа не в цьому. Ми тут, аби не пустити далі. Не так важливо кого: місцевих трактористів чи спеців з РФ. Вони зі зброєю, а, значить, нічого, крім руйнування, не несуть. І нехай ці території будуть хоч тричі споконвічним Донбасом, вони однаково є і залишатимуться українськими. Тому всі ті, хто тут стоїть, – аватари, безхребетні мобілізовані, вмотивовані бійці, відчайдухи у пошуках втрачених можливостей чи нарвані ділки – всі вони стоять заради того, аби не пропустити. Зупинити, врешті-решт. Хоча, мабуть, багато хто усвідомлює, що далеко не все від нас залежить. А дехто, я впевнений, взагалі нічого не усвідомлює, навіть свого вкладу до цієї справи.

Ця війна дивна. Принаймні, теперішній її етап. Бувалі вояки розповідають, що на початку війни, попри тотальний безлад і фатальний бардак, вони бачили мету - звільнення територій від бойовиків, перемога умовного добра над умовним злом. А от нинішня війна не має цілі. Це Стіна. Сторожова вежа. Далі – холод і здичавілі, Манс Розбійник та "білі ходоки". За спиною – Вестерос. І хто б там не правив, які б підкилимні розбірки та престольні ігри не велися, їхня, тобто наша задача – втримати стіну.

Мало хто з бійців вірить у повернення Донбасу. Перемога – примарна. Розтяжка, що випадково вибухнула в зеленці, здатна схвилювати цілий підрозділ на годину, а то й на дві. Хаотична стрільба з того боку або з суміжних позицій бачиться як повноцінне бойове зіткнення. Особливо вночі. Тому новини про режим тиші сприймаються скептично, нерви не у всіх залізні, а домовленості у Мінську чи в Парижі – плексиглас, через який видно лише контури певних оптимістичних сподівань. Тут все ще підриваються на мінах, і ніхто не застрахований від дурного вогню з боку п'яних бойовків чи армійців.

Одне слово. Війна триватиме до тих пір, поки не розмінують останню посадку, а блокпости не заростуть диким виноградом чи молодим кленом. Наразі ж бійці Нічного Дозору стоять на стіні і вдивляються у холодну темінь. Вони ні на що не сподіваються і нічого не чекають. Хіба що зміни караулу, відпустки або демобілізації".

З блогу Артема Чеха

ІНШІ НОВИНИ

Коментарі

Додати коментарій
Ваше ім'я:
Ваш E-Mail:

Питання:
Відповідь:
Введіть код:
НАЙПОПУЛЯРНІШЕ / ЩО КОМЕНТУЮТЬ
  1. Замовив убивство товариша: на Черкащині поліцейські провели спецоперацію, аби врятувати життя 54-річного чоловіка
  2. На Черкащині відкрили Алею пам'яті загиблих воїнів
  3. Аграрії Черкащини залучили 128 млн грн держпідтримки
ОПИТУВАННЯ

Оцініть наш портал


 
Співачка Анна Асті, родом з Черкас, стала громадянкою Росії
Співачка Анна Асті, родом з Черкас, стала громадянкою Росії
Артистка Анна Asti з Черкас, справжнє ім'я якої Ганна Дзюба, отримала російський паспорт.     Читати далі
Литовський рок-музикант переспівав популярний хіт, аби зібрати кошти для України
Литовський рок-музикант переспівав популярний хіт, аби зібрати кошти для України
Відомий рок-музикант Андрюс Момантовас виконав хіт Laužo šviesa українською. Читати далі
Італійська група Maneskin випустила хіт, що висміює Путіна (відео)
Італійська група Maneskin випустила хіт, що висміює Путіна (відео)
До Путіна часто звертаються різні публічні особистості, які намагаються привселюдно висміяти діяльність російського лідера та Читати далі
Суспільне оголосило імена 10 фіналістів Нацвідбору "Євробачення-2023"
Суспільне оголосило імена 10 фіналістів Нацвідбору
Суспільний мовник продовжує свою роботу у підготовці до Національного відбору на "Євробачення-2023". Тому вже оголосили список Читати далі
Всі новини шоу-бізнесу
КУРЙОЗИ